Nejvýchodnější bod ČR, Hrčava – Trojmezí, Gírová
Nejvýchodnější bod ČR, Hrčava – Trojmezí, Jablunkovské Mezihoří - Gírová (10/2019)
V nejvýchodnější části naší republiky nelze vynechat návštěvu dvou geograficky významných míst - nejvýchodnějšího bodu ČR a bodu, kde se stýkají hranice tří států – Trojmezí ČR/SR/PL. Za návštěvu stojí také Gírová, nejvyšší vrchol menšího horského celku Jablunkovské Mezihoří s oblíbenými turistickými chatami Gírová a Studeničné. Mapy pohoří Jablunkovské Mezihoří: Mapa Jablunkovské Mezihoří
Nejvýchodnější bod ČR se nachází ve východním rohu katastru Bukovec u Jablunkova v korytě potoka Oleška, který protéká po česko-polské hranici. Státní hranice se v bodě lomí a probíhá dále v přímé linii jižním směrem.
Nejvýchodnější bod ČR není vyznačen přímo v potoce, ale nepřímo na břehu hraničním mezníkem č. I/12a. Dále se zde nachází krásný velký kámen s pamětní deskou, informační tabule a turistický přístřešek. Na polské straně je tento bod vyznačen rovněž nepřímo na břehu potoka hraničním kamenem č. I/12bP s vytesaným letopočtem 1920, který upomíná na definitivní vyřešení hraniční čáry v oblasti Těšínska.
Je to moc krásné místo umocněné atmosférou hustého vlhkého lesa a teď na podzim spadaného barevného listí. Pokud máte to štěstí a jste tu sami, vychutnejte si tuto atmosféru.
Přístup autem: Na malé parkoviště pro čtyři auta označené jako "Stezka - nejvýchodnější bod ČR" se dostanete po silnici, která vede z Jablunkova přes obce Písek a Bukovec do Polska, krátkou úzkou odbočkou těsně před hraničním přechodem Bukovec. Odtud vede krátká asi 560 m dlouhá značená cesta kolem Přírodní rezervace Bukovec, která chrání podmáčenou rašelinnou louku, až k popisovanému bodu.
Nejvýchodnější bod ČR na mapy.cz: Bukovec (mapy.cz/turisticka)
Trojmezí je geografický bod, kde se setkávají hranice tří států, tady u obce Hrčava je to trojmezí států Česká republika – Polsko – Slovensko. Toto Trojmezí bylo určeno a vyznačeno malým žulovým jehlanem v korytě Slovenského potoka. Na březích všech tří států jsou osazeny trojboké žulové mohyly z roku 1995 se státními znaky.
K trojmeznímu kameni v potoce přístup není a navíc se zřítil mostek přes koryto, který spojoval polskou a slovenskou stranu. V místě je vyvěšena informace o tom, že se pracuje na přípravě stavby nového mostku a realizace by měla začít v roce 2020.
Celkově místo působí kýčovitě, hlavně přístupový terasovitý chodník s příšerným zábradlím, kolem kterého se budují místa s občerstvením, jak na polské, tak na české straně. Určitě šlo toto místo esteticky vyřešit lépe.
K Trojmezí jsme přijeli od Nejvýchodnějšího bodu ČR po silnici přes polskou Jaworzynku a zaparkovali na kraji silnice až těsně u chodníku k Trojmezí. Průjezd z polské strany na českou stranu do Hrčavy je mimo vozidel zásobování zakázán. Po prohlídce Trojmezí jsme se tedy vrátili do Jaworzynky, před kostelem odbočili vlevo a úzkou silničkou jsme přijeli do Hrčavy od severovýchodu, kde žádné omezení není.
Hrčava - malá horská vesnice v nadmořské výšce 594 m n. m., která je se světem spojena klikatou silničkou vedoucí přes lesy Jablunkovského Mezihoří od Mostů u Jablunkova, měla odjakživa přívlastek nejvýchodnější obec ČR. Nejvýchodněji položené jsou však domky u nejvýchodnějšího bodu ČR patřící obci Bukovec.
Hrčava si tedy zachovala alespoň prvenství jako sídlo s nejvýchodněji položeným centrem obce, kterému vévodí dřevěný kostelík sv. Cyrila a Metoděje z roku 1936 s malým hřbitůvkem v sousedství obecního úřadu. Nahlížíme do kostelíku, za chvíli bude začínat mše. Dřevěný oltář a další řezbářskou výzdobu kostela provedl Ondřej Zogata, jednoruký a hluchoněmý hrčavský rodák.
Hrčava - Trojmezí na mapy.cz: Hrčava (mapy.cz/turisticka)
Dalším našim dnešním cílem je Gírová, nejvyšší vrchol Jablunkovského Mezihoří. Jedeme po silnici z Hrčavy a na rozcestí Pulgruň odbočujeme na cestu vedoucí na parkoviště u chaty Studeničné pod vrchem Studeničný. Necháme tady auto a jdeme po červené turistické značce, ze které jsou místy výhledy směrem k Moravskoslezským Beskydám, mírným stoupáním k chatě Gírová. Je tu nával, protože je státní svátek a krásné počasí. Dovnitř jen nahlédneme, ale čekat v řadě se nám nechce.
Od chaty vede přímo nahoru na Gírovou neznačená vyšlapaná stezka. Rozhodneme se ale pokračovat po červené dále na východ až po Komorovský Grúň. Tady se pokocháme vyhlídkou směrem k Oravským Beskydám, a otáčíme zpět. Po neznačené stezce šlapeme šikmo na vrchol Gírové.
Gírová (839 m n. m.) byla kdysi dobrým rozhledovým místem a na mapách je ještě zakreslený kruhový výhled. Dnes je výhled pouze průsekem jižním směrem, zbytek kopce je zarostený. Chvíli posedíme v přístřešku, posvačíme a z vrcholu dolů pokračujeme neznačenou vyšlapanou stezkou šikmo dolů zpět k rozcestí Štípanka.
Zajímavé je, že na vrchol Gírové, kterým prochází hlavní evropské rozvodí mezi Odrou a Dunajem, nevede značená turistická trasa. Na úpatí Gírové se nachází skalní útvar nazvaný Čertovy mlýny, kde podle pověsti sídlili čerti a čarodějnice. Na skály jen shora nahlížíme, sestup k nim by byl odtud pěkný sešup.
Po vytrvalých deštích v roce 2010 došlo na jižním svahu Gírové pod Štípankou k velkému sesuvu, který je z červené trasy stále vidět, i když už zarůstá náletem. Zpět k chatě Studeničné docházíme za cca 2 hodiny, nenáročný okruh byl dlouhý 6,3 km s celkovým převýšením pouhých 200 m.Jablunkovské Mezihoří - Gírová na mapy.cz: Trasa Gírová (mapy.cz/turisticka)
Předešlý den jsme byli na turistice ve Slezských Beskydech s návštěvou rozhledny na vrchu Velká Čantoryje - odkaz na článek je níže pod textem.
Text: Alexandra Prejdová
Fotografie: Jan Prejda
Další naše články z oblasti Moravskoslezských a Slezských Beskyd: