Loading...
Zamek Pilcza w Smoleniu (zřícenina)
4.7.2019
Smoleń, slezské vojvodství, krakovsko-čenstochovská jura, Polsko
Rozsáhlá zřícenina hradu na Stezce orlích hnízd v místě, které podle archeologických vykopávek bylo osídleno již v dávných dobách. Hrady či strážní věže byly stavěné na vápencových skalách, odtud jejich název Orlí hnízda. Vápencové skály pocházejí ze dna moře, které v této oblasti existovalo v období jury, tedy před 180 miliony lety. I tady je charakteristická věž, i když se zřícenina nachází v lese, vidět z dálky, protože vyčnívá nad okolní krajinou.
Původní dřevěný hrad byl zničen roku 1300 při bojích o krakovský královský trůn mezi českým králem Václavem II. a piastovským vévodou Vladislavem I. Lokýtkem. Jsou to ovšem legendy zapsané v kronikách a kdoví, možná to tehdy byl úplně jiný hrad či tvrz v blízkosti.
První spolehlivá zmínka o obranném hradu pochází až z r. 1394. Na přelomu století byla majitelkou hradu Alžběta z Pilicy, odtud název hradu, třetí manželka polského krále Vladislava II. Jagella. A po ní její syn Jan, zakladatel rodu Pileckých erbu Leliwa, kteří zde byli pány na dlouhých dvěstě let. Počáteční kamenná budova se rozrostla o další bloky a charakteristickou věž. I tak dalším bohatým pánům majitelům ve Smoleni, rodině Padniewských nestačil. Potřebovali velkolepější sídlo, přestěhovali se do Pilice a tam si postavili nový hrad (Zamek v Pilicy). A naše opuštěná tvrz padla při potopu szwedzkim (polsko švédská válka).
Historie hradu zde ovšem nekončí. Já se však přesunu až do 21. století, kdy stav ruiny dospěl až do fáze, kdy byl v roce 2010 zakázán vstup na "hrad".
Teď se asi ptáte, proč vás sem zvu na výlet? Neděste se, v r. 2012 zde začaly revitalizační a rekonstrukční práce. Po výstupu na zalesněný kopec, můžete na hrad jak v dávných dobách vstoupiti po "padacím" mostě, sundat petlici z brány a projít si část hradeb. Aneb vejdete na hradby druhým vstupem a po okružní cestě hradbami zamíříte k oné zmiňované věži. Ve věži je moderní schodiště a po výstupu vás čeká výhled do nížinaté krajiny. No jo, to se to tehdá ze zalesněného kopečku krásně strážily obchodní stezky před nájezdy Lucemburků, když je vůkol samá nížina, kam jen zrak dohlédne.
Zcela přístupné, zrekonstruované, podél okruhu se nachází informační tabule.
Ceny vstupenek - 7 PLN normální lístek (platba v hotovosti), nutno zakoupiti v podhradí.
https://www.youtube.com/watch?v=EJL0LARAnU8