Loading...
Dne 14. října 2011 byla v Hradeckých lesích odhalená a požehnaná dřevěná socha patrona myslivců svatého Huberta s jelenem. Událo se tak u příležitosti 20. výročí vzniku společnosti Městské lesy.
Z dubového dřeva vyřezaná socha je umístěná ve vydlabaném kmeni. Chrání ji železná ručně kovaná mříž ve tvaru kříže. Poblíž sochy je malý kamenný pomník s vytesaným nápisem: SVATÝ HUBERT LP 2011. Okolí je zkrášlené nově vysázenými jehličnatými keři. Nechybí ani lavičky k posezení a stolek. Doposud bezejmenné místo bylo nazváno U svatého Huberta.
K místu nevede žádné turistické značení. Není zatím ani zakreslené v žádné běžně zakoupené mapě. Je vyznačené pouze v nově vydané (v březnu 2012) turistické mapě Městských lesů.
Ke svatému Hubertovi se dostanete nejsnáze od lesního hřbitova. Vydáte se po Hradečnici, po 300 až 350 metrech zabočíte šikmo vpravo na lesní ne příliš širokou cestu. Po ní půjdete necelých 200 metrů, až se napojíte na širší lesní cestu, po které se dáte vpravo. Po necelých 100 metrech uvidíte vlevo informační panel se směrovkou, která vás pošle přímo na místo U svatého Huberta. Pokud se od svatého Huberta nebudete chtít vracet stejnou cestou na Hradečnici, můžete pokračovat po lesní užší cestě mírně vlevo a přijdete na červeně značenou cestu. Ta vede vlevo k Hradečnici (k rozcestí Ve Vlčích jamách), vpravo k Novému Hradci Králové.
Koho zajímá pár informací o svatém Hubertovi, může číst dál. Svatý Hubert je, jak píšu výše, patronem myslivců. Ti si ho připomínají každoročně 3. listopadu. Svatý Hubert žil na přelomu 7. a 8. století ve Francké říši. Jeho zálibou byl mimo jiné také lov. Podle legendy jednou při lovu Hubert spatřil jelena se zářivým křížem mezi parohy. Padnul před ním prohlásil známou větu: „Jať, ó pane, jsem příčinou utrpení tvého“. Po tomto zážitku Hubert vstoupil do církevní hierarchie. Potud legenda. Realita však byla trochu jiná. K jeho životnímu zlomu došlo po smrti jeho milované manželky Floribany. Hubert žil příkladným kněžským životem a zasloužil se o potlačení zbytků pohanských kultů. Posmrtně jeho tělo bylo převezené do benediktýnského kláštera v Andai.
Hubertův kult se rozšířil i k nám díky hraběti Františkovi Antonínu Šporkovi (žil v letech 1662 až 1738). Roku 1695 založil v Lysé nad Labem lovecký Řád svatého Huberta. Určil stanovy řádu a stal se jeho prvním velmistrem.
V roce 1978 byl u nás řád ilegálně obnoven. Stalo se tak v Kuksu, se kterým byl hrabě Špork tak úzce spojen. Oficiálně byl řád legalizován až v roce 1992. Jeho centrálním sídlem je barokní hospitál v Kuksu. Řád se dnes zabývá především propagací mysliveckých tradic, obnovou mysliveckých památek a ekologií. Členem Řádu svatého Huberta se může stát pouze křesťan s minimálně desetiletou mysliveckou praxí. Při slavnostních událostech nosí členové a rytíři řádu tradiční zelené pláště. Symbolem řádu je jelen.
Socha svatého Huberta je jedinou v královéhradeckém okrese a blízkém okolí. Až budete procházet Hradečnicí do nitra Hradeckých lesů, nezapomeňte odbočit ke svatému Hubertovi. Nebudete zklamáni.