Loading...
Jednou z mnoha zajímavých památek, kterou svým návštěvníkům nabízí dvanáctitisícové město Wells ležící v jihozápadní Anglii, je gotický farní kostel sv. Kutberta z Lindisfarne. Stavba kostela z místního „žlutého“ kamene byla zahájena v průběhu 13. století, ale k jejímu dokončení došlo až o dvě století později. Dominantou tohoto svatostánku saského původu je 43 metrů vysoká věž, která však pochází až z II. poloviny 16. století.
O tom, že je tento půvabný anglikánský kostel s vysoce ceněným „andělským“ dřevěným stropem pamětihodností skutečně významnou, svědčí nejlépe fakt, že byl označen za historickou budovu I. třídy, což odpovídá naší kategorii národní památka.
Z původní raně gotické budovy z 13. století zůstaly zachovány v podstatě jen arkádové sloupy, které rozdělují chrámový interiér na trojlodí, a část zdí severního transeptu. Zbytek kostela je výsledkem perpendikulární přestavby z 15. století. Z tohoto období pochází také již zmíněný vyřezávaný strop, který kromě polychromie zdobí množství andělských hlav. Tento strop byl na přelomu 18. a 19. století zakryt omítkou, v 60. letech minulého století znovuobjeven a v roce 1963 zrekonstruován, včetně obnovy barev.
Severní transept s kaplí sv. Kateřiny je tedy – alespoň částečně – starší, ten jižní, kterému se většinou říká kaple Panny Marie, pochází z roku 1470 a najdeme zde tématiku Jesseho stromu. Původní chrámová věž byla centrální a zřítila se (nebo byla odstraněna) v roce 1561. Až následně byla postavena současná západní věž, která je třístupňová, přičemž horní stupeň tvoří polovinu celkové výšky chrámové věže. Jedná se o jednu z nejvyšších věží v celém hrabství Somerset.
Krásná vyřezávaná dřevěná kazatelna s propracovaným schodištěm a dvěma erby (Karel I. a Karel II.) pochází z roku 1636 a varhany Henryho Lincolna z roku 1820. Ty však byly v průběhu let 1864 až 1984 třikrát přestavěny.