Vítejte na Kypru
Země ve východním Středomoří, s rozlohou 9 250 čtverečních kilometrů a 800 000 obyvateli, je dnes považována za jednu z nejlepších celoročních turistických destinací. Je zde vše co si jen můžete přát – spousta slunce (330 slunečních dní v roce) nádherné pláže i okolní krajina, bohatá historie a kultura, báječná kuchyně a víno, neomezené sportovní možnosti, skvělé hotely a rezorty, bohatý noční život, ale i klid venkovských Zákoutí, a především pohostinní a milí lidé. Afroditin ostrov, ostrov bohů, ostrov lásky to jsou přívlastky, které neodmyslitelně ke Kypru patří.
Pestré a bohaté dějiny.
Kypr objevili pro civilizaci mykénští kupci zhruba 1400 př. n. l. Pak následoval příliv achájských Řeků, kteří sem přinesli kulturu, náboženství, jazyk i civilizaci. Následovaloobdobí římské nadvlády, křesťanství, doba byzantské říše, v níž císařovna Helena založila jeden z nejmocnějších a nejbohatších Klášterů - Stavrovouni. Dvanácté a třinácté století přivedlo templáře i Richarda Lví srdce a pak na tento strategický bod východního Středomoří přicházeli Lusignané, Benátčané, Turci, Britové. Ti všichni psali i kulturní historii ostrova, jejíž památky jsou roztroušeny po celém území. K Nikosii patří Kyperské muzeum, v jehož monumentální budově jsou ukryty sbírky z archeologických vykopávek od neolitu po rannou Byzanc. Keramika, šperky, sochy, mince, bronzové artefakty, to vše zachycuje nejen bohatou historii ostrova, ale celého Středomoří včetně sochy Venuše ze Soloi či unikátních dvou tisíc hliněných figur ze svatyně Agia Irini.
Dobu, jen o něco pozdější, zachycuje nejrozsáhlejší sbírka ikon v Byzantském muzeu. Přes200 ikon datovaných od 9. do 19.století i další náboženské předměty, roucha, knihy, ale i mozaiky ze 6.století, patří k největším lákadlům. A do třetice, hned vedle lze navštívit katedrálu sv.Jana postavenou v roce 1662 na místě benediktýnské kaple ze 14. století, která se v 18.století se stala sídlem arcibiskupa. Je jediným kyperským kostelem, v němž se zachovaly původní nástěnné malby. Za vidění stojí i Staré Město sevřené v benátských hradbách.
U Limassolu najdeme na místě starověkého královského města Kourion archeologické vykopávky, které patří na Kypru k nejrozsáhlejším. Komplex na kopci nad mořem zahrnuje kromě pozůstatků z římského období také ruiny vil z ranně křesťanského období, v nichž se zachovaly vzácné mozaiky z 5. století našeho letopočtu. Kromě soukromých domů zde najdeme i základy křesťanské basiliky, monumentální sloupy Nymphea, jež bylo zasvěceno vodním nymfám, stadion a velký amfiteátr. Kourionský amfiteátr pochází z 2.století před naším letopočtem, ale byl rekonstruován tak, aby se zde mohla konat divadelní a hudební představení. I po úpravách se amfiteátr honosí vynikající akustikou a její zkouška patří k oblíbeným turistickým atrakcím.
Pafos je nejen „domovem“ Afrodity, která se dle pověstina zdejším pobřeží vynořila z mořské pěny u skály Petra touRomiou a svůj milostný příběh s Adonisem prožívala v nádherném prostředí přírodní rezervace na poloostrově Akamos, ale i místem zapsaným na seznamu památek UNESCO díky objevu antických mozaik. A tajemství místních Hrobek králů zatím nikdo neodhalil.
Larnaka přiláká unikátní památkou Hala Sultan Tekesi, jejíž měšita patří k nejposvátnějším v arabském světě, pozůstatky starověkého města Kition, či kostelem sv. Lazara, který údajně po svém zmrtvýchstání, na Kypru žil.
Moře a slunce.
