Zapomenuté pražské pomníky, sochy a kříže - díl I. - Běchovice
Turistické cíle • Památky a muzea • Drobné památky
Turistická atraktivita Prahy nespočívá jen v historickém centru - MPR UNESCO, ale také v množství drobných památek v okrajových částech města - bývalých samostatných vesničkách, vsích a městečkách. Tyto památky, hodné vaší pozornosti, se vám budu snažit přiblížit tímto seriálem. Tato místa dokumentují mnohdy pohnutou historii, rodáky a události v dřívějších vsích.
Nyní již k prvním pomníkům - místům v Praze - Běchovicích. První z nich najdeme v parčíku u autobusové zastávky Běchovice (linky 109,163,250,261,269 směrem do Újezda nad Lesy). Na místě dnešního Husova pomníku stávala socha sv.Jana Nepomuckého, k níž byla vykonávána každoroční hlučná pouť. Vždy, když se blížilo procesí od kolodějského zámku a kostela Pozdvižení sv.Kříže a objevilo se na vršku nad Běchovicemi, střílelo se z hmoždíře, pouze pro tu příležitost vytahovaných z blízkého domku.
Osud sochy byl zpečetěn v létě roku 1919. Byla stržena třemi mladíky - členy Dělnické tělocvičné jednoty, jako protest proti církevnímu tmářství a pobytu TGM na zámku v sousedních Kolodějích (dnes soukromé vlastnictví, rekonstruuje se). Stržené části byly v roce 1923 zakomponovány do podezdívky okolních baráčků. Na jejím místě byl v červenci roku 1927 odhalen pomník obětem války a k 10. výročí bitvy u Zborova. O rok později byl v parku odhalen pomník mistra Jana Husa z hořického pískovce, objednavatelem byla místní pobočka Československé strany národně socialistické. Od té doby stojí na svém místě. Poblíž roste památná Lípa svobody z r. 1928
Naproti parčíku se nachází poštovská zahrada - dnešní parčík a kulturní památka Stará pošta - barokní budova formanské hospody.
Na místní novoklasicistní škole (budeme ji míjet cestou k dalšímu pomníku) můžeme spatřit v tympanonech reliéfy dvou významných českých spisovatelů a učitelů - Tomáše ze Štítného a J.A.Komenského.
Budeme-li pokračovat od T křižovatky několik desítek metrů směrem do centra, v další ploše zeleně stojí památník běhu Mladých Běchovic - nejstaršího a nejslavnějšího českého běžeckého závodu na 10km. Ocelový pomník od účastníka a rekordmana Jaroslava Heyduka za spolupráce Františka Radvana. Pomník pochází z roku 1972 - 75. výročí založení běhu. Originální umělecké ztvárnění šesti běžců v nadživotní velikosti uvnitř obdélníku. Původně se začínalo u milníku 12 km od Prahy (u nádraží - místo tzv. Běchovické tragedie - střelba Windischgratzovými jednotkami do cestujících osobního vlaku na Kolín v roce 1848, byli podezíráni z revolucionářských akcí a držení zbraní - neplánovaná agrese), dnes se startuje od patníku 13km v blízkosti tohoto pomníku.
Ještě několik desítek metrů od tohoto místa se nachází křížek se zvoničkou.
Veškerá zajímavá (i nezajímavá) místa spojuje Běchovická Naučná stezka. Okolí obou pomníků bylo upraveno a osázeno zelení, jež je již na některých místech přerostlá.
Druhým směrem se dostaneme na Vaňhov, kde v parčíku stojí pískovcovo-betonový pomník obětem světových válek této části Běchovic. Pomník je tvořen dvěma deskami, kolmo vztyčenými, přední z nich nese jména obětí, zadní pak českého lva.