Loading...
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Vyhlídka
Vrch Trojak (766 m n. m.) se nachází v jižní části Zlatých hor (Gór Złotych) nad nejstaršími polskými lázněmi Lądek-Zdrój. Je celý zalesněný s převahou Smrků, buků, modřínů, jedlí a jasanů.
Kolem vrcholu Trojaku lesy ukrývá několik skalních útvarů výšky až do 27 metrů. Z nejznámějších jsou to Trojan, Szyb, Skalny Mur, Trzy Baszty, Skalna Brama, dál severozápadně ještě Samotnia, Samotnik a další. Tyto skály slouží jako cvičné horolezcům.
Nás turisty nejvíce zajímá skalní útvar na samém vrcholu Trojaku, lépe řečeno vyhlídka na jeho temeni. Ta je chráněná železným zábradlím a lehce se k ní dojde krátkou odbočkou z modře značené turistické cesty vedoucí přes vrchol.
Výhledy jsou pouze v zorném úhlu od jihovýchodu po západ. Vlevo v jihovýchodním směru svahy Zlatých hor přecházející v Góry Bialskie. Na jihu je znatelný Masyw Śnieżnika, u nás známého jako Králický Sněžník. Nejvyšší Śnieżnik Kłodzki (Králický Sněžník, 1.424 m n. m.) jsme však celý neviděli, jeho vrchol zakrývaly mraky. Od Śnieżnika na sever se táhne hřeben se Żmijowcem k dominantní Černé hoře (Czarnej Górze, 1.205 m n. m.). Vpravo od Černé hory, tj. od nás na východ, terén klesá do Kladské kotliny (Kotliny Kłodzkej). Pod Černou horou je usazené město Stronie Śłąskie. Výhledu na Lądek-Zdrój však brání vzrostlé smrky.
A jak se na Trojak dostanete? Z lázní Lądek-Zdrój nenáročným stoupáním lesem po modré turistické značce za přibližně jednu hodinu. Z vyhlídky na Trojaku se můžete vrátit stejnou cestou do lázní nebo můžete pokračovat ještě tři čtvrtě hodiny dál po modré až ke zřícenině hradu Karpień. Nedoporučuji vracet se zpátky do lázní přes vrch Królowka z důvodu špatného místního značení a polomů (platí pro rok 2014). Na Trojak se dá přijít také z Rychlebských hor při využití hraničního přechodu pro pěší Černý Kout/ Lądek-Zdrój.