Vodní hamr v obci Dobřív
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Technická památka
Dobřív je malebná vesnička, která se nachází na březích Padrťského potoka v okrese Rokycany v Plzeňském kraji. Jedná se o malou obec, která je ale celkem známá. Je možné si tady prohlížet roubené chalupy typické pro podbrdskou lidovou architekturu, které jsou v dobrém technickém stavu a tak celkem po zásluze byl Dobřív vyhlášen vesnickou památkovou zónou. Každý si určitě také všimne zajímavého kamenného, tzv. švédského mostu se sochami sv. Barbory a sv. Jana Nepomuckého z druhé poloviny 18. století nebo krásných hlubokých lesů v okolí. Většina lidí sem ale přijede zejména kvůli zajímavému vodnímu Hamru.
Obec Dobřív má slavnou železářskou minulost, která sahá až do 15. století. Z dob kvalitní železářské výroby se do dnešních časů zachoval vodní hamr, který je od začátku roku 2010 vyhlášen Národní kulturní památkou. Jeho vnitřní vybavení pochází sice z pozdější doby (17. až 20. století), ale to mu neubírá nic na jeho kouzlu.
Vodní hamr je unikátní technickou památkou svého druhu v České republice a to také z toho důvodu, že dobové zařízení je stále schopné provozu. Během návštěvy vysvětlí funkce jednotlivých přístrojů zkušení kováři. Jedná se tudíž o místo, kde je možné na zajímavém místě pozorovat poctivé kovářské řemeslo.
Zděná budova hamru byla postavena na začátku 19. století v místě, kde stávaly dřevěné hamry z let 1658 a 1701. Původně se zde zkujňovalo surové železo a z něj se vyráběly tyčové polotovary. S příchodem modernější ocelářské technologie koncem 60. let 19. století přešel také tento hamr na výrobu těžkého kovaného nářadí.
Základní vstupné činí 30,- Kč, zlevněné (děti, studenti, senioři) polovic, děti do 6 let a osoby ZTP mají vstup zdarma. Otevřeno je od 1. dubna do posledního října každý den kromě pondělí a úterý. Otevírací doba je od 9 hodin do 17 hodin s polední přestávkou 12,00–12,30. Na aktuální otevírací dobu a výši vstupného je dobré se podívat na webové stránky regionálního muzea v Rokycanech, kde se lze také dočíst o zajímavé a již tradiční akci „Hamernický den“ s ukázkami kovářských prací na unikátním zařízení vodního hamru v Dobřívě, která se koná včetně bohatého doprovodného kulturního programu vždy třetí sobotu v květnu. V tento den se hamr i celá obec vrací do starých časů, kdy bylo všude slyšet tlukot kovářských kladiv.
V okolí města Plzně mne zaujala další zajímavá místa:
- naučná stezka „Kolem Starého Plzence“:https://www.turistika.cz/mista/prochazka-po-naucne-stezce-kolem-stareho-plzence
- kostel Narození Panny Marie:https://www.turistika.cz/mista/stary-plzenec-kostel-narozeni-panny-marie
- Rotunda sv. Petra a Pavla:https://www.turistika.cz/mista/stary-plzenec-rotunda-sv-petra-a-pavla
- Plzeňský Matterhorn:https://www.turistika.cz/mista/ostra-hurka-neboli-plzensky-matterhorn
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/