Loading...
Turistické cíle • Skalní útvar
Podobných kamenů a skal je po celé oblasti, které se říká Česká Kanada spousta. Ve skutečnosti to tedy je jižní část Českomoravské vysočiny, která se blíží k rakouské hranici.
Skalní útvar Trkal byl ale okrášlen poněkud větším samostatným kamenem (kusem skály), který nebyl zcela stabilní. Při pozornějším zkoumání lze usoudit že původně se zřejmě jednalo o kus skály, který se odlomil z celého bloku díky erozi (vodní, větrné, mrazové).
Podlouhlá skála je tvořena žulou, přesněji porfyrickým granitem, který je otypován podle okolí jako „Zvůle“. Můžeme ji najít pod označením hrubozrná dvojslídná žula landštejnského typu.
Výška viklanu je 7 m (i s podložím). Váha se odhaduje na 30 tun. Na povrchu celého skalního útvaru jsou různě velké mísy nebo prohlubně. Po deštích často naplněné vodou. V lidovém označení jsou známy jako Čertovy lavory, nebo Věštecké mísy. Případně obsahovaly živou nebo nebo mrtvou vodu. Mystici skalám přiřazují obřady druidů v dobách keltského osídlení.
Viklan bylo možno celkem snadno rozpohybovat a platilo to až do roku 1910. Děti na školním výletě kámen rozpohybovali natolik silně, že sklouzl ze svého těžiště a dnes se již nepohybuje.
I tak stojí místo za návštěvu i díky zajímavé struktuře skalního útvaru, které v části připomíná nějaké opracování ve skalní stěně, rozčleněné řadou skalních žlábků.
Trkal je celkem dobře dostupný od okraje lesa neznačenou (označen dvěma šipkami) pěšinou, která odbočuje z modře značené TZ ze Suchdola (u Kunžaku).