Kapitán VINCENT Gilbert Jean - voják své vlasti
22.10.2017 18:30
Dovolíme si prosit co nejdůrazněji : zapamatujte si jméno tohoto muže a opatrujte je ve své paměti. Jako jedno, zatím z nemnohých, z historie, v níž sice některým chybí jména těch, kteří z tohoto kraje odešli proto, že se svého času dovolávali jediné říše jedineho národa. Poněkud na náš účet. A k odchodu doutili mnohé z nás. Pravda, přišli mnozí noví. Z míst, kde zanechali svou paměť, pokud nějakou měli. A paměť tech, kteří odejít museli, nepřijali. A novou - nevytvořili. Proto a i nehledali a neuchovali v paměti lidstva to, co sr stalo v době II. Světové války. Vždyť se to netýkalo jich. Udělali to Němci . A udělali to jen nějakému Francouzovi... A o těch víme svoje, že? A o kom, prosím vás, o jejich politicích, kteří se podělali před "pánem světa" nebo o vojácích, kteří chtěli bojovat za svoji zemi? O těch neví český turista na Sovinci nic. A jakkoli je doba, v níž se zase někdo někomu klaní a omlouvá, že ti, kteří. Zradi rodnou zemi, museli pryč - tak nějak pro klid v Evropě.... Prý.. A co o tom vědí jejich soukmenovci? A vědí to vůbec potomci těch bývalých? Že v této libezné končině zemřel člověk, odvlečený z vlasti jen proto, že nedovolil, aby mu upřeli právo být člověkem a milovat svou vlast a národ vice, než svůj holý - a v oné chvíli zotročovaný život? Jeden starý moudrý aztécký vládce kdysi řekl, že nejsvobodnějsí byl jako zajatec odsouzený k smrti. Protože vzít mu mohli už jen jeho život. A dvakrát nikoho zabít nelze. Proto asi i starý francouzský voják zvolil cestu sebeúcty tváří v tvář nacistické zrůdnosti. Aby všem dokázal, že zůstal člověkem. Každého lze zotročit - jen člověka ne.
Sleduji úsilí slečny Heleny Vaculíkové a jejích malých žáků. Rozhodli se vrátit jménu tvář. Ano - věk si dovedete spočítat. Ale koho z Vás napadla otázka "Kdo byl Vincent Gilbert"... Napadla žáky Školičky základů umělecké práce pro děti z Malé Morávky při Galerii U Šťastných Bobtailů. Nyní, díky jim a jejich umělecké vedoucí víte, jak se správně jmenoval. A vězte, že to nebyl nějaký oficírek, jakého si představíte pod vlivem kinematografie - hejsek nebo fanfarón. Byl to voják, který si svou šarži zasloužil celoživotní službou vlasti. Bobtailata - děti z projektu Anděl pro lepší svět - Dětská Mírová cena, získala prostřednictvím Francouzského velvyslanectví v Praze vojenskou dokumentaci kapitána Vincenta. Do armády vstoupil jako voják 2.třídy v roce 1903. Bojoval ve Světové válce. Dvě pochvaly před nastoupenou jednotkou! Od roku 1933 kapitán. V roce 1939 mobilizován jako rezervista. V roce1940 zajat. 17.1.1941 zemřel. Neni jasné jak. Němci tvrdí, že na zápal plic. Francouzi(zajatci s ním a po něm) , že zastřelen, dokonce popraven. R. Rác z Německého Řádu tvrdí, že.to je zkreslené, že ho drželi tři týdny! na samotce. V cele pod hlavní věží. V zimě a v podmínkách vskutku "hradních". A to proto, že ho nedokázali za celých 7 měsíců zotročit. Jakkoli se to zdá divné, vítězem toho boje o lidství byl, ač mrtev, kapitán Vincent. Dokázal se 4x dostat na svobodu, kterou mu náckové upřeli. A popáté už mu ji vzít nemohli. Inu-2x zabít nelze.
Po válce byly ostatky vojáka navráceny rodné zemi. A rodině předán dekret Mort pour la France. Dokument o cti a statečnosti. Nezasloužil by si, aby krom úprku z parkingu na páté nádvoří, kde se bude co hodinu odehrávat historický šerm bez umírání, se aspoň ze slušnosti lidé zastavili a přečetl i si jeho jmeno? Tam, kde leží naši legionáři - aspoň v Itálii a Francii se to tak dělá. A starší muži, kteří pamatují i u nich povinnou vojenskou službu i zasalutují. Tolik po dnešním našinci nežádáme. Jen - snad - aby si....pro budoucnost.... zapamatovali aspoň to jedno jméno. A příběh, který...výjimečně...nepochází z Hollywoodu.