Xi-an čajovna
Turistické cíle • Ostatní • Ostatní
Čaj, snad nejoblíbenější nápoj na světě, jehož historie je stará více než 5000 let. Legenda vypráví, že čaj a jeho pití objevil císař Šen Nung téměř 3000 let př.n.l., když mu do hrnce s vařící vodou spadl lístek čaje. Okamžitě mu zachutnal svou chutí a vůní. Od té doby se stalo pití čaje v Číně velmi populární. Ženy, které sbíraly čajové lístky, nesměly jíst např. česnek a cibuli, aby zápach z rukou nepřenesly na lístky čaje. Pěstování čaje se přísně střežilo a teprve později se s ním začalo obchodovat. Nejdříve byl znám jen zelený čaj, černý pak od 17. století. Čaj má v Číně velký význam a stal se symbolem její historie, náboženství a kultury. Dokonce se v Šanghaji na Institutu čaje studuje obor umění čaje, který zahrnuje nejen pěstování čaje, rozeznávání jeho asi 1000 různých druhů, ale i čajový obřad a bavení zahraničních hostů. V Šanghaji je dokonce zábavní park Tenfu, kam jsme se nešli podívat. Do Evropy se čaj dostal až v 17. století a stal se dokonce symbolem společenského postavení. Teprve mnohem později se stal i nápojem obyčejných lidí. Čajové sáčky byly objeveny v r. 1908 v USA, spíše jako nehoda, kdy obchodník s čajem poslal vzorky v hedvábných sáčcích do místních restaurací, a oni v těchto sáčcích čaj uvařili.
Po prohlídce terakotové armády nedaleko města Xi-an jsme měli do odjezdu ještě necelou hodinu čas, tak jsme se zašli podívat do čajovny na rituál správné přípravy čaje. Po skupinkách nás rozesadili ke stolečkům a dostalo se nám odborného výkladu s názornou ukázkou. Byla jsem sice již na čajových plantážích v Gruzii, v továrně na zpracování čaje spojené s ochutnávkou na Srí Lance, ale takovýto rituál jsem viděla poprvé. Člověk se pořád učí a dovídá se nové a nové věci. Jsou 4 základní druhy čaje - černý, zelený, bílý a oolong, které se liší jen dobou sklizně a zpracováním čajových lístků. Na stole byla miska s devíti druhy květinových čajů, další miska, ve které byly malé misky na jeho pití, dále různé hrnečky s pokličkami (těch mám doma několik), čajová konvice a figurky. Předvádějící slečna nejdříve rozložila před sebe misky na pití čaje, které prvním odvarem čaje zahřála, mističky nám rozdala a z dalšího odvaru nám do nich neslazený čaj nalila. Ochutnali jsme asi čtyři druhy. Řekla nám také, jak dlouho se má který čaj louhovat a kolik stupňů má mít voda. V restauracích k jídlu dostanete také vždy konvici s čajem.
Dostali jsme také papír s popisem různých druhů čaje a jejich léčebnými účinky - zelený čaj: Zi yang Rich Selenium Tea (pro dobrou mysl, správnou funkci jater, sleziny a ledvin), Pu er Tea (má zemitou chuť, působí na ledviny, uvolňuje zácpu, napomáhá hubnutí atd), Ku Ding Tea (na cévy, snížení krevního tlaku a cholesterolu, artiosklerozu a diabetes). Květinových čajů je popsáno devět - jasmínový, gingseng oolong tea (žeňšenový, hojně užívaný v čínské medicíně), lyches black tea (z ovoce liči), dragon well tea (dračí studna, pěstovaný v určité oblasti s chutí pražených lískových ořechů, snižuje škodliviny kouření), Da Hong Pao (z útesových hor, nazýván král čajů, velmi drahý), chrysanthemum tea (z několika druhů chryzantém, léčba chřipky, krevního oběhu a čistí játra a oči). Nakonec oolongové čaje - An Xi Tie Guan Yin (nejslavnější čínský čaj z květů orchideje a čerstvé trávy, vitamín C a E), white tea (bílý čaj na posílení imunitního systému).
A jak je u takovýchto prezentací zvykem, nakonec nám nabízeli ke koupi zboží, a to nejen různé druhy čajů v krásných plechových a barevných dózách, ale také porcelánové hrníčky s víčky na přípravu čaje, čajové konvice a figurky, vztahující se k určitému znamení. A také i zde jsou pochopitelně ceny vyšší než v běžných obchodem. Ale přesto člověk odtud odcházel s pocitem uvolnění a získání nových vědomostí.