Nová rozhledna Nedánov a opevněný kostel v Kurdějově
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Výchozím bodem této náročnější 19 km dlouhé trasy je náměstí v Kloboukách u Brna, velmi dobře dostupné linkami IDS JMK 109, 541 a 551. Vyrazíme po červeně značené pěší trase (cesta TGM) stoupáním nad město
a přes rozcestí Ochůzky pokračujeme textačnímu místu Pod Nedánovem. Zde změníme vedoucí barvu na zelenou a po 1 km přijdeme lesem přímo k rozhledně.
Pokračujeme dolů do obce Boleradice a dále stoupáním přes Štěpnice a Přední Kout na hřeben. Stále se držíme zelené značky, která nás provedeme Kurdějovem a na Kamenný vrch, kde se napojíme zpět na původní červenou pěší trasu, která nás zavede do Hustopeč k autobusu, případně vlaku.
Za čím jedeme?
Rozhledna Nedánov se nachází ve výšce 368 m vedle bývalého průzkumného vrtu. Její základní kámen byl položen již před třemi lety ale otevřena byla teprve r.2009. Dřevěná stavba rozhledny s kovovými prvky měří k vrcholu 26m. Na severozápadě je vidět Brno, jižnímu směru dominují vrchy Pálavy s vodní hladinou Novomlýnských jezer pod nimi. Východ a jihovýchod lemují vrcholky Bílých a Malých Karpat pod nimiž leží obce a městečka slovenského Záhoří. Na severu a severovýchodě vystupují kopce Ždánického lesa s dominantou vrchu Strážov a tmavé zalesněné obrysy Chřibů.
Kurdějov - nejvýznamnější památkou je gotický kostel sv.Jana křtitele z přelomu 13. a 14. století. Jde o nejlépe zachovanou a vybavenou (gotická křtitelnice či kazatelna) opevněnou církevní stavbu Moravy. Její součástí je 45 metrů vysoká hranolová věž.
Hustopeče - zde si rozhodněte nenechte ujít renesanční stavby na náměstí a také moderní kostel sv.Václava z roku 1994. Za zmínku také stojí, že na zdejší reálce studoval Jan Herben a Tomáš Garrigue Masaryk, jehož bratr Ludvík vlastnil v Hustopečích tiskárnu. Na hřbitově se nachází hrob rodičů TGM.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jednoznačně doporučuji restauraci přímo v centru Boleradic, kde se dá přes týden koupit polední menu. V Kurdějově se nacházejí dvě restaurační zařízení, vyzkoušeno však nemám. V Hustopečích už je pak množství nepřeberné, od párku v rohlíku, přes asijské bistro až po klasické restaurace nebo třeba pizzerii.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Absolvujeme tři větší stoupání a klesání, nad průměrnou rychlost 3 km/h se nedostaneme, jde opravdu o celodenní výlet a je třeba tomu plán přizpůsobit.
Rozhledna je umístěná na mimořádně vhodném místě, s dohledem jak na Brno, tak na Pálavské vrchy. Zachovalost a jistá bizarnost opevněného kostela v údolíčku v Kurdějově je překvapením a mimořádným zpestřením trasy.
Ostatní informace
Rozhledna je volně přístupná po celý rok. Interiéry kurdějovských objektů jsou přístupné pouze po objednání, zato ale bezplatně.
A opět jako u všech ostatních příspěvků bych Vás rád požádal, aby pokud narazíte na nesrovnalosti turistického značení v terénu (nedostatečné značení, poškození kácením, vandalismus, chybějící, zohýbané směrovky či směrovky s neplatným textem), abyste mne o takových skutečnostech informovali - vyplněním krátkého formuláře na stránce http://www.turistickeznaceni.cz/. Já nebo moji kolegové uvedeme pak vše do pořádku v co nejkratším možném termínu. Díky.