Vodojem na Šibeničním vrchu
Turistické cíle • Ostatní • Zajímavost
Vodojem je vodárenský objekt pro akumulaci vody. Účelů pro výstavbu vodojemu může být několik. Může být vybudován pro vyrovnání rozdílů mezi přítoky z vodního zdroje a odběry spotřebitelů nebo zajištění potřebného tlaku na vodovodní síti a také pro zabezpečení dostatečné rezervy vody pro případ požáru.
Vodojemy se mohou budovat jako podzemní či nadzemní, v rovinatém území se staví vodojemy věžové.
Vodojem u komunikace z Bechyně na Opařany se nachází na malém kopečku zvaném Šibeniční vrch je umístěný z menší části v podzemí a větší část je nadzemní. Svým architektonickým stylem a růžovou barvou zaujme určitě každého. Vodojem v současné době neslouží k zajištění dostatečné rezervy vody, ale část stavby vodojemu je stále využívaná. Pokud dojdeme blíže k vodojemu zjistíme, že stavba vodojemu chátrá a ztrácí zubem času na své kráse a majestátnosti. V okolí vodojemu se opravuje v místě původní oplocení a můžeme doufat, že i stavba vodojemu bude opravena.
Vodojem byl postaven v roce 1926 v barokním stylu a má objem 300 m3. Vodárenská soustava byla vybudovaná v letech 1926 až 1928 pro zásobování vodou okolní obce i obec Haškovcovu Lhotu. Částečně zapuštěný vodojem na Šibeničním vrchu u Bechyně a věžový vodojem u Senožat byly součástí této vodárenské soustavy. Vodojem je v nadmořské výšce 431 m.n.m., ale tlak vody nebyl dostatečný, aby mohl zásobovat vodou spotřebitele v Bechyni a okolí.
Pitná voda byla jímána sběrnými zářezy v lese u Bechyňské Smolče a vedena gravitačně až do vodojemu na Šibeničním vrchu. Vodou byly zásobováni například i obce Senožaty a Haškovcova Lhota. S rostoucí spotřebou vody byla v roce 1932 v Sudoměřicích u Bechyně vybudována studna a čerpací stanice. Voda z této čerpací stanice byla čerpána do přivaděče z Bechyňské Smolče do vodojemu na Šibeničním vrchu. Voda ze studny u Sudoměřic u Bechyně je dodávána do vodovodní sítě města Bechyně a okolních obcí i dnes, jen vodárenská soustava se rozšířila o nové potrubí vybudované okolo komunikace ze Sudoměřic do Bechyně
Pokud se postavíme zády k vodojemu a podíváme se do polí severním směrem uvidíme v poli remízek tvořený keři i stromy. Podle vyprávění mojí babičky v těch místech na konci druhé světové války dopadla bomba a vybuchla.
V současnosti stojí těsně vedle komunikace a v sousedství elektrické rozvodny. K vodojemu vede komunikace, ale dojdeme k němu z Haškovcovy Lhoty procházkou cestou a část i po komunikaci vedoucí k mlýnu Na Prádle. Z našeho ubytování je vodojem ve vzdálenosti 3 km. Vodojem si můžeme prohlédnout pouze z venku, pro bezpečnost jsou zajištěné vstupní dveře i okenní otvory. Na jaře a v létě je nádherný pohled na vodojem a okolní val, protože celý val je pokrytý lučními květy a bílými květy kopretiny.