Vysoké Mýto – Muzeum českého karosářství
Návštěva expozice vysokomýtského Muzea českého karosářství je nepsanou povinností pro každého fandu historických vozidel i těch, kteří za nejkrásnější muzejní expozici považují dopravní část Technického muzea v Praze. Ta zdejší je sice podstatně menší, ale určitě srovnatelná svou originalitou. Třeba už tím, že muzeum sídlí od roku 2014 v budově, která v minulosti bývala radnicí, soudem i věznicí.
Hned na úvod si ještě můžeme prozradit, že muzeum najdeme na adrese Náměstí Přemysla Otakara II. č. 96, což znamená, že návštěvou karosářské expozice můžeme zabít několik kusů nepříjemného hmyzu jednou ranou, protože v objektu sídlí současně také zdejší Turistické informační centrum i Městská galerie.
Expozice Muzea českého karosářství je zaměřena zejména na nejvýznamnějšího představitele historie karosářství ve Vysokém Mýtě, tedy na automobilového designéra Josefa Sodomku ml., který se – coby pokračovatel rodinné firmy – stal ve 30. letech minulého století jedním z nejvýraznějších karosářů v tehdejším Československu. Firma Sodomka tak mohla klidně přejít z původní výroby kočárů hned na produkci originálních, elegantních a velmi moderně pojatých automobilových karoserií.
Atraktivitu muzea zvyšuje skutečnost, že se zde nesetkáváme jen s historií veleslavné firmy Carrosserie Sodomka, ale v části výstavních prostor najdeme také sezónní výstavy, které jsou vždy zaměřeny na dějiny některé další naší karosářské firmy. Letos je to známá plzeňská firma Brožík. V uplynulých dvou letech jsme se zde mohli setkat s firmami Petera Vrchlabí a karosárnou Oldřicha Uhlíka z Prahy.
Expozice se pokouší postihnout celý neuvěřitelný rozsah Sodomkovy činnosti, která byla zaměřena nejen na automobily, ale i na motocykly, autobusy, větroně a dětská autíčka (až „brutálně zajímavé“ jsou zmínky o tzv. pojízdných plynových komorách, což ovšem byly mobilní zkušebny podnikových a školních plynových masek). Pro většinu návštěvníků muzea jsou ale jeho hlavní součástí kočáry a automobily, které byly vyrobeny ve Vysokém Mýtě, např. legendární Aero 50 Dynamik nebo pancéřovaná Škoda VOS, která byla určena pro přepravu vládních a stranických funkcionářů z 50. let minulého století (kdy se někdejší majitel vysokomýtské karosárny paradoxně „polepšoval“ v komunistickém kriminále a v roce 1948 znárodněný podnik tak začínal být znám pod novým názvem Karosa Vysoké Mýto).
Originální částí expozice je návštěva jednotlivých cel dvoupodlažní šatlavy, kde si může každý návštěvník zkusit na interaktivních obrazovkách dle vlastních designérských představ navrhnout "vlastní" dobový vůz, jehož finální část si na závěr vytiskne v podobě certifikátu (této atrakci se opravdu nedá odolat, stejně jako kvízu s následným ražením výrobního štítku).
Muzeum je otevřeno každý den od 9:00 do 17:00 hod. Základní vstupné zaplatíme 100,- Kč, snížené vstupné je 60,- Kč, rodinné za 220,- Kč. Hromadné vstupné (10 a více osob) základní 80,- Kč a snížené za 40,- Kč. Základní vstupenka platí i do Regionálního muzea v ulici A. V. Šembery.