Vítkov
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Město Vítkov se rozkládá jihozápadním směrem od města Opavy. V okolí města se zvedají vrcholky kopců Vítkovické vrchoviny, která je součástí Nízkého Jeseníku. Město se rozkládá u jižního okraje Přírodního parku Moravice. Severně od města se nachází na kopci zřícenina hradu Vikštejn. Severozápadním směrem do města je vodní nádrž Kružberk, jihozápadním směrem se rozkládá vojenský prostor Libavá, jihovýchodně dorazíme do města Fulnek a jižním směrem je přírodní park Oderské vrchy. Město se nachází v oblasti mezi dvěma údolími. Které tvoří řeky Moravice a Odra. Městem protéká říčka Čermná. Nedaleko severozápadního okraje města jsou vybudované dvě vodní nádrže Pavelák I. a II. Východně od města najdeme soustavu několika malých rybníků. Jihovýchodním směrem od Vítkova protéká Kamenný potok a na jeho toku byla vybudovaná vodní nádrž Balaton, sloužící jako přírodní koupaliště a k rybolovu. Na severním břehu této nádrže byl založen kemp. V okolí města se rozprostírají malebné lesy. Součástí města jsou nedaleké osady a to Horní Ves, Lhotka, Nové Těchanovice, Nýtek, Podhradí, Prostřední Dvůr, Veselka, Zálužné, Anino údolí a Dolní Ves. Městem prochází několik lokálních cyklistických tras, po kterých se vydáme po okolních lesích a nebo podél toku Moravice přes Hradec nad Moravicí do Opavy. Vítkovem prochází modrá turistická trasa a u železniční stanice je výchozí bod červená turistické trasy. Po červené se vydáme jihovýchodním směrem oblastí Oderských vrchů do města Odry. Jižním směrem z Vítkova po modré dojdeme k přírodní památce Vrásový soubor u Klokočůvku. Vydáme-li se severním směrem po modré dojdeme ke zřícenině hradu Vikštejn.
Historie
Město nechal založit společně s hradem Vikštejn ve druhé polovině 13. století pan Vítek z Kravař jako hornické město. První písemná zmínka o městě je z roku 1301. V okolí města se v tomto období těžilo zlato a stříbro. Hrad Vikštejn a město Vítkov bylo v držení řady šlechtických rodů a mezi nimi Bírkové z Násilé, Planknarové z Kynšperku či Oderští z Lidéřova. V roce 1474 byl hrad dobyt vojskem Matyáše Korvína a rozbořen. Ve 30. letech 16. století byl hrad opraven a rozšířen. V průběhu třicetileté války byl hrad opět zničen a v druhé polovině 17. století znovu opraven. V 70. letech 18. století byl hrad již zcela pustý a postupně chátral. Počátkem 18. století byl majitelem města a okolního panství Wipplar z Ulschitz, který nechal v osadě Horní Ves postavit barokní zámeček. V roce 1802 se majitelem vítkovského panství stává pan Záviš z Osenic, který toto panství v roce 1875 prodává městu Vítkov. Dominantou města je novogotický kostel Nanebevzetí panny Marie postavený v letech 1913 až 1918. Na hřbitově najdeme hřbitovní kostel, který byl postaven počátkem 17. století, Dnešní podoba kostela je po přestavbě po požáru v roce 1851. V interiéru kostela se dochovalo několik soch svatých zhotovených koncem 18. století. V zahradě fary stojí Socha Svatého Floriána zhotovená v druhé polovině 18. století. Na území města byla postavena v roce 1794 pozdně barokní kaple. Před budovou školy byl umístěn pomník zhotovený v roce 1886 a připomínající švýcarského pedagoga J.H. Pestalozziho. Vítkov je rodným městem studenta Jana Zajíce (1950-1969), který se 25.února 1969 upálil v Praze. Na zdejším hřbitově se nachází jeho hrob s náhrobkem, který zhotovil O. Zoubek.
Historie - místní části
První zmínka o osadě Horní Ves je z roku 1611. V osadě byl v roce 1713 postaven malý barokní zámek, který byl v 70. letech 20. století zbořen. V Horní Vsi se nachází kaple pocházející z 19. století. Osada Nýtek je poprvé zmíněna v roce 1801 a Podhradí v roce 1805. První zmínka o Prostředním Dvoře je z roku 1806, o osadě Veselka z roku 1801 a Dolní Ves prvně zmíněna v roce 1834. V osadě Klokočov nechal Jan Želecký z Počenic postavit barokní zámek. V osadě byl v roce 1807 postaven kostel svatého Ondřeje. Zajímavostí Lhotky je kaple svatého Kříže, pocházející z roku 1777. V Nových Těchanovicích najdeme boží muka z 19. století. V osadě Podhradí je technická památka a to úpravna vody z Kružberské přehrady, která byla postavena v letech 1954 až 1962 a je zdobena reliéfem Voda v průčelí.
Statistické údaje
Název města: Vítkov
Počet obyvatel: 6281
Rozloha: 55 km2
Adresa: Městský úřad Vítkov, náměstí Jana Zajíce 7, 749 01 Vítkov
Statutární orgán - Starosta: Ing. Pavel Smolka
Telefon: 556 312 200
Fax: 556 312 298
E-mail: mesto@vitkov.info
Oficiální internetové stránky nejsou uváděné
Obec s rozšířenou působností: Vítkov
Obec s pověřeným obecním úřadem: Vítkov