Pro české turisty je to jistě to nejlákavější. Nádherné pláže oceňují nejen dospělí, ale i děti. Mělké vstupy do moře lákají k dovádění a vysoké teploty moře i vzduch zajišťují koupání až do poloviny října. V letní sezóně jsou zde tropické teploty skoro pravidlem a je nutno ocenit, že kyperské pláže dostaly svou modrou vlajku. Již posedmé se Kypr ocitl na prvním místě v Evropě jako země s nejlepší kvalitou vody na koupání. Největšími prázdninovými rezorty jsou oblasti Limassolu, Larnaky, Pafosu a Agia Napa, z nichž každý má svá specifika, a návštěvníci si mohou vybrat podle svého založení – hlučnější Agia Napa, klidnější Pafos, aktivnější Limassol či Larnaku, která je ideální pro rodiny s dětmi. Všechna střediska nabízejí kvalitní služby ve velkém výběru a šíři cenových relací.
Vůně a chutě.
„Kopiaste“, zázračné slůvko, znamená vítejte či přisedněte, a setkáte se s ním na každém kroku. Nabídka kyperské kuchyně je neobyčejně široká a mísí se v ní středomořské a orientální vlivy. Dalším kouzelným slůvkem je „ meze“. Není to jen co dům dal, je to paleta předkrmů, jichž může být až čtyřicet, a které by stačily jako celé jídlo. Na stole se objevují nejrůznější omáčky – česneková, baklažánová či sezamová, které výborně chutnají s čerstvým chlebem, plněné vinné listy, nikdy nechybí ovčí sýr chalumi, obdoba řeckého tzatziki,humus a jako teplé předkrmy jsou oblíbené zapékané paštiky. Tím však nabídka nekončí. Rozhodně stojí zato ochutnat chiromeri – tradiční jídlo z uzené, ve víně marinované šunky - rajčata nebo cukety plněné rýží, kořením a sýrem, musaku či masové kuličky. K nejzajímavějším soustůmpatří chobotnice na červeném víně, šneci v tomatové omáčce či mozeček s kapari. A moučník? Nejoblíbenější je baklava a skvělé pečené koláčky s medovou citronovou omáčkou.
Cesty za vínem.
Kyperská vína jsou proslulá již od antiky a Commandaria, dezertní víno, které začali vyrábět ve 12. století rytíři sv.Jana, je světovým unikátem. Réva pro toto sladké víno pochází z přísně kontrolovaných vinic. Hrozny se nejprve pomalu suší na slunci, pak se lisují a výsledkem je tmavé, sladké a silné víno, které dodnes neztratilo svou popularitu. Každoroční Commandaria festivalse koná v oblasti Koumantaria a zahrnuje nejen lokální slavnosti, ale především, návštěvu vinných sklípků a ochutnávky tohoto nejznámějšího kyperského produktu.Ten, kdo chce získat opravdový přehled o nabídce kyperských vín, musí navštívit Festival vína, jehož dějištěm je každoročně v září Limassol. Přes sto tisíc návštěvníků se zde raduje z úrody, ale i z dobrého jídla a zábavných programů. Tato akce je jedním z největších svátků celé země. Proto nechybí ani její profesionální část – Veletrh vína, na němž je možno nakupovat i prodávat na profesionální bázi. Víno vás bude provázet po celou dobu pobytu, nicméně specielní cesty za vínem, nabývají v poslední době na oblibě. Kypr nabízí celkem šest turistických tras, které provádějí nejvýznamnějšími tradičními vinnými oblastmi.
Sport.
Kypr patří mezi oblíbené destinace, v nichž se prakticky můžete věnovat jakémukoli sportu. Vedou samozřejmě vodní sporty a koná se zde celá řada mistrovských soutěží v jachtingu, windsurfingu, plavání či vodním lyžování. K největším zážitkům patří každoroční Novoroční regata v Limassolu. Atraktivním vodním sportem je bezpochyby potápění a zajímavosti mořského dna jsou bohaté – potápět se lze k lodním vrakům, jeskyním, podmořským hrobům i přírodním úkazům. Kromě nabídky tradičních závodů a soutěží, se na Kypru koná celá řada dalších profesionálních i amatérských sportovních akcí - mezinárodní maraton, závody horských kol, automobilová rallye i koňské dostihy.
