Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Uprostřed náměstí Sv. Michala stojí empírový jednolodní farní kostel sv. Michala. Původně zde stála kaple sv. Michala, která byla v r. 1626 zničena protestanty. Na příkaz místodržícího von Elkerhausena (který daroval hlavní oltář) byl postaven v letech 1634-37 renesanční farní kostel sv. Michala. K vůli růstu obyvatel se v r. 1790 začalo uvažovat o výstavbě nového kostela a v r. 1837 bylo rozhodnuto o zbourání kostela a se stavbou nového a ještě v r. 1837 byl kostel zbourán. V r. 1837 byl slavnostně položen základní kámen nového farního kostela podle projektu bruntálského architekta Maxmiliána Wilsche, za přítomnosti velmistra Řádu německých rytířů, arcivévody Maxmiliána Josefa Rakouského-Este. Během stavby kostela se uvažovalo o stržení nedokončené stavby, protože se zjistila malá únosnost podloží, která by neudržela plánované dvě kostelní věže. Nakonec byl původní projekt změněn na kostel s jednou věží a byl v r. 1844 dokončen a zasvěcen sv. Archanděli Michaeli. Oltář kostela je umístěn na západní straně. V interiéru kostela si můžete prohlédnout hlavní oltář ve tvaru antického chrámu a obrazy od Rudolfa Templera. Malba interiéru je dílem malíře Paula Assmanna z r. 1901. Na jižní straně kostela je dřevěný misijní kříž Památník padlým vrbenským občanům v 1. světové válce. Před kostelem je empírová kašna a kříž z r. 1825.
Farní kostel sv. Michala byl postaven v letech 1837-1844 a nachází se na náměstí sv. Michala. Jedná se o empírovou jednolodní stavbu. Na stejném místě stávala původní kaple sv. Michala, která byla v roce 1626 zničena protestanty. Místodržící von Elkerhausen na místě kaple nechal postavit renesanční kostel v letech 1634 - 1637. Daroval také hlavní oltář.
V roce 1790 se začalo uvažovat o výstavbě nového kostela, neboť sílil příliv obyvatel do tohoto drsného kraje. Ale až v roce 1837 bylo rozhodnuto o zbourání kostela a se stavbou nového a ještě téhož roku byl kostel zbourán a také byl slavnostně položen základní kámen nového farního kostela podle projektu bruntálského architekta Maxmiliána Wilsche, za přítomnosti velmistra Řádu německých rytířů, arcivévody Maxmiliána Josefa Rakouského-Este.
Během stavby kostela se uvažovalo o stržení nedokončené stavby, protože se zjistila malá únosnost podloží, která by neudržela plánované dvě kostelní věže. Nakonec byl původní projekt změněn na kostel s jednou věží. Roku 1844 byl kostel dokončen a zasvěcen sv. Archanděli Michaeli.
Oltář kostela je umístěn na západní straně. V interiéru kostela si můžete prohlédnout hlavní oltář ve tvaru antického chrámu a obrazy od Rudolfa Templera. Malba interiéru je dílem malíře Paula Assmanna z roku 1901. Na jižní straně kostela je dřevěný misijní kříž památník padlým vrbenským občanům v 1. světové válce. Před kostelem je empírová kašna a kříž z roku 1825.
Vrbno pod Pradědem leží v chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Město jsme navštívili během dovolené v Jeseníkách. Z hlediska památek zde toho moc k vidění není, město je spíše východiskem do okolí - v zimním období je zde řada udržovaných běžeckých tras , v létě můžete vyrazit na zříceniny hradů či do krásné přírody.
Osada byla založena již ve 13. století na obchodní stezce z Polska do Bruntálu. V polovině 15. století byl majitelem panství rod pánů z Vrbna. Za jejich působení se v okolí obce těžilo zlato a kovy. V roce 1607 nechal Hynek z Vrbna vybudovat čtvercové náměstí a v důsledku toho byla obec v roce 1611 povýšena na svobodné Horní Město.
Rozkvět města byl zastaven v důsledků událostí na Bílé hoře, jelikož pánům z Vrbna byl z důvodů účasti na stavovském povstání zabaven majetek. Novými majiteli panství se stal po roce 1622 Řád německých rytířů, kteří jej vlastnili do roku 1938. V roce 1635 byl ve Vrbně postaven kostel. V období třicetileté války si ve Vrbně vytvořili Švédové svůj vojenský tábor. Na pravém břehu Opavy nedaleko města byla svedena bitva mezi Švédy a císařským vojskem .
V roce 1770 byl ve Vrbně vystavěn městský špitál, ke kterému byla postavena také kaple - v roce 1816 špitál i kaple byly zcela zničeny požárem. V roce 1837 byl ve městě zbořen starý kostel a na jeho místě byl vystavěn kostel nový. V roce 1840 začal ve městě pracovat huť a továrna na kovové zboží, v roce 1860 byla továrna prodána a přeměněna na mechanickou přádelnu lnu.
V roce 1855 nechal Moritz Richter vybudovat ve Vrbně továrnu na výrobu kyseliny sírové, která byla později rozšířena o sklárnu. V roce 1894 se v továrně vyrábělo už jenom sklo pro využití v domácnosti. V roce 1864 tu byla založena továrna na kovové předměty. Již v roce 1828 pracovala ve Vrbně manufaktura na výrobu nití a zpracování lnu. V noci 2.července 1849 vypukl v domě č.p.63 požár který se za silného větru rozšířil po celém městě. Vyhořely domy na náměstí až k č.p.1, Obecní dům se školou a bytem učitele, fara s obytnou částí a domy stojící vedle ní. Celkem vyhořelo 58 domů a 47 stodol. Kostel zůstal jako útočiště a sklad narychlo zachráněného movitého majetku občanů. V roce 1886 byla postavena budova radnice.
Dne 7.října 1938 bylo Vrbno obsazeno německými vojsky. Německé obyvatelstvo nadšeně vítalo Adolfa Hitlera a Hermanna Göringa při jejich krátké zastávce ve Vrbně na cestě do Opavy. V roce 1943 byl místní nemocnici umístěn vojenský lazaret. Počátkem roku 1945 bylo město zaplněno uprchlíky prcajícími před frontou. Nutno ještě dodat, že ve městě a okolí bylo umístěno několik zajateckých táborů. Zajatci pracovali v místních továrnách. Dne 8.května obsadila město, bez jediného výstřelu Sovětská armáda.
Další rozvoj města po 2.světové válce je spojen především s turistikou. Na okrajích města byly vybudovány sjezdové tratě s lyžařskými vleky.
http://www.krasnecesko.cz/lokality/35213-kostel-sv-michala-vrbno-pod-pradedem-kostel.html