Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
VÝLET NA MALOU SKÁLU
Můj bratr ležel v nemocnici a tak jsme se ho rozhodli navštívit. Už předem jsme si naplánovali, že když už jedeme až do Semil, využijeme této cesty a při jízdě zpět se zastavíme v obci Malá Skála. Bylo celkem hezké počasí na přicházející jaro a tak jsme náš plán realizovali.
O místě našeho výletu jsme si přečetli na internetu toto :
Přírodní park Maloskalsko byl vyhlášen v roce 1997 jako výsledek dlouhodobé marné snahy o rozšíření Chráněné krajinné oblasti Český ráj na území obcí Malé Skály, Frýdštejna, Líšného, Koberov a města Železného Brodu. Od roku 2002 je Maloskalsko společně s Kozákovskem a Prachovskými skalami součástí Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Tady byl počátek skalních měst Českého ráje - Hruboskalska, Klokočských skal, Chléviště, Kalicha a Drábovny.
Napřed jsme zastavili dole na parkovišti v Malé Skále, hned vedle řeky Jizery. Na rozcestníku jsme si přečetli vdálenosti a z domova jsme si pamatovali, že máme jít po červené. Auto jsme nechali dole a vyrazili. Směr cesty se nám ale zdál špatný i když jsme šli okolo zámečku. Také cesta vedla jiným údolím, než jsme se dívali v počitači. Sešli jsme zpět a vyrazili autem ještě kousek ku Praze. Na první dobočce vpravo, ještě v obci jsme začali po silnici stoupat směr Frýdštejn, kde jsme se věděli, že má být Zřícenina hradu Frýdštejn. S potěšením jsme konstatovali, že silnička nám ušetří podstatně stoupání na skály. Na parkovišti pod říceninou, která byla vidět od silnice, jsme nechali auto a vyrazili. Moc mě mrzelo, že jsem zapoměl doma fotoaparát.
Po téměř vrstevnici jsme došli k zřícenině. O samotném hradu jsme se doma dočetli :
Červeně značená lesní cesta vede k nejsevernější hradní zřícenině tohoto kraje - Frýdštejnu . Hrad, stojící na strmých, nepřístupných skalách, byl založen ve druhé polovině 14. století pravděpodobně pány z Bibrštejna. Jeho dominantou je mohutná válcová věž o průměru devět metrů, která má být zpřístupněna. Na počátku 15. století byl hrad obléhán husity a ke konci 16. století se uvádí jako pustý.
Když jsme došli až ke vstupu, zjistili jsme, že je pustý i dnes a že ještě nebyl otevřen. Tak jsme si ho nemohli prohlédnout zevnitř. Začal jsem fotit mobilem a pořízené fotky jsou z něj.
Vyrazili jsme na cestu dolouhou 3 km po skalním Vranovském hřbetu. Cesta sice vedla pod rozeklanými skalami hřebenu, ale dalo se z ní odbočit a trochu si sem tam zastoupat i po žebřících a zase za chvíli spouštět dolu. Z hřebenu bylo vidět do širokého okolí. Míjeli jsme i různé umělé stavby jako mohyly, pomníky a dokonce i bránu co jen tak stála a nikam nevedla. Tak jsme se potom ocitli až u hradní studny, která byla nezvykle mimo hrad a prý hluboká až 70 m. Hned nedaleko byl vchod do samotného hradu Vranov. Tedy jeho zříceniny.Moc jsem si od návštěvy nesliboval, ale musím předem říci, že mě mile překvapil. Nebyla tam ani jedna místnost vybavená původním nábytkem, nebo zaručeně benátské zrcadlo.
Na internetu o hradu píší :
Strážní hrad Vranov byl založen Heníkem z Valdštejna okolo roku 1425, ale už na začátku 16. století se uvádí jako pustý. Včetně předhradí zaujímá délku téměř 400 m a v současné době je považován za nejdelší a nejkomplikovanější skalní hrad v České republice. V první polovině 19. století, kdy panství koupil textilní podnikatel František Zachariáš Römisch. Ten dal ve zříceninách i blízkém okolí umístit romantické pomníky a mohyly oslavující význačné spisovatele a básníky, legendární hrdiny, české panovníky a vojevůdce. Celé bývalé hradiště nazval Pantheon. Dodnes se v areálu zachovala Síň tří císařů na památku vítězství spojeneckých vojsk nad Napoleonem v bitvě národů u Lipska 1813 a spousta spletitých cestiček, jeskyní či pamětních desek. Dominantou Pantheonu je novogotický letohrádek s břidlicovou věžičkou z roku 1826. Pod skalní stěnou se nachází tesaná hradní studna, odkud vede cesta k vyhlídce Zahrádka, vypínající se 60 m nad hladinou řeky. Otevřeno: květen - září: pondělí - neděle 9.00 - 18.00 duben, říjen: sobota, neděle, svátky 9.30 - 17.00 Vstupné: dospělí 25 Kč děti a studenti 15 Kč
Za branou byla malá dřevěná budka, kde nás slečna zkasírovala za vstup a dala nám popis hradu. Mají to tu po této stránce dobře udělané. Je tu okruh a na něm 14 zastavení. Zastavení jsou očíslována a ke každému číslu je příslušný výklad na tom dokumentu. Hrad je opravdu rosáhlý a cestička i hrad kopíruje skály hřebenu. Takže pořád nahoru a dolu, někdy i po žebříku. Místnosti co se zachovaly jen ty zahloubené do skály. Hezká byla Síň tří císařů. Škoda, že i tady je dost stop vandalizmu. Prohlídka měla i několik vyhlídek s pohledy po krásném okolí. Přes údolí bylo vidět skály, které jsou součástí skalního města Kalich. Tam jsme už byli. Taky jeho návštěvu doporučuji. Z jedné vyhlídky byla vidět i ta zřícenina Frýdštejna. Po posilnění z vlasních zásob a koupení turistické vizitky jsme se vrátili po červené zase k našemu trpělivě čekajícímu autu. Výlet se nám líbil a budu muset si to sem jednou zajet nafotit. Doporučuji. Fotografie můžete shlédnout na adres