Loading...
Bartolomějské náměstí patří k nejstarším částím Veselí nad Moravou, rozkládá se na jednom z ostrovů řeky Moravy a má přibližně čtvercový půdorys os tranách 60 x 60 m. Na východní straně se nachází jeho největší dominanta – chrám sv.Bartoloměje s fasádou žluťoučkou jak čerstvě vylíhlé kuřátko. Barokní sakrální stavba od svého vzniku roce 1731 sloužila jako veselský farní kostel. Sochy sv.Jana Nepomuckého a sv.Františka byly původně darem městu od hraběte Františka Kajetána Chorinského a stávaly na mostě, ke chrámu byly přemístěny v roce 1860. Bartolomějský kostel vznikl na místě tří měšťanských domů a má krásný barokní interiér a varhany. Funkce farního kostela mu byla odňata v roce 1858, kdy jím byl vyhlášen kostel Svatých andělů strážných, stojící v centru města.
Nevím, jaká byla původní podoba Bartolomějského náměstí, protože v roce 2000 – 2010 prošlo velkou revitalizací a my jej navštívili až o sedm let později. Revitalizace spočívala v kompletní rekonstrukci kostela, vydláždění centrální plochy rynku (dle EU probíhá ve stejném duchu úprava všech podobných míst a dle mého mínění jim ubírá Genia loci), dále byly upraveny chodníky a parkovací plochy. U nové kamenné kašny byly umístěny lavičky a aby byli uondaní pocestní, usednuvší na ně, za letních veder chráněni před slunečním žárem, bylo zde vysazeno i 5 (slovy pět) listnatých stromů! Zároveň bylo okolo celého náměstí zbudováno nové veřejné osvětlení a slavnostní osvětlení kostela.
Kromě již zmiňovaných objektů se ve středu náměstí nachází barokní sousoší Panny Marie s Ježíškem z poloviny osmnáctého století (dnes už jen kopie) a v severní části Městské muzeum.
I když jsme při návštěvě měli drobné výhrady kvůli tomu „globálnímu“ dláždění, museli jsme uznat, že se jinak revitalizace povedla a za novou podobu Bartolomějského náměstí se Veselí nad Moravou určitě nemusí stydět.