Za opomíjeným Mariánským skvostem do Mariánských Radčic
Turistické cíle • Památky a muzea • Chrám
Pojďme se podívat na jedno velice starobylé obydlené místo. Jedná se o obec, kde se nachází barokní areál poutního kostela Panny Marie Bolestné v Mariánských Radčicích.
Podle písemných záznamů vznikla obec Mariánské Radčice někdy okolo r. 1341. První její název byl ale jen z jednoho slova, a sice se mluvilo dříve o obci jako o osadě Radkových, což se dalo dohledat v písemných záznamech již v r. 1057. Současný název se používá až od 19. století. Původní obyvatelé byli Němci, ale k jejich velkému poklesu došlo v r. 1945, kdy se prováděl odsun německých obyvatel. S odsunem Němců se zrušil i klášter v Oseku, pod který tento areál v Mariánských Radčicích patřil.
Ale trochu zpět…V r. 1280 byl postaven kostel, který v letech 1692 – 1703 byl přestavěn na barokní. Stavba celého areálu trvala 20 let. Stavbou kostela se obec zviditelnila, neboť zde působil řád cisterciáků. Kostel nese jméno Panny Marie Bolestné a sloužil k tradičním poutím, jež byly známy po celé republice. Jejich návštěvnost byla velice značná. Rozkvět a vrcholné údobí tohoto poutního areálu bylo v 18. století. Historie Mariánských Radčic byly vlastně propojeny s Mariánským kultem.
V r. 1848 se opět zavedla tradice Mariánských poutí a tak zase znovu mířily houfy poutníků do Mariánských Radčic. Návštěvnost těchto míst poklesla v 19. století pro politickou situaci v zemi, která těmto aktivitám nepřála.
Jak jsem výše uvedla, v r. 1945 byl klášter v Oseku zrušen a tím ustaly i poutě do Mariánských Radčic. Obrat nastal až v r. 1989, kdy se do oseckého kláštera vrátil řád cisterciáků a tím se znovu oživily poutě v Mariánských Radčicích, které patří pod osecký klášter. O tradiční poutě se přičinil Opat Bernhard Thebes, který je po oživení kláštera v Oseku začal organizovat.
Po jeho smrti se stal duchovním správcem kostela i fary Philip Imer.
Kostel se již několik let rekonstruuje dle finančních možností, taktéž i fara. Tuto obnovu zajistil spolek Krušnohorské iniciativy.
V r. 2007 byla obnovena tradice Mariánských poutí velkou oslavou 95. výročí založení první zmínky o obci – v tehdejší době jako osadě Radkových. Za účasti představitele obce byla vysazena „ Mariánská lípa“ a podepsána „Smlouva o vzájemné toleranci a úctě“ mezi občany obce Mariánské Radčice a Severočeskými doly, neboť se Mariánské Radčice nacházejí na jejich hranicích poblíž Litvínova.
Obec se nachází v nadmořské výšce 258 m.n.m. a v současné době tu žije necelých 500 obyvatel.
Byla jsem tu kdysi dávno před mnoha lety a tak jsem byla zvědavá, jak to tady po tolika letech vypadá. Mnoho věcí se změnilo, obec zkrásněla, jsou vidět na mnoha domech nové omítky, je tu všude čisto, všechno upraveno, jen celý barokní areál kostela by potřeboval nutně velkou finanční injekci, aby se zaskvěl opět do své bývalé krásy. Všechno je to bohužel o penězích a těch se na tyto památky stále nedostává v takovém množství, kolik by si zasloužily. Ale snad i tento Mariánský kostel se jednoho dne zaskví v celé své nádheře!