Valašské Meziříčí
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Město Valašské Meziříčí je označováno jako vstupní brána do Beskyd. Město se rozkládá na soutoku Rožnovské a Vsetínské Bečvy. Valašské Meziříčí tvoří významnou křižovatku silniční a železniční Dopravy. Město je také pokládáno za kulturní a průmyslové středisko. Na území města najdeme průmyslové podniky jako Tesla, která se zabývá výrobou reproduktorů a kardiostimulátorů. Dále jmenujme Dezu, Osvětlovací sklo, uměleckou a keramickou dílnu. Valašské Meziříčí je také významné historické město. V roce 1992 bylo vyhlášeno městkou památkovou zónou. Ve městě je zámek Žerotínů, zámek Kinských. U zámku Kinských byl vybudován anglický park se vzácnými druhy dřevin. V zámku dnes najdeme vlastivědné muzeum. Navštívit tady můžeme i nejstarší hvězdárnu na Moravě z roku 1928. Ve městě byla postavena také škola pro sluchově postižené. Ve Valašském Meziříčí si můžeme zahrát tenis nebo volejbal. Osvěžit se na místním koupališti. V zimním období si zajdeme zabruslit na kluziště. Z města vedou značené turistiské trasy, po kterých se můžeme vydat po okolí města a nebo dále do okolních hor. Vypravíme-li se na nedaleký vrch Helštýn prohlédneme si Památník lidem, zahynulým ve válkách. Z vrchu Helštýn je pěkný výhled na město a do okolí. Můžeme se vydat jižním směrem od města k Vsetínské Bečvě na tak zvané Bražiska, jedná se o skalní sráz, který pokračuje do řeky. V zimním období můžeme navštívit sjezdovku s lyžařským vlekem u osady Bražiska.
Krásno
První zmínka o městěčku je ze 13. století. Vzniklo jako kupecká osada na důležité obchodní cestě. V roce 1815 koupil město šlechtický rod Kinských. Empírový zámek Kinských byl postaven v roce 1854, přestavbou starší budovy. V roce 1924 jej koupil doktor Ladislav Seilern-Aspang. Jeho hostem byl prezident T.G. Masaryk. Od roku 1948 je zámek využíván jako muzeum zaměřené na historii města. Gotisko-renesanční kostel svatého Jakuba je ze začátku 16. století. V době komunistického režimu byla výstavbou silnici zničena Krásenská alej. Do bývalé aleje bylo v roce 1945 přestěhováno 9 barokních soch z 18. století. Krásenská radnice ze 16. století byla původně renesanční a v druhé polovině 18. století byla přestavěna v barokním stylu.
Meziříčí
Vzniklo na strmějším břehu řeky koncem 13. století. Název byl odvozen jeho polohou mezi dvěma řekami. Bylo vybudováno kolem kostelíka. Město v 16. století koupili Pernštejnové. Tento šlechtický rod nechal kolem města vybudovat hradby se třemi branami. Dominantou města je kostel Nanebevzetí panny Marie, původně gotický. Byl přestavěn na konci 16. století v renesančním stylu a v 17. století v barokním stylu s renesančním portálem. Zámek Žerotínu je z první poloviny 16. století a původně byl renesanční. V druhé polovině 17. století byl přestavěn barokně a rozšířen. Od roku 1854 sloužil jako ženská věznice. V součastnosti je rekonstruován a bude sloužit kulturním a společenským událostem. Na vrcholu nad Rožnovskou Bečvou byl postaven na konci 16. století renesanční částečně roubený hřbitovní Kostel Nejsvětější Trojice s dřevěným Ochozem. Střecha kostela je ze šindele. Dnes slouží kostel jako Lapidárium.
Historie
Město Valašské Meziřící vzniklo roku 1923 spojením dvou městeček Meziříčí a Krásna. Krásno je rozloženo na pravém břehu Rožnovské Bečvy. Osudy obou měst jsou velmi podobné a byly propojeny. Byly většinou ve vlastnictví stejných šlechtických rodů. V letech 1549 až 1815 byla města v majetku rodu Žerotínů. Města se rozvíjela i přes pohromy, které je postihly v 16. a 17. století, jako mor, ničivé požáry a povodeň. V 19. století se na území měst rozvíjel průmysl a byla vybudována železniční trať. Domy na náměstí v památkové zóně jsou renesanční s fasádami rokokovými, renesančními a secesními. Mezi nejpěknější fasádu patří reliéfní výzdoba na domě U Apoštolů. V roce 1871 bylo založeno první valašské gymnázium, v roce 1874 odborná škola pro zpracování dřeva, roku 1881 košíkářská škola a v roce 1907 dívčí gymnázium. Roku 1908 byla do města přestěhována první gobelínová škola v České republice. Ve městě byl v letech 1870 až 1939 židovský hřbitov.