Vimperk – Myslivna (Pivovarská č.p. 61 + č.p. 115)
Turistické cíle • Měšťanský dům
Název Myslivna je zřejmě správný, nicméně spousta návštěvníků i místních říká U Jelena (ten je ve Vimperku taky, ale kousek vedle).
Dle tradice má jít o nejstarší měšťanský dům, hlásící se k letopočtu 1415. Ve skutečnosti jde o stavbu mladší, ze 17. století, typické fresky na průčelí spadají do 18. století.
Budova slouží k obytným účelům v patře, přízemní prostory jsou komerčně využívané (kavárna, knihkupectví). Dům je do ulice nesouměrně rozdělen rizalitem a rovnoramenným štítem. Plochy fasád jsou členěny lesénami. Okna v patře jsou v severní části osmitabulková, v jižní části šestitabulková. Do patra se z čelní strany stoupá jednoramenným schodištěm se zděným zábradlím a balustrádou.
Okna jsou zdobená ornamentálními a rostlinnými motivy. Nad vstupem do obchodu (knihkupectví) je v patře arkýř na krakorcích. Patrně nejvýraznější ozdobou je freska „oboustranného“ jelena na nároží rizalitu. Malbu doplňuje hlava jelena, takže jelen je v celku viditelný z obou stran.
Další freska se sv. Hubertem je nad vstupem do obchodu. V interiéru jsou dochované další cenné prvky, klenby, arkády apod.
Minimálně za povšimnutí stojí i monumentální fasáda na vedlejším domu. Jde o stavbu tzv. německého typu z počátku 30. let 20. století. Autorem a stavitelem byl Josef Schmidt. Původně byly v přízemí obchodní prostory, horní patra sloužily k obytným účelům. Pozoruhodná jsou hlavně patrové části fasády s výraznými prvky expresionismu, které se projevují ve výrazných horizontálních i vertikálních liniích. Zejména pak vrcholový obdélníkový vystupující štít. Vnitřní prostory budovy byly poněkud pozměněny dalšími přestavbami.