Solné doly Wieliczka (česky Vělička)
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Solné doly ve Wieliczce - Věličce (místní mi snad prominou, když některé názvy "počeštím") nejsou daleko od našeho bydliště na Severní Moravě, tak jsme si udělali krátký výlet do Polska. Jeli jsme pohodlně až k polským hranicím po dálnici. Pak jako když utne a polská část dálnice chyběla a my jsme museli jet ve velkém provozu po okrskách asi 30 km, než jsme se napojili na dálnici směr Katowice a Krakow. Poznámka na okraj - dvě části dálnice jsou v tomto úseku zpoplatněny (za jeden úsek 9 PLN). Město Wieliczka je vzdálené asi 10 km jihovýchodně od Krakowa.
Za čím jedeme?
U solných dolů jsme snadno našli parkoviště i pokladny. Horší bylo, když jsme chtěli prohlídku v češtině. V nabídce byl ruský, německý, anglický, francouzský, italský a španělský průvodce. Prohlídka v českém jazyce nebyla pro naši osmičlennou skupinku možná. Nakonec jsme se připojili k Polákům, protože připlácet si za cizojazyčnou prohlídku, které by polovina z nás nerozuměla, bylo zbytečné.
Prohlídka trvá asi 2,5 hodiny a začíná sestupem po 380 schodech. Hned na začátku jsme se dozvěděli, že si projdeme jen zlomek z celkových 245 kilometrů dlouhých chodeb. Prohlídka je přístupná i dětem v kočárku /dle mého je to velmi dlouhá doba na takové mrňousky/ a pro vozíčkáře.
Solné doly jsou zapsány jako památka UNESCO od roku 1978. Na turistické trase je 2,5 km chodeb, 23 komor v hloubce od 64 do 135 m. Teplota je stálá mezi 14 a 16 C. K vidění je technika, sály, kaple i jezírka. Mě nejvíce zaujalo, že v podzemí pracovali i koně a krásná výzdoba hlavního sálu, který je obrovský a pořádají se zde třeba koncerty. Chlapům se líbila technika a dětem místní drak.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Zázemí v solných dolech je výborné. Jak v polovině prohlídky, tak i ke konci se myslelo na návštěvníky s toaletami. Přímo v dolech je i bufet a luxusní restaurace a také obchůdky se suvenýry a občerstvením. Na povrch vás vyveze výtah.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Je neskutečné, co dokázal člověk ze soli vyrobit, jak jsou zpevněné chodby masivním dřevem, které sůl dokonale konzervuje. Místnosti s ukázkou života dělníků, ale i reprezentační sály. Spoustu peněz investovali Poláci i do zázemí a pohodlí návštěvníků.
Dojem kazí přecpané chodby. Jedna skupinka dohání druhou a zezadu už se na ni tlačí třetí. Průvodci nejsou vybaveni mikrofonem, tak některé nejde téměř slyšet. Nepochopitelné je, že byť jsou solné doly nedaleko českých hranic, prohlídka v češtině není možná (nevím, jak je to s organizovanými zájezdy). Možná proto tam ani moc Čechů nebylo.
Ostatní informace
Za rodinné vstupné pro 2 dospělé a 2 děti jsme zaplatili 142 zlotých. Prohlídka byla ovšem v polštině. Za cizojazyčnou prohlídku si připlatíte - stojí 204 PLN. Ceny za jednotlivce a další informace lze zjistit na www.kopalnia.pl Pokud chcete fotografovat, zaplatíte dalších 10 PLN.