Valečovské skalní světničky
Mnoho návštěvníků hradu Valečova ani netuší, že se jen pár metrů od zajímavé zříceniny nachází unikátní vesnice, která se svou rozlohou a počtem objektů řadí mezi opravdové rarity jak v Česku, tak ve střední Evropě. V pískovcových blocích, ze kterých možná za pár milionů let vznikne skalní město, jsou vytesány místnosti, které svým obyvatelům sloužily jako obytné místnosti, chlévy a obydlí pro domácí zvířata, skladiště nebo dílny. Poslední z nich byly obydleny ještě v roce 1892.
Z původní skalní vesnice je dnes patrných celkem 28 objektů v různém stavu. Kdy tato vesnice vznikla se nedá přesně určit. Pravděpodobné je, že se jednalo o obydlí čeledi sloužící na hradě a stážců hradu. Také zde v husitských dobách bývalo opevněné zimoviště vojsk.
Když byl hrad na počátku 18.století opuštěn, nastěhovala se do skalních obydlí chudina. Okolní obyvatelé tyto nové usedlíky nazývali "skaláci". Celkem zde žilo sedm několikačlenných rodin.
Obytné světničky mívaly dřevěné podlahy. Do skalních otvorů byly osazeny dveře a okna. Byly v nich také kamna a pece na pečení chleba.
Konec skalní vesnici připravily c.k. úřady v Mnichově Hradišti na konci 19.století. Pod záminkou cholerové epidemie, která v Evropě v roce 1892 řádila, nechali obyvatele nuceně vystěhovat do chudobinců v nedaleké obci Boseň a obydlí byla "důkladně" poničena.
Skalní světničky jsou volně přístupné. Občas zde přespí i nějaký ten tramp. Místo ale rozhodně stojí za návštěvu. Těžko si dnes dokážeme představit, v jakých podmínkách zde původní obyvatelé žili.
Skalní světničky a okolí hradu Valečov vůbec se stávají častým cílem filmařů. Natáčely se zde například film "Poklad hraběte Chamaré" a pohádka "Rumplcimprcampr".
Přímo bývalou skalní vesnicí prochází červená a zelená turistická značka. Po červené značce se sem můžete dostat z Mnichova Hradiště nebo z Podkosti u hradu Kost přes masív Mužského. Zelená značka začíná pod hradem Valečov a vede kolem Komárovského rybníka na Rozcestí Chrby, kde se setkává znovu s červenou značkou.