Loading...
Nachází se jižně od zámeckého areálu. Byl založen v roce 1727 za Josefa Václava z Lichtenštejna a budován podle návrhů D. Girarda. Začátkem 19. století byla zahrada rozšířena a přebudována v přírodně krajinářský park v anglickém stylu s dalekými průhledy. Park má dnes rozlohu 14,6 ha a roste v něm 22 druhů jehličnanů a 63 druhů listnáčů. Z jehličnatých dřevin je zde ješastěji zastoupen především jalovec, borovice černá a tis. Z listnáčů je to hlavně dřezovec, jírovec, červenolisté javory, jasanya lípy. Mezicenné dřeviny zde patří smrk Schrenkův, který se zde vyskytuje jako jediný na Moravě a Jerliín japonský, který je považován za nejstarší v ČR, jeho obvod kmene má 208 cm, výšku 6,5 m a byl se v roce 1910 přivezen již jako vzrostlá strom. V těchto smíšených dřevinách parku se velmi rád usazuje slavík, pěnkavy, drozd, kos a lejsek šedý, který je zvlášť významný pro jih Moravy.
Jelikož se jižní okraj zámeckého parku nacházel za bývalého režimu již v těsné blízkosti ženijně technických zátarasů "železné opony", byla věšina parku nepřístupná veřejnosti a též i neudržovaná. Vstup byl povolen pouze v nejbližším okolí zámku. Dále byly už všude tabule s nápisem "Hraniční pásmo, vstup jen na povolení". Teprve po roce 1989 je opět věnována péče celému areálu parku.
Návštěvníci zámeckého areálu mohou strávit příjemnou část dne na Naučné stezce parkem, kde se seznámí nejen s flórou a faunou parku, ale také s několika stavbičkami, které v parku zůstaly jako upomínka na jeho podobu v 18. století, kdy byl valtický zámecký park zaplněn romantickými salety (sochy z antické mytologie, Žabí sklep, umělá jeskyně Peklo). Součástí parku je i nově vybudovaná unikátní bylinková zahrada.
Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.88 Pavlovské vrchy a dolní Podyjí, GOL 1:25 000 Zahrada Evropy