Kromě profesionálních sportovců, kteří mohou ve Sportovních areálech nejen soutěžit, ale i trénovat, nabízí Kypr řadu příležitostí pro amatéry i návštěvníky. Kilometry značených cyklotras po celém ostrově uspokojí nejnáročnější i méně zdatné cyklisty a pěší túry vedou obvykle nejkrásnějšími místy ostrova. Jsou také pečlivě značeny a hlavní stezka je součástí celoevropské sítě E4, která začíná na Gibraltaru a vede přes Španělsko, Francii, Švýcarsko, Německo, Rakousko, Maďarsko, Bulharsko, Řecko a Krétu na Kypr.
Vynikající jsou podmínky pro golf, který si na Kypru nemůže vynachválit ani známý zpěvák Ondřej Hejma. Nejnovějším přírůstkem je osmnáctijamkové golfové hřiště Elea Golf Club v Pafosu, které navrhl známý golfista sir Nick Faldo. Celý areál je unikátní svou polohou mezi starověkým Pafosem a mořem a po úplném dokončení bude jeho součástí i butikový hotel, luxusní vily a rozsáhlé lázeňské zařízení. Zatím je chloubou nádherná klubovna s nabídkou prvotřídní gastronomie, knihovnou, značkovou prodejnou a samozřejmě podzemním parkovištěm. A především samo hřiště, které je již dnes považováno za počátek nového postavení Kypru jako přední světové golfové destinace. Za zmínku však stojí i další areály- Aphrodite Hills s luxusními službami Aphrodite Spa či Tsada Golf Club sotva dvacet minut od Pafosu.
A malé překvapení – dovolená u moře s lyžováním - to se najde málokde. Lyžařskou oblastí je pohoří Troodos, jehož nejvyšším vrcholem je Chionistra neboli Mount Olympos. Na jeho svazích jsou celkem čtyři hlavní sjezdovky –Afrodita, vhodná pro začátečníky, Hermes pro mírně pokročilé, a pro zkušené lyžaře – Zeus a Hera. Je zde šest vleků v alpské kvalitě, v rozsahu 100- 500 metrů. Pro běžkaře jsou připraveny 2 okruhy s nádhernými Výhledy do okolní KRAJINY.
Nechte se hýčkat.
I na to na Kypru, který je ideální destinací pro zdravotní a lázeňské pobyty, pamatují. Ti, jimž nesvědčí sychravá evropská zima, zde najdou mírné podnebí, čerstvý vzduch a blahodárné účinky mořského vzduchu. Nechybí ani klasické lázeňské postupy jako thalassoterapie, Turecké lázně, aromaterapie, či nejrůznější druhy masáží. Nabídka je však obsáhlejší. Najdete zde špičková lékařská zařízení, v nichž si lze zajistit nejen plastickou chirurgii, ale například i ortopedické a oční operace zejména ty, které patří mezi plánované zákroky. Díky příznivým klimatickým podmínkám je zde pak i rehabilitační péče snazší. Je nutno také připomenout širokou škálu alternativních léčebných metod a využití zdravé středomořské gastronomie, která je na Kypru doma. A dobrá zpráva pro české pacienty. Kyperští lékaři hovoří i česky, řada z nich u nás studovala a tak aťse dobrovolně či nedobrovolně, i to se může stát, ocitnete v rukou lékařů, můžete se cítit tak trochu jako doma.
Dětem pro radost.
Děti jsou na Kypru vítány a ve všech přímořských střediscích jsou pro ně připraveny různé programy a zábavy. Atrakce, které by si neměly nechat ujít najdou v akvaparku Fassouri Watermania, který je stylizován v duchu Jižního tichomoří, nebo v akvaparku WaterWorld v Agia Napa, jehož tématem je antické Řecko. Za pozornost stojí i mořské Akvárium v Protarasu a na výlet si lze zajet do přírodní rezervace Akamas.
Luxusní potěšení.
Nová marína, která se staví v Limassolu, bude patřit k nejmodernějším a nejluxusnějším v celém Středomoří. Architektonický projekt, který byl oceněn několika mezinárodními cenami je v plném souladu s okolím – s historickým jádrem města, středověkým hradem i starým přístavem. Kombinuje elegantní rezidence s moderním přístavem a vytváří strukturu, která je vyjádřením myšlenky života na moři. Kapacita 650 lodí od 8 do 115 metrů, luxusní vily s vlastní pláží, apartmány hotelového typu, to vše se otevře již na konci tohoto roku. Nicméně zatím si lze užít hýčkání například v golfových rezortech, či v pětihvězdičkových hotelích.
