Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámek
Renesanční zámek ve městě Blansko nechal vystavět rod Žalkovských ze Žalkovic na konci 16.století. Vznikl přestavbou gotické tvrze postavené pravděpodobně již v první polovině 15.století. Tato tvrz nahradila zpustlý hrad Blansek, jehož zříceniny dodnes stojí na protějším kopci přímo naproti vchodu do Punkevních jeskyní. Z dávného období dnes na zámku najdeme pouze základy válcové věže z románského období.
V původní podobě měl zámek asi 30 místností a byl obýván jenom zřídka. Jedná se o jednopatrovou budovu se zdobeným štítem ve stylu holandské renesance. Zámek má čtyři křídla s obdélníkovým nádvořím s arkádami. Na severní straně stojí věž s hodinami a u jihozápadního nároží se dochoval zbytek válcové věže raně gotické tvrze.
Za třicetileté války se majitelé Blanska často střídali. V letech 1643 – 1645, za Lvů z Rožmitálu, byl zámek poškozen švédy. Slezský šlechtický rod Gellhornů zámek na sklonku 17. století rozšířil, přestavěl v barokním slohu a nechal vystavět věž s hodinami. Roku 1766 prodal Karel Gellhorn Blansko hraběti Antonínu Salmovi–Reifferscheidtovi. Za Salmů, kteří panství drželi až do jeho zestátnění na základě Benešových dekretů v roce 1945, byl zámek upravován empírově (1853) a novorenesančně (1873). Tyto úpravy však byly odstraněny rekonstrukcí v letech 1960-68, kdy byla zámku navrácena jeho původní renesanční podoba. Do roku 1896 se zde také nacházelo správní centrum blanenských železáren, kdy jej Salmové prodali firmě Breitfeld-Daněk.Úpadek zažil objekt po r. 1945, kdy byl adaptován na byty a částečně dokonce na sýpku.
V minulosti na zámku pobývala řada významných osobností - Josef Dobrovský, malíř Josef Mánes, spisovatel Ferdinand von Saar a bydlel zde i známý archeolog dr. Jindřich Wankel.
Od roku 1969 slouží budova zámku jako muzeum. Expozice zámku zachycuje geologický vývoj Moravského krasu, jeho faunu a flóru, jak vyhynulou tak i existující, a také zde vidíme stručný přehled vývoje lidského osídlení zdejší oblasti. Velká část expozice je věnována výzkumům Karla Absolona s ukázkami z jeho praxe. Výstava Nejstarší hutě ČR, archeologická expozice se speciálním zaměřením na vývoj železářství ve zdejší oblasti, je věnována také období Velké Moravy a jednomu z center železářské výroby té doby v olomučanském polesí. Výstava je doplněna modely hutí z 8. - 9. stol. Dále zde najdete expozici historie města Blanska od první písemné zmínky z roku 1141 až po rok 1918. Historické interiéry zámku tvoří soubor pěti místností (hudební, červený a modrý salon, růžový salonek a zelený kabinet), kde se zachovala původní dřevěná výzdoba stropů a stěn z konce 19. stol. Výstava Dekorativní a užitková litina 19. a 20. století prezentuje historii výroby uměleckého lití v celorepublikovém a středoevropském kontextu. Ucelenou část tvoří soubor litinových kamen a krbů, kašnových zařízení, zahradních váz atd. Zdejší raritu znázorňuje kolekce litinových šperků.