Żabnica
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Żabnica – vesnice v Polsku, ve Slezském vojvodství, patřící pod střediskovou obec (gminu) Węgierska Górka. Vesnice leží jižně od města Źywiec a je obklopena horami (Beskid Źywiecki). Tato velká vesnice leží v údolí stejnojmenného potoka, mezi Hřebeny Prusowa a Lipowskiej, a Abrahamowa. Vesnice se táhne v tomto údolí, v délce téměř 10 km. Na dolním konci sousedí s vesnicí Węgierska Górka, a horní části vystupují až na západní svahy Hory Romanki.
Centrum se nachází v dolní části obce, střední část údolí je málo obydlené, největší osadou v horní části údolí je Skałka. Ta se nachází v místě, kde stékají pramenné zdrojnice potoka Żabnica. Ještě o něco výše v údolí stojí dům malíře Wojciecha Opania. Ten pořádá každý rok pod širým nebem festivaly malířství a sochařství, a jejich výsledky jsou shromažďovány na místě ve dvoře tohoto domu, a dokonce i na louce na protější straně silnice. Z různých částí obce vedou turistické trasy ve směru Prusowa, Boraczej, Rysianki i Romanki.
Obec byla založena pravděpodobně v první polovině 17. století. Nejstarší písemná zmínka o obci pochází z 1628. Ve vesnici jsou živé pastýřské tradice (hustá síť pastvin (hale) a salaší na úbočích okolních hor), které prozrazují valašský původ prvních osadníků. V obci si můžete prohlédnout několik příkladů starých dřevěných staveb goralského typu. Za pozornost stojí zejména kaple ve tvaru Hvězdy z roku1832 a dřevěná zvonice.
V dolní části obce, na severní straně silnice stojí pomník věnovaný památce obyvatel Żabnicy zavražděných nacisty v září 1939 a během povstání v září roku 1943. Přímo za dolním koncem obce jsou dva bunkry z doby těchto obranných bojů. V roce 1914 zde byl postaven kostel Panny Marie Čenstochovské.
Ve vesnici jsou nadále živé „golarské“ tradice. Působí zde několik národopisných kapel (dětská muzika "Mały Haśnik", goraská muzika "Romanek" a ženský soubor „Koło Gospodyń Wiejskich w Żabnicy“. Velmi populární je ve vesnici hra na harmoniku (tzv. heligonku), kterou ovládá spousta místních obyvatel. Na Hali Boraczej se každoročně koná na podzim, na svátek svatého Michala svod stád ovcí z ostatních obecních pastvin (hali). Na Vánoce a Nový rok se zde procházejí skupiny koledníků nazývané "Dziadami". Každý rok se zde slouží golarská Pastýřská mše, při které hrají národopisné muziky a farní muzika (Parafialna Orkiestra Dęta "Barka"