Kypr romantický.
Stále větší popularity nabývá na Kypru ubytování ve vesnických domcích a statcích. Nejsou to klasické prázdniny na statku, ale jedná se o velmi citlivě renovované objekty, které jsou stylově a pohodlně vybaveny, často i s bazénem. To znamená nejen romantické prostředí starých vesniček, ale i zahrady, ovocné sady, typickou venkovskou kuchyni,možnostkaždodenního nákupu čerstvých potravin na místních trzích, a především pocit sounáležitosti s místními pohostinnými usedlíky.
Řekni ano.
Proč je Kypr ideální destinací pro svatby? Odpověď je jednoduchá. Počasí vám vždycky bude přát, velký den bude bez mráčku a vaše svatební fotografie budou úchvatné. Pro velké společnosti můžete získat slevu nejen u letecké společnosti, ale i v hotelích, pro malou svatbu ten nejvyšší luxus v soukromí. Nic není problém a k typickému kyperskému stylu patří, žesi budete připadat jedinečně, ať si vše budete zařizovat sami nebo využijete nabídek hotelů a cestovních kanceláří, které umí vše připravit dle vašeho přání. A kde mít svatbu?Stačí se jen rozhlédnout. V kostele samozřejmě – jmenujme alespoň kapli svatého Jiří v Pafosu, kde lze realizovat katolický i protestantský obřad, stejně jako v původně byzantském kostele Agia Kyriaki. Kostely však nejsou jedinou možností. Civilní sňatek lze uzavřít prakticky kdekoli – na mořském břehu, Na Kamenném dvoře venkovského sídla s fontánou a květinami, uprostřed hor, v Afroditiných zahradách či v soukromí hotelového parku či pláže.
Cesty za poznáním.
Kypr byl vždy středomořskou křižovatkou, a tak zde lze naléztpamátky předkřesťanské, pozůstatky z dob otomanské říše, stopy po Křížových výpravách, živou historii křesťanství a byzantského umění, umělecká řemesla, která se rozvíjela v závislosti na náboženských svátcích a zvycích. Cest za poznáním je mnoho, k nejzajímavějším patří cesta po byzantských památkách – kostelích, z nichž deset v oblasti Troodos, je na seznamu památek UNESCO.
K nejvýznamnějším trasám pak patří dvě s názvem Kláštery a askeze, z nichž trasa A zahrnuje Kláštery Machairas a Stavrovouni, trasa B vede od kostela Agios Ioannis Lampadistis do největšího kláštera Kykkos.
Doporučit lze i publikaci (v angličtině) Kypr, ostrov svatých, která seznamuje čtenáře podrobně se všemi církevními památkami, z nichž řada je zapsána na Seznamu historického a přírodního dědictví UNESCO. Nejde však jen o kostely a Kláštery, publikace zahrnuje i historii různých náboženství, nechybí ani popis slavností, výročí, příběhy svatých, svatební i pohřební zvyky. je skutečně komplexním zachycením bohatých kulturních, historických a náboženských dějin ostrova, tak, jak jsou zobrazeny v architektuře, umění i způsobu života. V publikaci jsou uvedeny Vzorové trasy, které vedou návštěvníka i po muzeích a galeriích a po méně známých místech ve vnitrozemí. A to je rozhodně cesta jak pochopit i to co v běžných turistických rezortech nenajdete, zážitky i poznání, místa mimo běžná turistická centra s unikátní, autentickou atmosférou.
Náš tip.
Chcete-li Kypr poznat opravdu dobře, doporučujeme využít prohlídek jednotlivých měst s průvodcem. Tuto službu, kterou podporuje Kyperská organizace cestovního ruchu spolu s městy, najdete v Nikosii, Limassolu, Larnace i Pafosu a je zdarma. Vzhledem k velkému zájmu je nutná rezervace předem a telefonní číslo na místní turistické centrum vám poskytnou v kterémkoli hotelu.
