Velké Pavlovice - náměstí 9.května
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Náměstí
Oblast Velkých Pavlovic byla osídlena již v dobách neolitu a od té doby se zde různé archeologické kultury střídaly prakticky až do doby velkomoravské. Jsou zde naleziště sídlišť již z období dávno předkřesťanského.
Jádro starých Pavlovic vzniklo někdy před polovinou 14. století, neboť k roku 1355 se zde připomíná kostel. Poprvé se ves připomíná roku 1252, kdy její majitel Boček z Obřan dává část vinného desátku cisteriánskému klášteru ve Žďáře. Její majitelé se velmi často střídali jako i v ostatních vsích a městečkách tohoto kraje. Když roku 1512 daroval Vilém z Pernštejna svému zeti Jindřichovi z Lipé, jenž v té době držel pavlovický statek, také panství Hodonín, byl osud s tímto panstvím svázán až do zániku svobodné pozemkové správy v roce 1848.
Pavlovice často měnily majitele. Ke změnám docházelo buď prodejem, nebo konfiskací a předáním do držby jinému feudálovi. Tyto změny probíhaly ještě v 17. století, jež významně ovlivnilo stav městečka. Na lepší časy se začalo blýskat právě na konci 17.století, kdy panství koupil osvícenský Bedřich, hrabě z Oppersdorfu v roce 1676. Od té doby se o Pavlovicích mluví jako o Velkých Pavlovicích. Posledním majitelem panství byla císařská rodiny Habsburků od roku 1762 do 1921.
Četné změny majitelů v 17. století byly dány nejen častými politickými zvraty, ale také silným zničením celého statku a Pavlovic zvláště. Z doby třicetileté války patřily Pavlovice k nejhůře postiženým místům tohoto okresu. Vždyť z kvetoucí vsi patřící se svými 166 selskými grunty k největším na teritoriu nynějšího okresu Břeclav, zbylo po třicetileté válce jen torzo o 21 gruntech, tj. 12,65%. V roce 1716 dosáhl počet selských usedlostí poloviny stavu z doby před jedním stoletím a žilo zde 84 selských rodin.
K bouřlivému vzestupu počtu obyvatel došlo až v první půli 18. století, a tak sčítací komisaři Marie Terezie napočítali v Pavlovicích v roce 1763 na 728 osob ze 114 selských a 72 podružským rodin. Tento významný přírůstek obyvatel lze nepochybně připsat hlavně tomu, že Pavlovice byly centrem tzv. Horního statku hodonínského panství.
V roce 1891 byly Velké Pavlovice povýšeny rozhodnutím císaře Františka Josefa I. na městečko - městys a od roku 1967 se staly městem. V roce 1850 byly Velké Pavlovice začleněny do soudního a politického okresu Hustopeče, který v říjnu 1938 zanikl. Od té doby patřily Pavlovice do okresu Hodonín. Po osvobození Sovětskou armádou 15. dubna 1945 a po obnovení okresu Hustopeče se do tohoto okresu Pavlovice vrátily. Od roku 1960 jsou součástí okresu Břeclav.
Toliko historie Velkých Pavlovic, jehož přirozeným centrem je náměstí 9.května, na němž najdete následující památky.
RADNICE
Dominantou náměstí 9. května je v moderním svěžím duchu zrekonstruovaná radnice, která je sídlem místní samosprávy – městského úřadu, stavebního úřadu, matriky, městských technických služeb a městské policie. Budova radnice byla postavena v letech 1949 - 1950. Zdejší obřadní síň slouží především k občanským obřadům – svatbám, vítání občánků, setkání starších ročníků místních občanů apod.. V přízemí se nachází velká zasedací místnost a v podkroví výstavní a koncertní sál sloužící k četným společenským a kulturním akcím. Dříve měla své sídlo na radnici i pošta, kterou nyní najdete na ulici Hlavní.
