Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Velké Hostěrádky jsou nevelkou vinařskou obcí s 400 obyvateli a najdeme ji v předhůří Ždánického lesa, severním směrem od města Klobouky u Brna a severovýchodním směrem od města Hustopeče. Obec se rozkládá podél toku říčky Hunivky a jižním směrem se nad obcí zvedají vrcholky Časkovec ( 319 m.n.m.) a Ostrý ( 317 m.n.m.). V okolí obce se rozprostírají rozlehlé lesy, vinice, ovocné sady a pole. Severovýchodním směrem od Hostěrádek je les Skřípov a v jeho oblasti jsou mohylová pohřebiště. Jedná se o 13 mohyl o průměru 5 až 13 metrů a pocházejících z doby halštatské. Jižním směrem nedaleko obce je další významné archeologické naleziště v oblasti zvané Líchy, nachází se tu mohyly s kamennými konstrukcemi o průměru 18 metrů a pocházející z doby bronzové. V Hostěrádkách se křižuje Brněnská cyklostezka s Velkopavlovickou cyklistickou trasou.
První písemná zmínka o obci je z roku 1210 a byla majetkem zábrdovického premonstrátského kláštera. V polovině 17. století byla obec připojena k ždánickému panství, jehož majitelem byl rod Lichtenštejnů. Dominantou obce je kostel svatého Šebestiána, svatého Rocha a svaté Rozálie postavený v roce 1789, v místech kde stával původní kostel, který vyhořel.
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 87 B4
2 archeologická naleziště
les Skřipov 13 halštadských mohyl
les Cíchy 25 halštadských mohyl
kostel sv. Rocha a sv. Rozálie
kaplička
První zmínka o objektu 1210
Archeologické nálezy dokazují prvotní osídlení v době halštadské, neboť v nedalekém lese zvaném Cíchy se nalezlo 25 halštadských mohyl a v lese nazývaném Skřipov dalších 13 mohyl stejné datace. Další nálezy datovaly osídlení v rozmezí 2. – 5. století našeho letopočtu. Tyto nálezy pocházely taktéž z lokality Skřipov, kde bylo objeveno kolem jednoho sta hrobů. V nalezeném pohřebišti v místech zvaném Pod Lipinami se dokonce nalezl uherský peníz z poloviny 11. století. Trvalejší osídlení a pravděpodobný vznik vsi však můžeme datovat až rokem 1210, kdy je v majetku Lva z Klobouk a stejně jako část jeho majetku je darována zábrdovickému klášteru. Později mezi dalšími majiteli jsou psáni také vladykové z Hostěrádek, kteří se zde zapisují roku 1358. Ves i s tvrzí zakoupil v roce 1418 Jan z Čelechovic a kolem roku 1460 se majetek dostává do rukou Karla z Lilče. Roku 1531 drží tvrz vladykové z Mouřínova. V roce 1643 se obec dostává do držení Gundakara z Lichtenštejna. Zdejší tvrz zanikla po tomto datu beze stop. Dnešní kostel sv. Šebestiána, sv. Rocha a sv. Rozálie pochází z roku 1789 a byl postaven na místě, kde stával kostel původní, který vyhořel. Na hřbitově stojí evangelická kaple z roku 1858. Do obce je nejsnadnější přístup po silnici z Klobouk, nebo z Krumvíře. Případně lze využít silnice od Dambořic a od Bošovic.