Na Kypru sezóna nikdy nekončí.
Celoroční kulturní a společenský program na Kypru má své stálice a rozhodně se vyplatínaplánovat si cestu tak, aby si každý mohl užít aktivity dle svého výběru.
Králem zimní sezony je vždy Karneval. Deset dní tradičních slavností má svůj pevný řád již od nepaměti a oslava jídla, pití, tance, zpěvu, veselých masek začíná přesně před padesátidenním velikonočním půstem. První týden se jmenuje „masový“ a povoleno je jístmaso, druhý týden je „sýrový“, kdy se jí jen mléčné výrobky, takže období Karnevalu je i zajímavou sondou do kyperské gastronomie. Vlastní slavnosti začínají příchodem krále karnevalu do města a vrcholí velkým karnevalovým průvodem masek s alegorickými vozy v Limasolu a Pafosu.
Velikonoce jsou bezpochyby největšími kyperskými svátky a od našich se hodně liší. První velikonoční dny, již od čtvrtka, jsou věnovány náboženským obřadům a rozjímání – na Velký pátek se konají ve všech farnostech slavnostní procesí a v sobotu o půlnoci se u každého kostela koná půlnoční mše na otevřeném prostranství. Velikonoční neděle, pondělí a úterý jsou již ve znamení zábavy a starých zvyků. Pečou se tradiční tvarohové koláčky, příchod jara vítají folklórní soubory tancem a zpěvem z bohaté pokladnice lidového umění – řeckého, kyperského i cigánského. Nechybí ani poezie, jak jinak než milostná, a tradiční soutěže – běh v pytli či běh s vajíčkem na lžíci či klasické Velikonoční hry.
Anthestiria neboli Květinová slavnost je oslavou příchodu jara. Koná se vždy poslední květnovou neděli a její kořeny sahají až do antického Řecka. Alegorické vozy a průvod zaplňují večer Limassol, Larnaku i Pafos.
Unikátní slavností je Kataklysmos, oslava, kterou nikde jinde na světě nenajdete. Časově se shoduje s antickým svátkem letnic či křesťanskými svatodušními svátky, jejichž datum je pohyblivé – odvíjí se od data Velikonoc. Podle historických pramenů se Kataklysmos – v řečtině toto slovo znamená potopa - váže k biblické potopě, v níž se zachránil praotec Noe. Druhá verze hovoří o dnu zrození Afrodity či znovuzrození jejího milence Adónise. Ať je to tak či tak, Kataklysmos je svátek plný radosti, pouličních představení a jarmarečních stánků, prezentujících tradiční řemesla -košíkářství, tkaní, hrnčířství-i ta méně obvyklá - výrobu rybářských návnad, výrobu kapesních nožíků či vyřezávání ovčáckých Píšťal. Nesmí chybět hudba a tanec, ale především aktivity spojené s vodou. Ve všech pobřežních městech vyplouvají na moře ozdobené čluny a lodě a oblíbenou zábavou je dobrovolně nedobrovolná koupel, která má očistnou moc. Na programu jsou ohňostroje, soutěže ve zpěvu, tanci, milostné poezii, ale i plachtění a plavání.
Slavnost růží, na jejímž programu je nejen umělecká výstava, hudební a taneční vystoupení, ale návštěvníkům se nabízí i zkušenost se sběrem růží, s destilací okvětních plátků, je výsadou vesničky Argos.
Během hlavní turistické sezóny od června do září probíhají další tradiční festivaly - v Platres Kulturní měsíc v horách, v Kourionu, Pafosu a Nikosii Mezinárodní festival antického řeckého divadla a samozřejmě pravidelné hudební neděle po celém ostrově.
V září je nejoblíbenější a největší společenskou akcí Festival vína v Limassolu.
Tradiční festival Kulturní zima probíhá v Agia Napa, kde se každý čtvrtekstřídají hudební, folklórní a taneční soubory z celé země.
Celoročně stojí za návštěvu barvité trhy s poutěmi, které se konají v různých vesnických oblastech jako oslava svátků různých svatých – v listopadu například archanděla Michaela a Gabriela či sv. Ondřeje.
Autorka: Jana Hudcová