Veselí nad Moravou - zámecký areál
Veselský jednopatrový čtyřkřídlý zámek se zdobnými nárožními věžičkami se nachází na okraji rozsáhlého parku a od středu města je oddělen několika rameny řeky Moravy. Původně zde stával vodní hrad s mohutnou okrouhlou věží, který zde nechal vystavět jako tehdejší hraniční pevnost (spolu se sousední Strážnicí a Uherským Ostrohem ) král Přemysl Otakar II. O kvalitě pevnosti svědčí obléhání ze začátku 14.století, kdy se jí zmocnil uherský soused – Matúš Čák Trenčanský, a kdy velmi dlouho trvalo vojskům Jana Lucemburského, než ji získalo zpět.
Za Bílíků z Kornic byl hrad přestavěn na renesanční zámek. Raně barokní podobu dostal při obnově škod, které při jeho dobytí roku 1645 napáchali Švédové. Nárožní věžice pro tehdejšího majitele – hraběte Jana z Rottalu, pravděpodobně projektoval F.Luches. Do konce 17.století proběhla dostavba východního křídla a v polovině následujícího století byla ze siluety zámku navždy odebrána kulatá hradní věž. V roce 1840 nechal Fridrich Chorynský zámek upravit do pozdně empírového slohu a tuto jeho podobu můžeme spatřit i dnes.
Po druhé světové válce byl zámecký objekt využíván pro potřeby školství a byly v něm umístěny kanceláře, dnes se nachází ve velmi zchátralém stavu a toužebně volá po mnohem rychlejší rekonstrukci.
Interiéry pánského sídla jsou veřejnosti stále nepřístupné, ale vše vám vynahradí procházka rozsáhlým zámeckým parkem.
Vznikl na místě původních lužních lesů, které páni hradu a později zámku využívali k lovu a honitbám. Později byl lužní hvozd upraven na anglický park. Jako jeho základ posloužily původní stromy a ty byly doplněny dřevinami nejen z jiných oblastí střední Evropy, ale i z různých končin světa. Mnoho neobvyklých druhů se v něm objevilo díky přičinění panského zahradníka, který se kamarádil s kolegy z Buchlovic, Milotic a Strážnice a mezi nimiž organizoval rozsáhlé výměny semen vzácných druhů stromů.
Dnes se ve veselském parku různých dřevin a keřů nachází víc jak sto druhů a tři z nich dokonce pocházejí až z Číny a Japonska. Jedná se o jinan dvoulaločný, zmarličník japonský a jerlín japonský.
Historie parku byla zhruba následující: za Františka Jana Chorynského byla zmiňována tolika existence ozdobné zahrady a skleníku pro vlašské stromoví. V roce 1752 ale od města koupil další pozemky a nechal dle vzoru zámku Milotice zbudovat francouzskou zahradu. Areál parku se postupně rozrostl o oba břehy Moravy spolu s Ptačím a Růžovým ostrovem, Sviní oboru (les) a dalšími pozemky, čímž vznikl rozsáhlý komplex. Díky tomu zde později vznikl velký anglický park s alejemi a oborou pro zvěř.
V období romantismu v parku přibyla soustava spojených rybníků s ostrůvky, v nichž se chovaly okrasné cizokrajné ryby.
(Přes hladinu toho největšího je směrem k zámku dodnes moc hezký pohled).
Dále se zde nacházely ptačí domky a voliéry pro ptactvo. Kvůli ochraně proti náhlé změně počasí si panstvo nechalo zbudovat drobnější stavby s okrasnými architektonickými prvky. Vyrostl zde letohrádek, turecká bariéra s pyramidou a poprsím jenerála Laudona, jeskyně a společenský chrámek Templ. Před zámeckým průčelím dva rondely a gloriety, Poklona sv.Františku Xaverskému, v parku pak čínský chrám, lázeňský a rybářský dům a altánky. V zámeckém parku nechyběly ani skleníky, oranžerie, štěpnice a užitková zahrada.
Významnějších změn se parku dostalo v sedmdesátých letech minulého století a v roce 2012, kdy byla dokončeny úpravy vegetace.
V současnosti přírodní prvky hezky doplňují novodobé dřevořezby pohádkových bytostí a zvířat a za návštěvu určitě stojí i vzdálenější bludiště s minirozhlednou.