Velká Slunečná
Dunajovické vrchy či kopce je vyvýšený bezlesý třeben, který se zvedá nad obcí Dolní Dunajovice poblíž města Mikulova na jižní Moravě. Ještě před druhou světovou válkou se na kopcích čile zemědělsky hospodařilo. Celý hřeben zdejší pahorkatiny byl pokryt mozaikou drobných políček, vinohradů, mezí a luk. Po válce však došlo k vysídlení původního německého obyvatelstva a následně přišla i kolektivizace zemědělství. Plošné hospodaření se však do zvlněných Dunajovických kopců nehodilo, a proto zde zůstal poměrně rozlehlý kus spontánně zarůstající přírody, kde na historické hospodaření zbyly už jen do krajiny vepsané vzpomínky – pozůstatky na motykou obdělávaných terásek, reliéfy úvozových cest nebo ovocné stromy roztroušené po obvodu zaniklých políček. Na neobdělávaných plochách se uchytila vegetace s řadou vzácných stepních rostlin. Z těch nejvzácnějších stojí za zmínku tzv. stepní běžec katrán tatarský, pelyněk Pančičův nebo oman srstnatý. Královský klenot představuje pak bezesporu mandloň nízká – drobný keřík s neskutečným barevným odstínem květů na pomezí sytě růžové a vínově červené. Téměř devadesát hektarů území je tak dnes jedinečnou botanickou zahradou, jež navíc nabízí dechberoucí pohled na hřeben Pálavy na druhé straně široké úvaly.
Půvabnému zdejšímu panoramatu pak vévodí zdálky viditelný nejvyšší bod zdejšího "pohoří", pyramida Velká Slunečná, která dosahuje nadmořské výšky 285 m. Ještě v 60. letech minulého století to byl docela obyčejný kopec pokrytý vinohrady, jenže byl tak prudký, že zdejší lidé museli údajně révu okopávat "na couvačku". V té době přišel místní všeuměl Dominik Pecka na nápad jak zde obdělávat vinice snadněji a rozhodl se kopec zterasovat. Dokonalé stupně se svým traktorem S-100, přezdívaným Stalinec, modeloval po práci ve svém volnu. Na výsadbu vinic už však tehdy nedošlo, a tak řádky vinné révy na Velké Slunečné nenajdete.
Zato zbývající svahy Dunajovických kopců obklopují rozlehlé vinice a zdejší vína patří k nejlepším široko daleko. Půdní podloží je zde tvořeno třetihorními mořskými sedimenty, především vápenitými jílovci a pískovci, které místy překrývají spraše. Díky takto unikátní půdě mají vína jedinečný a nezaměnitelný charakter. Na tom se shodují zdejší vinaři, kteří vytvořili spolek Dunajovské kopce a zdejší vína společně propagují.
Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.88 Pavlovské vrchy a dolní Podyjí/B2, GOL 1:25 000 Zahrada Evropy