Loading...
Stavbě zámku předcházel vznik cisterciáckého mužského kláštera Rosa Mariae, zvaného Smilheim, jehož zakládací listina je datována 20. srpna 1261 a vydal ji Smil ze Střílek za přítomnosti krále Přemysla Otakara II. a biskupa olomouckého Bruna.
Roku 1314 však bylo město Vizovice i s klášterem zpustošeno uherským palatinem Matúšem Čákem Trenčanským. Aby to nebylo málo, tak v oce 1418 klášter vyplenili okolní husitští šlechtici. Ke konci 15. století tak definitivně zaniká cisterciácký klášter Smilheim.
V letech 1568 – 70 nechal zbudovat v opevněném areálu zaniklého kláštera Zdeněk Kavka Říčanský renesanční zámek, nazvaný Nový Smilheim. O sto let později (1685) byl však zámek spolu s Vizovicemi opět vypleněn a vypálen, tentokrát tureckými nájezdníky.
15. července 1746 získal v dražbě statek i zámek Heřman Hannibal z Blümegenu,olomoucký kanovník a později biskup královéhradeckého hraběte. Stavbou nového zámku pověřil významného brněnského architekta Františka Antonína Grimma. V letech 1749 – 70 vyrostl nový barokní zámek v tehdejším moderním francouzském stylu. Současně s ním byla upravena zámecká zahrada ve francouzském stylu s plastikami předního brněnského sochaře Ondřeje Schweigla.
Na počátku 19. století přešlo panství se zámkem na příbuzenskou linii, rod Stillfriedů, kteří vlastnili vizovické panství až do roku 1945. Po 2. světové válce byl zámek zestátněn a od roku 1948 byl přístupný veřejnosti. Usnesením vlády ČR č. 464 ze dne 9.5.2001 byl zařazen vizovický zámek mezi národní kulturní památky.
Bližší informace lze najít na internetu: https://www.zamek-vizovice.cz/cs. Zámek spravuje NPÚ.
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: http://bubinga.blog.cz/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/