Loading...
Turistické cíle • Příroda • Park
Součástí velkého zámeckého komplexu Schönbrunn ve Vídni je velký zámecký park. Celý zámecký komplex je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Zámecký park je otevřen celoročně. Brány se otevírají od začátku dubna do konca řijna od 6 hod, jinak v 6:30. Otevřen je minimálně do 18 hod. Zavírací doba se liší dle ročního období.
Zámecký park francouzského stylu byl založen v sedmdesátých letech 18. století. Nachází se zde tzv. Palmenhaus, jeden z největších skleníků v Evropě. Tento 110 metrů dlouhý skleník postavený ze železa a skla vznikl podle návrhu Franza Xavera Segenschmida. Zahrnuje tří zóny: klasickou zimní zahradu, středomořskou flóru a tropickou flóru. Je otevřen celoročně od května do září od 9: 30 do 18 hod, po zbylou část roku do 17 hod. Základní vstupné je 4 EUR
Naproti skleníku se nachází Pouštní dům (Wüstenhaus) s unikiátní sbírkou kaktusů a slunečními hodinami. Tento velký skleník, původně nazývaný Dům slunečních hodin, byl vybudovaný roku 1904. Dlouhá léta sloužil jako skleník a zimoviště pro okrasné rostliny. V letech 1989 až 1998 byl využívaný jako Motýlí dům s expozicí živých motýlů. Pro špatný technický stav byl skleník uzavřen. Na podzim roku 2000 byla zahájena jeho přestavba a roku 2003 byl Pouštní dům otevřen.
Je zde umístěna bohatá sbírka kaktusů a sukulentů ze Státní Botanické zahrady, které jsou rozděleny podle geografických oblastí výskytu. Můžeme zde vidět exponáty z pouštních, polopouštních i savanových oblastí Afriky, Madagaskaru, Asie, Ameriky i Austrálie.Skleník je rozdělen na tři části: Madagaskar, Staré pouště, Nový svět.
Mezi nejzajímavější exponáty patří dva starobylé druhy: vzácná pouštní rostlina z Namibie Welwitchia podivná a olistěný kaktus Pereskia. Weltwichia byla objevena roku 1859 rakouským lékařem a botanikem Friedrichem Welwitschem. Pro své rozmnožování vyžaduje zcela specifické podmínky - kombinace horka a vlhka, které se v poušti Namib vyskytuje jednou za 10 let, a proto patří mezi ohrožený druh. Rostlina má pouze dva stálezelené listy ležící těsně nad zemí, které mohou dorůst do délky až 2,5 metrů. Kořeny rostliny pronikají do hloubky až 3 metry. Rostlina se může dožít až 2000 let. Zdejší exempláře jsou staré 35 let. Pocházejí z Botanické zahrady Univerzity J.W.Goethe z Frankfurtu nad Mohanem.
V několika vitrínách můžete spatřit živočichy, kteří ukazují adaptaci organismů na pouštní podmínky. Zajímaví jsou holoubci vlnkovatí, kteří se pohybují volně v pouštním prostředí mezi vámi.
Pouštní dům je otevřen také celoročně od 9 do 17 hod, v létě do 18 hod. Vstupné je 4 EUR.
V zámeckém parku se nachází nejstarší ZOO na světě, která byla založena za vlády Marie Terezie roku 1752.