Loading...
Turistické cíle • Sport a rekreace • Rekreační oblast
Zámek Kliczków (čti kličkův), jeden z největších zámeckých komplexů v kraji leží ve stejnojmenné vesnici na pravém břehu Kwisy v dolnoslezském vojvodství (województvo dolnośląskie), powiat Boleslawiec, gmina Osiecznica, (administrativní členění Polska viz „Rady“). Frýdlant v Čechách je odtud vzdálen asi 65 km jízdy autem
Název obce pochází od slovanského slova „klic“ (klíč) a odvozuje se od označení Kliczkowa jako brány do Lužice. V minulosti zde byl vodní mlýn a hamr.
Roku 1297 byla Boleslavem I. Surovým postavena na břehu Kwisy pohraniční pevnost. Na přelomu XIII. a XIV. století, po ztrátě nezávislosti slezských knížat přešly jejich pevnosti do majetku šlechty a byly přestavovány na venkovské zámky.
Renesanční přestavbu kliczkovského zámku započal Kacper Średni (*kolem r. 1545, †1588) a dokončil jeho syn Kacper Młodszy. Kacper Średni nechal zhotovit oltář (1580) a dřevěný rodinný náhrobek (1585) ve farním kostele Sv. Trojice. Zámecký palác byl z kamene, měl dva plesové sály, 20 komnat, kuchyni a kapli. Kacper Młodszy založil sladovnu, pivovar, stáje a kočárovnu. Zámek navštívil v roce 1611 český král Matyáš.
V roce 1631 přešel zámek do vlastnictví rodu von Schellendorf a o dvě generace později k jeho vedlejší větvi, von Frankenberg. Tehdy byla postavena Lví brána, barokní fontány a upraven park. V roce 1747 zakoupila zámek rodina von Promnitz.
Po dvaceti letech převzal Kliczków, sňatkem s vdovou von Promnitz, Hans Christian, hrabě ze Solms-Baruth, jehož potomci zámek dále upravovali. V roce 1810 byly hospodářské budovy (folvark) přemístěny před bránu, plesový sál dostal empírovou výzdobu, byla postavena novogotická věž a jízdárna.
V roce 1877 dědí zámek Fridrich Hermann Jan Jiří, hrabě ze Solms-Baruth.
V roce 1881 zahájili na jeho příkaz berlínští architekti Heinrich Kaiser a Karl von Grossheim čtyři roky trvající přestavbu celé usedlosti. Tehdejší vkus velel architektům používat různé stavební styly (anglickou gotiku, italskou renesanci i německý a francouzský manýrismus), které najdeme zejména v divadelním sále. Anglický park vytvořil Eduard Petzold.
Do Kliczkówa jezdil na lov Císař Vilém II. s nejvyššími dvořany.
Během II. světové války byl majitel a jeho rodina uvězněni a majetek odvezen.
Dnes slouží zámek jako hotel a místo pro rekreaci. Je obklopen hlubokými lesy a hosté mohou volit mezi procházkami, výlety na kole nebo projížďkami na koních. Ceny ubytování ve folvarku jsou překvapivě příznivé. V létě 2014 to dělalo 78,- zlotých za noc se snídaní formou švédského stolu.