Hrubý Jeseník je druhým nejvyšším pohořím v ČR a je dominantním pohořím severní Moravy. Jedná se o výraznou členitou hornatinu, nejmohutnější pohoří Jesenické oblasti, označované jako "střecha Moravy". Nejvyšším vrcholem je Praděd (1492m.n m.) Lidé v této oblasti nacházeli obživu zejména v dolech. Většina měst vznikla jako hornická sídla. Důlní činnost spolu se zásobami dřeva vedla k rozvoji hutí, skláren a papíren. Většina těchto výroben však zanikla. Pouze papírna ve Velkých Losinách si udržela výrobu papíru tradiční formou od roku 1516 dodnes.
Historie vodní tvrze v Jeseníku spadá do období kolonizace v polovině 13. století, kdy byla celá oblast pohraničních hvozdů osídlena novými osadníky. Tehdy zde existovala jednoduchá věžovitá stavba obklopená příkopem. V průběhu 14. a 15. století byla postupně v držení světských majitelů, později byla spjata s vlastnictvím vratislavských biskupů, kteří ji definitivně získali roku 1547. Na přelomu 15. a 16. století byla tvrz přestavěna do současné dispozice a svou nynější podobu získala kolem roku 1730 díky zásahu falckraběte rýnského, biskupa Františka Ludvíka.
Dnes je majetkem Lesů ČR a sídlí zde Vlastivědné muzeum Jesenicka. Jsou zde instalovány tři stálé expozice - expozice geologie a mineralogie Jesenicka, expozice fauny a flory Jesenicka a dále expozice historie jesenického regionu od pravěku, dokladů hornictví, kamenictví a vápenictví a lázeňství. Každoročně jsou zde k vidění i příležitostné expozice, například výstava středověkých zbraní pod názvem Mír kážeš s mečem v ruce, Keltové kdysi a dnes, různé fotografické výstavy, v roce 2009 to byla výstava věnovaná 40-tému výročí založení CHKO Jeseníky Vyznání Jeseníkům.