Vítějeves - kostel sv. Kateřiny
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Obec Vítějeves je podle různých pověstí přímo magnetem na významné historické události. Podle jedné z nich se zde například měl narodit český král Václav II., podle jiné tady svého potomka porodila druhá manželka Záviše z Falkenštějna (mimochodem Kunhuta byla Václavova matka), a proto vesnice obdržela pečeť se štítem KW (Králowská Witiowes) a s královskou Korunou. Nechci tyto události v žádném případě zpochybňovat, ale jako fakt berme zatím jen to, že se Vítějeves nachází ve svitavském okrese, leží v nadmořské výšce 472 metrů a žije zde asi pětistovka obyvatel. Písemně je obec poprvé písemně zmiňována až v roce 1437, podle jiných pramenů však již v dokumentu z let 1344 až 1350. Obě možnosti však trošku vylučují toho Václava, který se narodil roku 1271.
Nejvýznamnější historickou památkou v obci je - původně gotický a v jižní části Vítějevsi se nacházející - kostel sv. Kateřiny ze 14. století, v jehož někdejším presbyteriu zůstaly zachovány vzácné fresky z období založení kostela. Postupně byl celý kostel různě upravován a přestavován, například západní třípatrová věž se střílnovitými okénky a dřevěným podsebitím byla ke chrámu přistavěna pravděpodobně na přelomu 15. a 16. století. V roce 1912 pak byl kostel přebudován do dnešní pseudogotické podoby se změnou orientace lodi.
Kostel sv. Kateřiny, který dnes tvoří dominantu obce, byl původně z větší části dřevěný. Současná zděná chrámová loď se čtyřmi barokními okny přechází v presbytář s paprsčitou gotickou klenbou. Kromě gotické freskové výzdoby v interiéru chrámu jistě upoutá oltář s obrazem patronky kostela, tedy sv. Kateřiny. Ve východní stěně kostela se nachází hrotité okno se zbytky gotických kružeb, u kterého některé informační Prameny – zcela nesmyslně – tvrdí, že pochází z období okolo roku 1300.
Kolem kostela se rozkládá – dnes většinově zrušený a přemístěný – ohrazený hřbitovní areál. Barokní vstupní brána pochází z II. poloviny 18. století a zdobí ji polychromovaný reliéf sv.Kateřiny. Jen se neví, jestli se jedná o Kateřinu Alexandrijskou nebo Kateřinu pannu a mučednici.