Verona, město věčných milenců
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městečko
Verona
město muzeum, starobylé město obehnané zachovalými hradbami z červených cihel. Ve městě se nachází mnoho staveb z červených cihel. Je to pro ně typické.
Je to druhé největší město v regionu Benátsko –Veneto na severu Itálie. Má 265 000 obyvatel.
Prohlídka města začínáme na náměstí Piazza Brá u Amfiteatro Arena, které je postaveno ve stylu Kolosea. Kdysi se zde pořádaly gladiátorské zápasy a pojalo veškeré obyvatelstvo města. Je 139 m dlouhý a 110 m široký.
Aréna je vyhlášena po celém světě tím, že se zde konají různé koncerty slavných umělců, hrají se slavné opery a divadelní představení. Vejde se zde kolem 20 000 lidí.
Vedle monumentální stavby Kolosea stojí veronská Radnice, Palazzo Municipale, kde se konají mimo jiné i svatby. My měli štěstí a viděli jsme několik nevěst.
Ulicí Via Stella, která je lemována různými obchůdky i se značkovým zbožím, jsme došli do centra města, náměstí Piazza delle Erbe.
Když se řekne Verona, každému kultivovanému člověku se vybaví známá tragédie mladých milenců Williama Shakespeara Romeo a Julie. Město tím žije.
Napravo od Piazza delle Erbe se nachází dům Julie, kde je turisty zkoumán a obdivován známý balkon. Kdo má zájem, může zaplatit vstupné a jít si prohlédnout dům, ve kterém údajně Julie žila, a podívat se i z jejího balkonu.
Před domem stojí bronzová socha Julie. Turisté z celého světa se zde s Julii fotí a věří tomu, že když ji na pravém prsu pohladí, tak budou mít štěstí v lásce. V průchodu do areálu domu lepí na stěny Krátké milostné vzkazy nebo tajná přání.
V každém stánku zde můžete koupit pohlednice s obrázky známých milenců.
Na ulici před domem Julie se nacházejí napůl odkryté římské vykopávky.
Od domu Julie se vracíme na Piazza delle Erbe, kde vládne čilý ruch na tržišti a jdeme kolem kašny zvané Fontana di Madonna Verona. Okolo náměstí vidíme významné starobylé budovy např. Palazzo Maffei. připadáme si jako v Muzeu.
Míjíme dva chrámy. Duomo a San Zeno Maggiore. U kostela nám nabízejí kelímové koberečky arabští chlapci. Odmítáme, nechceme se tahat po městě s koberci. Chlapci jsou neodbytní, nabízejí slevu, odoláváme.
Na Piazza dei Signori vidíme dva významné domy – Palazzo della Ragione – Palác rozumu, což je soudní dvůr a Palazzo dei Capitano – dům vojenského velitele. Uprostřed stojí socha známého básníka Danteho Alighieriho z 19. století. Náměstí působí poněkkud stísněně.
Další významnou památkou je Starý hrad Castello vecchio, ke kterému dojdeme po přechodu mostu přes řeku Adige. Typický veronský hrad z červených cihel.