Loading...
Turistické cíle • Měšťanský dům
Vysoce hodnotné štítové domy patří k nejpůvabnějším památkám severočeského městečka Úštěk … a to jsou zde, prosím, pamětihodnosti shromážděny v množství až neuvěřitelném. Ne z každé ovšem na vás zavane dech středověku s příchutí rokoka.
Štítové domy tvoří severní stranu západní části zdejšího Mírového náměstí a jsou krásnou ukázkou zástavby menšího středověkého města. Jedná se sice o domy č.p 16/29 až 28/42, ale onu typickou podobu mají hlavně čtyři „nejzápadnější“ z nich. Před sebou tady máme nejstarší městské domy, které byly původně zřejmě dřevěné, s několikapodlažními kamennými sklepy. Na přelomu 15. a 16. století došlo v Úštěku k velkému stavebnímu rozvoji, v rámci kterého zde vznikly nové kamenné a hrázděné domy s loubím a (většinou) dřevěnými štíty.
Jako velký unikát bývají zdůrazňovány dvě informace. V domě č.p. 19/32 se totiž dochovala původní černá kuchyně a středověký dům č.p. 16/29 se pyšní novějším rokokovým průčelím. V současné době jsou štítové domy se suterénními prostory vysekanými ve skále v rukou soukromých majitelů a slouží k bydlení. Památkově chráněny jsou tyto pozdně gotické domy s loubím již od května roku 1958, součástí městské památkové rezervace se staly v říjnu roku 1980.
Na závěr si prozraďme alespoň pár informací o již zmíněné „západní čtyřce“:
Dům č.p. 29 je pozdně gotickou zděnou stavbou z I. poloviny 16. století. Jedná se o dům průjezdního typu s barokním loubím s plackovou klenbou a obdélným pískovcovým portálem, který přiléhá k hradbám. Dům s trojúhelníkovým štítem a trámovými stropy prošel úpravami v období baroka i klasicismu a sousedí s torzem České brány. Po požáru v roce 1765 získal dům rokokovou fasádu, která se zachovala ve velmi zjednodušené podobě (zdobné prvky byly odstraněny po roce 1970).
Stejně starý je i dům č.p. 30, který je už dnes klasicistně upravený. Klasicistní je i jeho pískovcový portál, jinak pro něj platí to, co pro dům předchozí. Jeho podloubí – stejně jako vstupní síň - je však plochostropé. V domě ale najdeme i klenby valené a plackové nebo trámové stropy.
Zděný dům č.p. 31 pochází z I. čtvrtiny 16. století a byl upravován v období baroka i v 19. století. Cenný je fakt, že domovní arkádové podloubí je zde zaklenuto křížovou klenbou a pozdně gotický je také portál s přetínavými pruty. I zde můžeme vidět výrazný trojúhelníkový štít a sedlovou střechu, v interiérech pak klenbu valenou, křížovou (hřebínkovou) i trámové stropy.
Dům č.p. 32 je opět stavbou z I. poloviny 16. století, která prošla různými úpravami zejména v 19. století, ale dotklo se jí jistě i baroko. Zděný jednopatrový dům průjezdního typu s plochostropým loubím se pyšní pozdně gotickou arkádou podloubí a stejně starým okénkem. Patro průčelí s mělkou nikou je čtyřosé. Okna mají kamenné parapety. Trojúhelníkový štít je dekorativně obložen břidlicovými šablonami, střecha je sedlová. Vnitřní klenby jsou opět valené i křížové, patro je plochostropé. Za samostatnou zmínku jistě stojí pozůstatek černé kuchyně.
A zmínit musíme i další zajímavosti. Ve středověku stály štítové domy s podloubím po obou stranách náměstí a je smutné, že několik z nich (č.p. 60 až 62) bylo strženo až ve II. polovině minulého století. Naštěstí se to ale nedotklo domu č.p. 59, který zůstal zachován zejména pro velmi cenné původní gotické klenby.