Vinařské město Velké Pavlovice
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Poprvé se ves připomíná roku 1252, kdy ji vlastnil Boček z Obřan. Její majitelé se často střídali jako i v ostatních vsích tohoto kraje. Když roku 1512 daroval Vilém z Pernštejna svému zeti Jindřichovi z Lipé panství Hodonín, byl osud s tímto panstvím svázán až do roku 1848. Ani spojení s hodonínským panstvím však Pavlovice neušetřilo častých změn majitelů, ke kterým docházelo buď prodejem, nebo konfiskací (zabavení) a předáním do držby jinému feudálovi. Tyto změny probíhaly v podstatě po první tři čtvrtiny bouřlivého a krutého 17. století, jež významně ovlivnilo stav městečka. Před zakoupením statku Bedřichem, hrabětem z Oppersdorfu, v roce 1676 však byl statek zkonsolidován a od té doby se o Pavlovicích mluví jako o Velkých Pavlovicích. Pro svou vzdálenost od centra byl však statek spravován jako samostatný a patřilo k němu 8 vesnic z okolí. Posledním majitelem panství byla císařská rodiny Habsburků od r. 1762 do 1921. V r. 1891 byly Velké Pavlovice povýšeny rozhodnutím císaře Františka Josefa I. na městečko od roku 1967 se staly městem.
Během dovolené na Slovácku jsme zavítali do Velkých Pavlovic , kde jsme nejprve poobědvali a pak jeli Na rozhlednu Slunečná. Zde jsme si koupili známku rozhledny i města a vrátili se do Velkých Pavlovic.
Zde jsme si nejdříve prohlédli dominantu města kostel Nanebevzetí Panny Marie, postavený v barokním slohu. Nechal jej postavit hrabě Bedřich z Oppersdorfu v letech 1670-1680. Kostel byl původně bez věže , později měl alespoň dřevěnou , ale až v roce 1883 byla postavena dnešní 35 metrů vysoká věž a byly zavěšeny zvony. Nad vchodem je dodnes erb osvíceného hraběte. Vedle kostela je novorenesanční hřbitov. Dříve zde stával gotický kostel , který byl v roce 1623 úplně zničen. Kostel se nachází na náměstí 9.května. U kostela jsme zaké obdivovali různé sochy.
Nedaleko kostela jsme si prohlédli komplex školních budov. Nejstarší a architektonicky nejzajímavější je budova I. stupně, která byla vystavěna již v roce 1894 jako pětitřídní škola.
Od kostela jsme popojeli k dvoupatrové budově sýpky z let 1770 - 1780. Byla kontribučenskou sýpkou pro celé okolí, která pojme až 250 vygonů obilí. Budova tvoří obdélník se sedlovou střechou a po letech chátrání a požáru v roce 1993 byla částečně opravena. V budoucnu by zde měla vzniknou výstavní galerie a muzem. Sýpka se nachází na ulici Dlouhá.
Mezi technické a lidové památky ve Velkých Pavlovicích patří bezesporu prastaré vinné sklepy a lisovny, mnohdy habánské. Jedním z nich je č. p. 154 na ulici V Údolí (Vinařství Lacinovi) pocházející již z roku 1808.
Další zapsanou památkou ve Velkých Pavlovicích je lisovna č. p. 115 na ulici Ořechová (Vinný sklep u Bendů) pocházející z roku 1807. I v tomto případě se jedná o patrovou stavbu z kamene a cihelného zdiva z druhého desetiletí 19. století.