KAŠNA
Před radnicí se nachází kašna, jejíž voda stéká po přední straně vysokého čtyřstranného jehlanu. Špička tohoto štíhlého jehlanu vychází přímo z budovy radnice a ústí do kruhovité kašny s půlkulovitým dnem, která je usazena přímo před vchodem do budovy. Budova radnice spolu s přilehlým náměstím prošly roku 1994 kompletní náročnou rekonstrukcí.
POMNÍK PADLÝCH I. A II. SVĚTOVÉ VÁLKY
Pískovcový pomník, s mohutným křížem s Ježíšem Kristem v horní části, vojákem sedícím na osedlaném koni ve střední části a pamětní deskou v dolní části, stál původně v parčíku naproti I. stupně Základní školy. Postupem času se však ukázalo, že parčík nebyl pro umístění pomníku nikterak vhodný. Nacházelo se zde denně plně obsazené parkoviště. Proto Zastupitelstvo města rozhodlo, že bude přemístěn do parčíku na náměstí, vedle mladého stromku jeřábu oskeruše, který zde byl vysazen roku 2007. Tímto krokem se pomníku jednoznačně dostalo mnohem pietnějšího a důstojnějšího místa. Stalo se tak v září 2010.
KOMPLEX ŠKOLNÍCH BUDOV
V moderním duchu zrekonstruovaný komplex školních budov najdete také na náměstí 9.května. V současné době zde najdete budovu I. stupně základní školy, tzv. Národní školu (označení pavilonu A), budovu II. stupně základní školy s dominantní nárožní věžičkou (označení pavilonu B) a moderní přístavbu gymnázia (označení pavilonu C). Nejstarší a architektonicky nejzajímavější je budova I. stupně, která byla vystavěna již v roce 1894 jako pětitřídní škola. V období všeobecného rozkvětu, mezi světovými válkami, byl na školu umístěn nápis „Masarykova jubilejní obecná škola“. Po válce byl nápis z normalizačních důvodů odstraněn. Při rekonstrukci škol v roce 2006 se zásluhou tehdejšího starosty na školu opět vrátil. Nejmladší školní budovou celého komplexu je dřívější moderní přístavba základní školy, současné sídlo gymnázia, které zahájilo ve Velkých Pavlovicích výuku 1. září 1996. Gymnázium má po jedné třídě v osmiletém studijním programu a čtyři třídy ve čtyřletém studijním oboru. Školu navštěvují žáci z 31 obcí okresů Břeclav, Hodonín, Brno-venkov.
NOVORENESANČNÍ HŘBITOV
Přímo u kostela Nanebevzetí Panny Marie je umístěn vchod na hřbitov s renesanční branou z roku 1594, jak uvádí dochovaný letopočet. Je součástí ohradní zdi hřbitovního prostoru se čtyřmi nárožními kaplemi půlkruhového rotundového půdorysu s nízkou podezdívkou. Půlkruhově zaklenutá brána je po stranách opatřena pilastry s římsovou hlavicí, na níž spočívá kladí, které nese bohatě profilovanou vyloženou římsu. Na ní je postaven obdélný štítový nástavec s naznačenými volutovými křídly. Uprostřed nástavce je umístěna široká nika s půlkruhovým završením. Po stranách se nacházejí nízké pilastry s římsovou hlavicí. Na profilované římse nad nikou spočívá trojúhelný probíraný nástavec se středním krátkým pilastrem a s výše vzpomenutým letopočtem dokončení stavby. Do volutových oken po stranách byla vložena plasticky provedená data důležitých oprav: 1934, 1974 a 2002. Na tomto hřbitově se pohřbívá dodnes.
SOCHA SV. FLORIÁNA
Socha sv. Floriána stojí mezi hasičskou zbrojnicí a sídlem hasičského sboru, vedle hřbitova na cestě vedoucí na nám. 9. května. Nebylo tomu tak odjakživa. Tato socha byla přestěhována z ulice Hlavní, kde měla své původní místo naproti fary a to od roku 1899, kdy byla zhotovena.