Vrbno pod Pradědem – javor mléč
Turistické cíle • Příroda • Památný strom
Druh javor mléč (Acer platanoides L) je rozšířen v podstatě v celé Evropě. Patří do čeledí mýdelníkovitých (nebo rovnou javorovitých – podle různých kvalifikací). Javory jsou popsány asi v počtu 125 druhů, takže jde skutečně o velkou skupinu listnatých strom.
Přídomek mléč naznačuje fakt, že při utržení řapíku listu vytéká z rány bílá tekutina. Povšechně míza javorů může být nasládlá, jeden druh dokonce slouží k výrobě sladidla.
Javor mléč bývá vcelku statný strom výšky kolem 25–30 m. Dožívá se věku 300–400 let.
U nás roste původně ve stinných smíšených lesích, často v sutích a roklích. Méně často se vyskytuje v lužních lesích. Javorové dřevo se často používá v nábytkářství a k výrobě hudebních nástrojů.
V našich končinách je hojný v Čechách (střední, východní), na Moravě v jižní polovině, v severní oblasti a ve Slezsku méně častý. Podle sdělení tabulky u stromu, v Jeseníkách se tento druh skoro nevyskytuje.
Ve Vrbně a okolí bylo původně podobných stromů více, dnes tu stojí v poměrně obtížných podmínkách (na přímém slunci) zřejmě poslední vzrostlý strom. Najdeme ho u křižovatky silnice na Vidly směrem k Železné. Již od pohledu je patrné, že strom je dosti poškozený. Odstraněno je několik větví hlavní koruny. Koruna je zpevněna lany, dutiny jsou zakryty krytinou. Výška stromu dosahuje cca 19 m, šířka koruny max. 14 m, výška koruny 16,5 m. Obvod kmene (2009) 435 cm. Památným stromem je jedinec od roku 2001, v době vyhlášení se stáří odhadovalo 200–250 let, nyní dejme tomu 215–265 let.