Vlaské – Immaculata
Velmi pěkná socha Panny Marie Neposkvrněné, neboli Immaculaty stojí na okraji silnice od Hanušovic do Králík v osadě Vlaské. Socha i s podstavcem je asi 3 m vysoká, za materiál posloužil pískovec. Samotná socha je zpodobněna v podstatě ustálené podobě, tj. Bohorodička na zeměkoul s půlměsícem. Nohou drtí hada, který obtáčí zemi. To jest znamení porážky Ďábla. Půlměsíc má být znázorněním jako znázornění její čisté duše, ale někdy se i vykládá jako narážka na porážku Osmanů u Vídně v roce 1688, která je připisována blahodárnému vlivu Panny Marie. Dnes by asi takový výklad neprošel, kvůli politické korektnosti.
Podstavec sochy tvoří konkávní sokl s volutami. Profilovaná římsa ještě původně nesla dva andílky, kteří patrně někoho zaujali natolik, že už chybí.
Samotný podstavec je poměrně zajímavě vyzdoben. Přední strana je zdobena reliéfem Adama a Evy v Ráji pod Stromem poznání. Vysvětlující nápis: DVRCH DIE LIST DER – SCHLANGEN – WAR ADAM – GEFANGEN“ (Lstí hada byl Adam potrestán). Na pravé straně je scéna Vyhnání z ráje s vysvětlením: „OEVA . WAS – THVST . DV“ (Ó Evo, cos to učinila). Levý bok doplňuje scéna bratrovraždy Abela Kainem: „ACH.WEH.WIE – GESCHICHT – MIR“ (Ach běda, co se mi stalo).
Otázka kdo vlastně běduje, když ten postižený už bědovat vlastně nemůže. Zadní strana pak označuje, kdo nechal dílo vytvořit a postavit: „FONDATOR – FERDINAND – OLBRICH – DEN 19 ACTOB – ER 1776“. Z toho myslím i neznalý němčiny pozná kdo je dárcem i kdy se to stalo.
Immaculata je hojně používaná forma zobrazení Panny Marie. Názvosloví je odvozeno od latinského immaculata conceptio, česky neposkvrněné početí. Jde o dogma, které se rozšířilo v 16. století. Nevztahuje se ale k početí Krista, ale podle apokryfních textů o početí samotné Marie v lůně její matky, Sv. Anny. Panna Marie je pak vnímána jako druhá Eva (proto zřejmě umělec ve Vlaském použil starozákonní výjevy).
Ještě malá poznámka: kdo si chce najít sochu na mapě Open Street, je tam chybně uveden Jan Nepomucký, ten stojí jinde...