Zámek Koloděje nad Lužnicí otevírá své brány
Barokní zámek Koloděje nad Lužnicí byl původně renesanční tvrzí, kterou si roku 1565 postavil Adam Čabelický ze Soutic. Součástí tvrze byl ve sníženém přízemí mlýn, v jehož těsném sousedství tekla řeka Lužnice, proto stojí tato část zámku na dubových pilotech.
V roce 1704 přešla tvrz do vlastnictví hraběte Františka Wratislava z Mitrowicz a s jeho rodinou zůstalo panství spjato po staletí. Tvrz prošla přestavbou do barokní podoby a přistavěna byla i kaple sv. Anny, která nese jméno po manželce Františka Karla Wratislava, Marii Anně, rozené Kinské, jež zemřela před dokončením stavby a v kapli našla místo svého posledního odpočinku. Kaple je dílem stavitele Jana Hybnera, jenž byl silně ovlivněn dílem mistra barokní architektury Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Zdobí ji stropní freska, která zobrazuje Pannu Marii se Svatou Trojicí.
Z konce 18. století pochází nástěnné malby, které krášlí celé první patro zámku a zobrazují scény ze života jednoho z předků Wratislavů z Mitrowicz, Václava, zvaného Tureček (1576–1635). Ten se jako patnáctiletý panoš zúčastnil cesty poselstva císaře Rudolfa II. do Cařihradu. Své vzpomínky na čtyřleté zajetí, které následovalo, zachytil ve vlastním cestopise "Příhody Václava Wratislava z Mitrowicz", jenž byl ve své době velmi oblíbený.
Rod Wratislavů z Mitrowicz a Schoenfeldu vymřel po meči roku 1943, poslední majitelkou zámku se stala Marie Terezie Wratislavová, provdaná za svobodného pána Dercsényi, majitele velkostatku v Dolních Počernicích. Ve čtyřicátých letech minulého století bylo celé panství znárodněno, zámecké prostory sloužily poté jako depozitář Muzea města Prahy a zbytek areálu násilně oddělila zeď, aby jej mohlo využívat místní JZD.
Dědic původních majitelů v restituci získal majetek zpět a po částech jej rozprodal. V roce 2002 byl zámek, který odděluje od řeky pouze protipovodňový val, zasažen povodní, ale právě kvůli valu zde voda zůstala stát téměř 14 dnů, což statice zámku ani přilehlých budov neprospělo.
Nyní je památka ve vlastnictví společnosti, která provedla náročnou a nákladnou rekonstrukci celého areálu. Zámek se v průběhu léta otevírá pro veřejnost a sezónu již tradičně zahajuje Mariánská pouť, která se koná poslední květnovou sobotu. Jedná se o historicky laděnou akci pro celou rodinu s bohatým kulturním programem a prohlídkami zámku i kaple.