Velká Kotlina
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Chodník, naučná stezka
Naučná stezka Velká Kotlina vede po modré značce z Karlova pod Pradědem - rozcestí Moravice k rozcestí Nad Ovčárnou na severním úbočí Vysoké Hole ( 1463 m.n.m.). Cesta vede podél toku říčky Moravice až k jejím pramenům v oblasti Velkého Kotle a odtud dále pokračuje po úbočí Vysoké Hole do rekreačního střediska u turistické chaty Ovčárna. Vydáme-li se po trase Naučné stezky čekají nás nádherné výhledy na okolní vrcholky Jeseníků a zajímavé přírodní scenérie. Vidět tu rovněž můžeme chráněné druhy rostlin a živočichů. Po této trase se ovšem můžeme vydat pouze v letním období, jelikož v zimě je uzavřena z důvodu nebezpečí pádu laviny.
Tato SPR byla založena v roce 1955 o rozloze 224,97ha, ve stejnojmenné kotlině, která tvoří závěr údolí Moravice pod Vysokou holí. Mohutný ledovcový kotel otevřený k východu se strmými, místy skalnatými svahy. Na dně údolí je patrný stupeň, považovaný za zbytek morény. Velká kotlina leží v závětrném prostoru mohutných západovýchodních větrných proudů, jejichž turbulence uvnitř kotliny vytváří specifické ekologické podmínky, které se projevují především v bohatství rostliných a živočišných druhů. Na tomto území bylo zjištěno celkem 485 druhů vyšších rostlin, snad proto se Velká kotlina také nazývá Botanickou zahradou. Vedle druhů vysokohorských, dosahujících zde často minima svého vertikálního rozšíření, např. lomikámen vždyživý, vraneček brvitý, tady rostou druhy teplomilné a nížinné, jejichž výskyt leží na hranici jejich maximálního výškového rozpětí, jako hvozdík kartouzek, kopytník evropský, mařinka vonná, rákos obecný. Mezi nejvzácnější rostliny Velké kotliny patří jesenický endemit zvonek vousatý, škarda sibiřská, dosahující zde nejzápadnějšího bodu svého rozšíření, hvězdnice alpínská, lepnice alpínská, kopyšník tmavý, rozrazil chudobkovitý, mající zde jedno ze dvou v České republice známých nalezišť, rozchodnice růžová, z dřevin zde roste vzácná vrba šípová a nejmenší z našich vrb - vrba bylinná. Obdobně bohaté zastoupení zde nalezneme i po stránce zoologické. Z reliktních druhů tu žije např. myšivka horská a rejsek horský. Vedle nich zde můžeme spatřit řadu druhů, které obvykle nevystupují nad horní hranici lesa, jako jsou některé druhy měkkýšů (Bradybaena fruticum a Trichia lubomirskii - nížinné až pahorkatiné druhy) a hmyzu (endemická ploštice Pithanus hraběi).
Pro tyto své přírodní zvláštnosti patří Velká kotlina mezi nejvýznamnější přírodovědné lokality střední Evropy. Proto zde byla pro návštěvníky vybudována velmi atraktivní Naučná stezka s řadou vysvětlujících tabulí a s vyhlídkovými plošinami. Dnes je tato rezervace součástí NPR Praděd.
Projít se dá krajem rezervace po modře značené tur. trase (též naužná stezka Velká kotlina) mezi Karlovem a Ovčárnou. V zimě je zpravidla trasa uzavřena pro lavinové nebezpečí !!!