Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městečko
Za svůj vznik, sahající pravděpodobně až do přelomu tisíciletí, vděčí městys Waldkirchen „Zlaté stezce“.
V průběhu pokračujícího osídlování „severního lesa“ v 11./12. století z Pasova, bylo v blízkosti solné stezky do Čech založeno nové farní sídlo: „Kirche im Wald“ („kostel v lese“). První zmínka tohoto místa (farář z Waldkirchenu) pochází z roku 1203.
Pasovští biskupové, kteří byli od počátku 13. století pány opatství, propůjčili Waldkirchenu tržní právo (potvrzeno v roce 1285) a později také výsadní právo skládání soli, která byla nejdůležitejším obchodním artiklem na této dopravní ose.
Soumaři zde museli na své denní pouti z Pasova nebo Volar přenocovat a obstarat své koně, zatímco jim sedláci z okolí mohli nabízet své produkty.
Takto vzniklé každotýdenní trhy a vzkvétající obchod solí brzy přinesly blahobyt do waldkirchenských zdí.
Když několikrát došlo k ohrožení městysu loupežnými bandami z Čech, nechal pasovský kníže biskup Waldkirchen v letech 1460 - 1470 obehnat Kruhovým opevněním, které se z části zachovalo dodnes.
Waldkirchen zasáhlo šest zničujících požárů (1492 – 1945). Poslední z nich vypukl v souvislosti s odstřelováním americkými oddíly v posledních válečných dnech kolem 26. dubna.
Díky nezlomitelné budovatelské vůli občanů se však Waldkirchen v každé době podařilo znovu obnovit a potvrdit jeho výjimečnou roli hospodářského a kulturního centra Dolního Bavorského lesa.
V roce 1972 byl městys Waldkirchen po zhruba tisícileté tradici povýšen na město.