V okolí Pravonína si přijdou na své hlavně milovníci přírody
Malebná obec, ležící přibližně 12 kilometrů od Vlašimi, je ideálním místem pro milovníky přírody. Z „Rovin“ nad Pravonínem se vám naskytne pěkný výhled na Velký a Malý Blaník. Lehce zvlněná lesnatá krajina je vhodná pro pěší túry, cykloturistiku nebo houbaření.
Než sednete na kolo nebo obujete pohodlné boty, můžete využít možnosti občerstvení v místní hospůdce Na Rozcestí. Poté se můžete projít návsí pod korunami jírovců. Půl kilometrová pečlivě udržovaná alej vás dovede k malebnému kostelíku svatého Jana Křtitele. Původně románská rotunda oválného půdorysu s věží a apsidou, postavená někdy v letech 1150 – 1300, byla počátkem 18. století přestavěna v barokním duchu.
S kostelem sousedí původně barokní zámek, přestavený z renesanční tvrze. V roce 1832, kdy byl pravonínský zámek již patrovou trojkřídlovou budovou s klasicistním průčelím, ozdobeným rokokovými sochami, pobýval v něm na pozvání tehdejšího majitele Jana Pachty z Rájova německý hudební skladatel Richard Wagner. Devatenáctiletého umělce okouzlila jak hostitelova dcera Jenny, s níž prožil svou první lásku, ale také Pravonín a jeho okolí. Načrtnul si zde libreto romantické opery „Svatba” a vznikla tu i jeho skladba „Tóny zvonů”.
Na podobě zámečku se negativně podepsalo socialistické vlastnictví. Od roku 1958 je sice chráněn jako kulturní památka, jeho stav je ale velmi neutěšený.
Obcí prochází 34 km dlouhá cyklotrasa Po stopách blanických rytířů. S Benešovem spojuje Pravonín 32 km dlouhá cyklotrasa 0069, s Čechticemi pak cyklotrasa dlouhá 9 km.
Tipy na výlety v okolí
Židovský hřbitov
Kilometr od Pravonína se nachází židovský hřbitov, je přístupný po polní cestě odbočující doleva ze silnice na Malovidy. Z doby založení hřbitova v letech 1735 – 1737 se dochovaly dva náhrobky. Pravidelně se zde pohřbívalo do roku 1933.
Částrovice, Skalkov, Jinošov
Dvory Částrovice, Skalkov a Jinošov patřily k vlašimskému panství Auerspergů.
Osada Částrovice dala název nedaleké přírodní památce Částrovické rybníky. Soustava tří malých rybníků je domovem řady chráněných rostlin a živočichů.
Svůj romantický vzhled získal panský dvůr Skalkov v 19. století, ačkoli jeho historie je mnohem starší. Hospodářským dvorem byl už v 16. století, ve druhé polovině 17. století v něm byl zřízen pivovar.
Hospodářský dvůr Jinošov stojí na severovýchodním okraji malebného Jinošovského údolí. S pěti rybníky (Galilejský, Vápenský, Kačák, Jírovec a Utopenec) na potoce Orlina a přilehlými loukami je údolí oblíbeným místem vycházek.
K Jinošovským lomům se dostanete po silnici z Vlašimi na Kondrac a dále po lesní cestě. Dříve byl v této lokalitě těžen vápenec pro vlašimskou vápenku a také jako stavební kámen. Nyní je lom upraven jako žabí ráj a zpřístupněn návštěvníkům.
Křížovská hůra
Další zajímavá geologická lokalita se nachází u Křížova. Jde o Křížovskou hůru (580 m.n.m.), tvořenou blanickou ortorulou. Na jejím úbočí najdeme opuštěný lom. Stopy po těžbě zčásti zakryla příroda jezírkem. Můžete tu vyzkoušet svoje štěstí – zdejší ortorula totiž vzácně obsahuje krystalky českého granátu.