Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Nachází se v nově dostavěné části velkoopatovického zámku. Jedná se o specializovanou expozici, zaměřenou na historický vývoj zobrazení zemského povrchu na mapách a kartografického zpracování map na území České republiky. Ústředním exponátem je plastická mapa historických zemí Moravy a Slezska, která má 110 m2 a pokrývá plochu celého hlavního sálu. Pro její shlédnutí je po obvodu celého sálu ve 4 m vysokém mezipatře zbudována vyhlídková terasa se zábradlím. Toto i v evropském měřítku unikátní dílo, je majetkem Moravského zemského archivu v Brně a vzniklo na základě II. a III. vojenského mapování v druhé polovině 19. století. V prvním patře a bočních chodbách jsou další ukázky map od prvopočátku až po současnost a řada historických geodetických a kartografických přístrojů a pomůcek, kterými se tyto mapy v terénu zaměřovaly a v kanceláři pak zpracovávaly.
Zdejší expozice je "mladá" a nová a čeká teprve na své objevení. V odborných kartografických kruzích se o ní hovoří jako o jedinečném počinu, který daleko převyšuje hranice naší republiky a řadí se tak mezi významné expozice i v celoevropském prostoru.
Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.50 Svitavsko, GOL 1:25 000 Boskovicko
V prostorách zámku ve Velkých Opatovicích si můžete prohlédnout také unikátní kartografické muzeum, jehož expozice je zaměřena na historický vývoj zobrazení zemského povrchu na mapách a kartografické zpracování map na území České republiky. Hlavní směr zájmu je však zaměřen na Moravu a Slezsko, takže se nelze divit, že ústředním exponátem centra je obrovská plastická mapa historických zemí Moravy a Slezska, která zaujímá téměř 100 m2 plochy expozice. Pochází z přelomu 19. a 20. století. Lákadlem jsou však určitě také faximile rukopisných topografických map nebo rukopisné lesnické, důlní, rybniční a další tematické historické mapy včetně map panství a velkostatků. Krom některých krátkodobých zápůjček a tematických doplňků zde – na Ochozech prvního patra – uvidíte různé geodetické a kartografické přístroje i pomůcky pro výrobu map. K tomu si přidejte faximile kartografických unikátů z oblastních archívů, jedinečné přístroje pro zpracování map, zapůjčené ze sbírek Národního technického muzea nebo doprovodný vzdělávací program. V reprodukcích zde můžete vidět i tak zásadní díla naší kartografické historie jako jsou např. prehistorická Pavlovská mapa (na mamutím klu), Klaudyánova mapa Čech (1518) nebo Fabriciova mapa Moravy (1569).
Za pozornost stojí ovšem již samotné výstavní prostory, a to jak jejich interiéry, tak vnější podoba. Část pozdně-barokního opatovického zámku v lednu 1973 vyhořela a přestavba zničeného křídla byla „rafinovaně“ zahájena až v roce 1990, a to pod názvem Fosili. Autorem projektu této rekonstrukce byl ing. Zdeněk Fránek. Dostavba byla dokončena v roce 2008 a je zajímavé, že sídlo Moravského kartografického centra bývá často srovnáváno se stavbami velkého barokního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Interiér muzea má připomínat chrámovou loď a zvenku se určitě jedná o zajímavý produkt moderní architektury. Každému se ovšem líbit nemusí.
Moravské kartografické centrum bylo otevřeno ve spolupráci města Velké Opatovice a Národního zemědělského muzea v Praze, za podpory Moravského zemského archivu v Brně a Národního technického muzea v Praze. Otevřeno je zde v období červen - září denně mimo pondělí, a to od 10:00 do 17:00 hod. V dubnu, květnu a říjnu pak pouze o víkendech a svátcích od 10:00 do 16:00 hod. Vstupné (společné pro Moravské kartografické centrum a Památník města) je pro dospělé 60 Kč, děti, studenty a důchodce 40 Kč a rodiny (2 dospělí a 2 děti) 160 Kč. Za fotografování si připlatíte 30 Kč, za kameru 100 Kč.
Moravské kartografické centrum, vybudované na místě jižního křídla velkoopatovického zámku, bylo slavnostně otevřeno v pátek 26. října 2007. Nikoho asi nepřekvapí, že se této akce zúčastnilo neuvěřitelné množství různých dobře placených darmožroutů, jako je skupina poslanců Parlamentu ČR, nějaký ten senátor, generální ředitel a předseda a nezbytní zástupci zahraničních partnerských měst i 21 starostů z nejbližšího okolí. Aj dechovka zahrála. A zcela na závěr si neodpustím drobnou poťouchlost vůči jednomu svému kamarádovi. Nechápu totiž, jak je možné, že o tomto místě již dávno nenapsal známý mapotvůrce, skrývají se pod nickem Bobkart.