Vieste
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městečko
Pokud pojedete do Vieste autem, tak se připravte na to, že tam jsou úzké cesty a mnoho zatáček (curva). Před nepřehlednou zatáčkou mají Italové ve zvyku troubit. Mnohdy se stane, že musíte zůstat stát nebo couvnout v případě, že potkáte nákladní vozidlo nebo autobus. V Itálii vám nedoporučuji překračovat povolenou rychlost, poněvadž pokuty jsou minimálně 100 Euro.
Městečko Vieste má asi 14 000 obyvatel. Je kouzelné, starobylé město na vápencovém útesu nad mořem, s křivolakými uličkami a bílými domy.
Prohlídku města začneme u 25 metrového bílého obelisku falického tvaru z vápence, který je jakoby branou do města vystupující z moře. Nazývá se Pizzomunno v překladu jako pupek světa, středobod světa,vrchol světa, špička světa, každopádně je to známý symbol města Vieste.
Vyjdeme nahoru kolem hotelu a Krásných opuncií ke středověkému hradu, který dal postavit v roce 1240 Fridrich II. Švábský. Nyní je sídlem vojenského námořnictva a není veřejnosti přístupný. Od hradu je nádherný výhled na pláž, bary, hotely a zalesněné vrcholky.
Sejdeme níže a prohlédneme si katedrálu Santa Maria Assunta z 11. Století. Uvnitř je dřevěná socha sv. Marie z Merina, ochránkyně Vieste.
Projdeme kolem kamenného špalku zvaného Chianca Amara (Hořký kámen), kde starým a nemocným lidem a dětem, kteří nemohli být převezeni do otroctví utínali hlavy, na rozkaz piráta Draguta Raise, který se v roce 1554 s Tureckou hordou zmocnil města.
Pod dojmem této hrozné tragédie scházíme po ošoupaném schodišti níže kolem kostela sv. Františka. Máme na výběr projít uličkou kolem Muzea mušlí. Dále je noblesní pizzerie, kde se večer scházejí milenci, aby spolu povečeřeli u stolečku s Vyhlídkou na moře. Pokud nebudete chtít jídlo, tak si ke stolečkům ani nesedejte. Personál vás bez pardonu pošle pryč.
Nebo můžeme sejít po schodišti kolem další noblesní pizzerie přímo k moři a koukat na maják a palmy.
Od moře projdeme kolem bývalého rybího trhu, kde je nyní umístěno Informační turistické centrum, podél Restaurací nahoru do centra města. Ulice je lemována restauracemi-bary, pizzeriemi, malými galeriemi a obchůdky s módním oblečením, které vidíte také na Italech, které cestou potkáváte. Italové si potrpí na módní oblečení a na značkové zvlášť. Před bary mají obří obrazovky, kde běží aktuální zprávy nebo reklamy. V centru města je parčík, kde bývají večer nějaká vystoupení ať již pěvecká či taneční. Navečer je tam mnoho lidí, kteří si užívají výborného jídla, míchaných nápojů, cappucina a jiných druhů kávy, geláta (zmrzliny). Lidé proudí sem a tam a koukají po ostatních, pokud potkají někoho známého, hlasitě se zdraví.
Chcete-li v baru ušetřit nějaké to Euro, dojděte si pro nápoje přímo k baru. Necháte-li se obsloužit u stolu, zaplatíte tzv. koperto (obslužné).
Pokud projdeme ulici na konec parčíku, půjdeme stále rovně, z kopečka dolů, narazíme na supermarket, kde si můžeme nakoupit potraviny. Půjdeme-li dále, po levé straně dojdeme k místnímu tržišti s potravinami. Najdeme zde mnoho druhů konzervované i čerstvé zeleniny, různé druhy oliv, sýra – parmigiano, ovčí, ve tvaru hrušky, nádherné ovoce, mandle, likéry, mandlový, kávový, citrónový – Limoncello v různých zajímavých skleničkách. O suvenýr z dovolené je tak postaráno.
Ubytování ve Vieste je možné od toho nejlevnějšího ve stanu v kempu až po nejdražší hotel s kongresovou turistikou Pizzomunno (Pupek světa). Ano, tento luxusní hotel se jmenuje stejně jako obelisk, který jsme viděli u moře po pravé straně, když jsme šli na hrad.
Něco vám pošeptám o báji, která se váže na obelisk Pizzomunno. Do obelisku byl proměněn mladík žárlivými mořskými sirénami. Jednou ročně se promění v člověka, prochází se po pláži a hledá svou lásku.
Večer se chceme jít zabavit a zatančit do nějakého prima podniku? No problema. Vydáme se podél pláže od obelisku Pizzomunno ulicí stále rovně. Kolem jsou hotely, po pravé straně míjíme luxusní hotel Pizzomunno, kde se ozývá hudba nebo hlas moderátora animačních programů pro hosty. Hoteloví hosté zpravidla nechodí do jiných podniků, ti zůstávají za branou hotelu. Na pláž chodí podchodem pod hlavní cestou.
Ale my jdeme ulicí dál do místních barů. Nejnavštěvovanější je bar Oassi, ale my jdeme dále až úplně do posledního baru. Tam je nádherně. Stoly jsou tam postaveny v intimitě zeleně a slunečníků, hraje báječná hudba a učíme se nové tance latino. Protože jsme přišli už po třetí, poslal nám pan vedoucí flašu šampaňského na jeho účet. No není to ráj na zemi?
Ještě si nezapomeňte prohlédnout za městem velké sady olivovníků. Olivovníky jsou dědictvím pro potomky. Takový olivovník roste i sto let.