Loading...
Že je vídeňský kostel Karlskirche jedním ze symbolů hlavního města Rakouska i klenotem evropského baroka, se všeobecně ví. Podstatně méně známá je ovšem skutečnost, že součástí placené prohlídky interiéru tohoto svatostánku je také chrámová klenotnice (pokladnice), v tomto případě označovaná jako muzeum s názvem Museo Borromeo a podtitulem Poklady víry (Schätze des Glaubens). Spolu s panoramatickým výtahem je toto malé muzejíčko bonusem pro všechny, kteří za vstup do nádherné stavby Johanna Bernharda Fischera z Erlachu a jeho syna Josepha Emanuea těch požadovaných 8 euro zaplatí.
V případě Museo Borromeo, které je koncipováno jako stálá muzejní expozice, však nečekejte „žádnou velkou hitparádu"; tady je hlavním muzeem samotný kostel s freskami Michaela Rottmayra. Přesto se zde několik pozoruhodných exponátů, kvůli kterým stojí za to těch pár desítek schodů absolvovat, rozhodně najde. A i když sem lákají hlavně na relikviář a mitru sv. Karla Boromejského, autor článku doporučuje zejména vzácný hedvábný pluviál z roku 1540 (viz. úvodní foto), který je zdoben vzorem granátového jablka a kovovou výšivkou. Najdeme na něm také zobrazení několika světic, např. sv. Anežky Římské, sv. Kateřiny Alexandrijské nebo sv. Doroty.
Nechybí zde ani různé - oproti pluviálu však výrazně mladší - liturgické nádoby, relikviáře nebo cestovní oděv milánského biskupa. Expozice je však opravdu miniaturní – jedná se o jednu jedinou úzkou místnost, přístupnou po schodišti, nacházejícím se vlevo za pokladnou..
České vlastence jistě potěší kopie obrazu z I. poloviny 18. století, na kterém je zobrazen 33. velmistr Rytířského řádu Křížovníků s červenou hvězdou František Matěj Böhmb, nebo fotografie jeho následovníka s pořadovým číslem 48, tedy Josefa Šedivého.
Kostel sv. Karla Boromejského se nachází na Karlově náměstí (Karlsplatz), které je součástí dvou vídeňských obvodů; Vnitřní Město (Inner Stadt) a Wieden. Otevřeno je zde v pondělí až sobotu v časech 9:00 - 12:30 a 13:00 - 18:00 hod. a v neděli a ve svátky od 12:00 do 17:45 hod.