Velice nevšední jeskyně s občasným jezírkem v Mankově skále.
Jeskyně v Mankově skále, podobně jako sama skála je nesmírně zajímavá a dává více otázek než odpovědí. Je nejvýznamnější součástí Myslíkovských lurd, přesněji je v těsné blízkosti lurdské jeskyně v Palkovických hůrkách. Tento významný kámen má na svém vrcholu i zvoničku a vypadá, jako by byl z jiného světa. „Monolit“, který se nad Bačovým potokem objevil skoro z čistajasna. Nic v okolí nenasvědčuje tomu, že by zde mohla nějaká jeskyně vzniknout. Dokonce ani nedaleké hradiště nemá tak mohutné skalky. Nejbližší výrazně skalnatý svah je nad bývalým „Smířákovým mlýnem“. Tento svah je skutečnou lahůdkou a přímý výstup po něm určitě není snadný. Naštěstí oklikou vede červená značená trasa křížové cesty v Kozlovicích. Od lurd s jeskyní se nachází asi kilometr jihojihozápadně. Myslíkovské lurdy jsou místo nenápadné, ale místní (i vzdálenější) o něm dobře ví. Z údolí od mlýnu (odbočka kousek za mostem doprava) začne v prvním okamžiku poměrně velice prudce stoupat, pak zmírní, ale ne mnoho až se připojíme na jednu z vrstevnicových lesních cest.
Také je možné neodbočit a pokračovat po delší žluté turistické trase, která je zároveň i naučnou stezkou „Janáčkův chodníček“ a před, v mapách neuvedeným dávným lomem, v němž jeden pískovcový skalní blok skutečně nebezpečně hrozí svým pádem, ostře z hlavní cesty vedoucí z Kozlovic do Hukvald odbočit doprava. Stále sledujeme žlutou turistickou trasu.
Zajímavější se mi jeví ta kratší červená, protože už po chvíli máme pod sebou v solidních hloubkách právě Bačův potok, jež ve větších nadmořských výškách protéká těsně vedle lurdské jeskyně. Jiná možná cesta pro zdatnější turisty je doplnit toto poutní místo k výstupu na Kubánkov, pro spoustu lidí se možná bude jednat i o onu pověstnou „třešničku na dortu“. Zde stačí jen sledovat sestupovou žlutou trasu a ve vhodném místě (asi kilometr níž) dobře odbočit doprava na pěšinku, která nás dovede po zhruba sto metrech přímo před jeskyni.
Lurdskou jeskyni vytvořil pan Bělunek na podnět faráře Dubiny. Jedná se o vděk za přežití těžkých náletů druhé světové války v Ostravě [1].
Vstup do jeskyně, které v tomto článku chci přiblížit se nachází jen pár metrů napravo od té umělé. Je otázkou zda i tato vedlejší dutina není umělého původu. Nevím…
Nejzajímavější na všem, pokud by se jednalo přírodní výtvor (nevím), tak by se zde mohlo snad mluvit i o miniaturním krasu! Tedy jeskyně, která má větší spojitost s vodou než na co jsme v pseudokrasu Beskyd zvyklí. Určitě existuje nemálo pseudokrasových jeskyní s malými jezírky, tedy spíš jen loužemi nebo dokonce vodopádky – příkladem může být polská, světe div se, veřejnosti přístupná jeskyně Malinowská [7] až [14] nebo jedna jeskyně umístěná mimo maloplošná zvláště chráněná území (tedy s přimhouřením všech očí všech ochranářů ba snad do takovéto jeskyně bylo možné nahlédnout) mimo oblast Kobylských ďur, kde těsně vedle suťové jeskyně vytéká potůček. Oblast nad touto jeskyní je ještě ozdobena vcelku rozsáhlým suťovým polem.
A zde, na malém prostoru, je ve vhodném období (po velmi velkých deštích), možné v miniaturním měřítku vidět jezírko, menší potůček v jeskyni a hlavně další větší potok protékající vedle jeskyně a končící v Bačově potoku. Toto za sucha i vcelku běžných podmínek nenastává a místo celé je výrazně ochuzeno o velice tajemnou a nevšední atmosféru. Zajímavé by toto místo mohlo být určitě i v zimě. Bohužel v tomto období jsem zde ještě nebyl, tak mohu jen hádat jak to pod sněhem může vypadat. Na druhou stranu jsem zde ještě před začátkem léta zahlédl vrápence, tak je určitě víc než vhodné se jakýmkoliv návštěvám v zimě maximálně vyhýbat (i když se nejedná o žádnou PP, PR, NPP nebo NPR), ale samozřejmostí by měla být automatická reakca každého návštěvníka se v tomto případě otočit a nerušit. Vrápenci jsou hodně citliví a pokud je venku delší dobu pod 7 stupňů, tak se jim ještě ven moc nechce. Oproti tomu myotis myotis (netopýr veliký), je vcelku drsňák a sám je vůči jiným druhům a o to spíš vrápencům, agresivní – taky proto často platí pravidlo „čím více netopýrů velkých, tím méně vrápenců“.
Určitě všemi deseti doporučuji na toto tiché místo alespoň občas zavítat a uklidnit sebe i celou svou duši.
POUŽITÁ A DOPORUČENÁ LITERATURA A ZDROJE:
[1] https://www.treking.cz/regiony/myslikovske-lurdy.htm
[2] https://www.turistika.cz/mista/tajemne-myslikovske-lurdy/detail
[4] https://www.turistika.cz/mista/myslikovske-lurdy-palkovice/detail
[5] https://www.tourismato.cz/tajemne-myslikovske-lurdy-p143748
[6] https://fm.denik.cz/ctenar-reporter/myslikovske-lurdy-stoji-za-navstevu-20201207.html
[7] https://cs.zwrot.cz/2021/06/vylet-do-jeskyne-malinowska-na-setkani-s-jejimi-obyvateli/
[8] https://www.vrcholovka.cz/vrchol/6309-jaskinia-malinowska/
[9] https://www.youtube.com/watch?v=ivOKnTfhH00
[10] https://www.turistika.cz/mista/dlouhy-pochod-k-jaskinii-malinowske-cast-prvni/detail … můj článek o dlouhé a náročné cestě k jeskyni a zpět k nám, na Moravu.
[12] https://www.youtube.com/watch?v=DMnScilUXgY … zde jsou mé videa jeskyně Malinowské v Polských Beskydech.
[13] https://www.youtube.com/watch?v=g7uvCfIOdQU
[14] https://www.youtube.com/watch?v=O3NY4PN1qZc