Základna Hemsö nabízí návrat do časů studené války
Turistické cíle • Pevnost, opevnění
Ostrov Hemsö může znít nejednomu milovníku literatury povědomě, se Strindbergovým románem „Lidé na Hemsö“ ale ve skutečnosti nemá nic společného. Nalezneme jej zhruba 400 kilometrů severně od Stockholmu a hlavním lákadlem pro většinu turistů je bývalá vojenská pevnost z dob studené války, o kterou se dnes stará jeden dobrovolnický spolek. Základna byla uveden do provozu v roce 1961, v roce 1989 byla přeměněna ve výcvikový prostor a v roce 1992 ji armáda opustila nadobro.
Vnější část pevnosti lze navštívit bez průvodce zdarma a obdivovat výhled na moře i vystavené kusy vojenské techniky – včetně jednoho motocyklu značky Jawa. Bez průvodce se lze dostat i dvojici pobřežních děl, ale pouze průvodce vám prozradí jejich pozoruhodnou historii, původně byla totiž děla vyrobena těsně před začátkem druhé světové války pro tehdejší království Siam, dnešní Thajsko, vzhledem k vyhlášení embarga na vývoz zbraní už ale nemohla být zákazníkovi doručena a ten o ně po vále už neměl zájem, takže nakonec našla využití na domácí půdě.
To hlavní se ale nachází v podzemí. Sem je přístup umožněn pouze s průvodcem, na oficiálním webu není bohužel zcela jasně uvedeno, za jakých podmínek je možné mít prohlídku v angličtině či v němčině, standardně se konají ve švédštině. Trasa prohlídky je nastavena tak, že návštěvníci postupně projdou všechna klíčová i méně klíčová pracoviště celého podzemního komplexu, od velitelské centrály s dobovou výpočetní technikou na stolech přes strojovnu, jídelnu, kuchyň, dílnu, marodku až třeba po trafiku, kde si sem přidělení vojáci mohli aspoň jednou za čas zakoupit oblíbené časopisy nebo zatelefonovat rodině (s vědomím, že stěny telefonní budky byly sice zvukotěsné, avšak rozhovor mohl být z bezpečnostních důvodů odposloucháván na ústředně). Ačkoliv je komplex skutečně rozsáhlý, přesto bylo nutné s místem zacházet hospodárně a lůžka pro obyčejné vojáky se ve třech vrstvách nacházela přímo na spojovacích chodbách.
K předmětům, které bychom ve striktně vojenském prostředí neočekávali, patří portrét krále Karla XVI. Gustava a jeho manželky Silvie umístěný v jídelně pro poddůstojníky. Na zdi téže místnosti je umístěn i panovníkův podpis jako upomínka na jeho návštěvu v říjnu 1967, tehdy ještě v roli korunního prince. Jak průvodce s pobavením dodává, přespat na základně ale dnešní monarcha odmítl, neboť mu to prý – v místě, které by mělo odolat i výbuchu atomové bomby – nepřipadalo bezpečné.
Během prohlídky se návštěvníci rovněž dozví, proč byl pro umístění základny vybrán právě ostrov Hemsö, jakým způsobem zdejší lékař bojoval proti simulantům a samozřejmě spoustu technických zajímavostí, týkajících se především zbraní a jejich řízení z velitelské místnosti. Že se při stavbě základny myslelo skutečně na všechno, dokládá ve zmíněné velitelské místnosti i barevné řešení jejích stěn, vyvedené uklidňující modrou barvou, která měla eliminovat riziko případné horkokrevné reakce službukonajícího velitele na narušitele střeženého mořského teritoria, ze kterého se často vyklubal zbloudilý rybářský člun domácí či finské provenience.
Prohlídka s průvodcem zabere zhruba hodinu a čtvrt, je přístupná i pro osoby se sníženou schopností pohybu, pro které jsou navíc u pokladny připraveny i pohybové pomůcky, od chodítek a invalidní vozíky. Celou prohlídku je možné zakončit ve zdejší restauraci, u níž prohlídková trasa končí a která představuje jednu z mála, ne-li jedinou možnost, kde se na ostrově najíst.