Dolní Počernice - historie, památky, pivovar
Tipy na výlet • Vycházka - půldenní
Kam a jak jedeme?
Dolní Počernice, resp. tamější pivovar byl cíl našeho výletu. Tam jsme měli zajištěnou jednu noc, také pivní lázeň a exkurzi v pivovaře.
Za čím jedeme?
Dnešní pražská městská část Dolní Počernice se rozkládá ve východní části našeho hlavního města, na březích potoka Rokytka, přibližně 11 km od centra. Tato oblast byla osídlena již v pravěku. Nejstarší osídlení bylo na vyvýšenině na pravém břehem potoka na sever od současného rybníka – zde již v pozdní době kamenné (zhruba 4000 let př. n. l.) vznikla osada, okolo ní byla hrazená palisáda.
Další osídlení se později přesunulo víc na západ a k řece – zhruba do míst nynější pískovny, osídlení zde existovalo v době bronzové (1800 až 1700 let před n. l.). V době římské (2. století n.l.) zde byly chatrče zahloubené do písku.
V době slovanského osídlení vedla přes brod přes Rokytku Trstenická stezka i další zemské cesty. Bylo to tedy vhodné místo, aby se zde Slované usadili. Tato oblast zůstala osídlena i v období raného středověku – to zde již byla vytyčena ves, jejíž charakter místy přetrval do dnešních dnů. Život v údolí Rokytky se začal úspěšně rozvíjet.
Kolem roku 1200 byl na místě původního dřevěného kostela postaven nynější kostel Nanebevzetí Panny Marie. Na přelomu 13. a 14. století zde byla vybudována tvrz. V 15. století byl založen Velký počernický rybník. V 16. století se zde začalo vařit pivo.
Od r. 1974 je ves součástí Prahy. Je tam zachována spousta památek z dřívějších dob, které jsou spojeny místní naučnou stezkou. Na mapě bohužel vyznačena není, ale stačí narazit na jednu z tabulí této NS, abyste se dozvěděli, kde všude jsou její zastavení. Byla otevřena v září 2008, je dlouhá zhruba 3 km a je na ní 21 zastavení, kde se seznámíte se zajímavostmi, památkami, historií, zajímavými stavbami a přírodou této pražské městské části. Začíná v přírodní rezervaci V Pískovně, vede přes zámecký park do centra původní obce a končí v místní části Vinice.
My jsme si hlavně prošli historické centrum. Nejstarší stavbou je původně románský kostel Nanebevzetí Panny Marie. Byl postaven kolem r. 1200. Ze dvou třetin se dochoval v půdorysu současné stavby. Tehdy jeho majitel počernický pán vstupoval se svou rodinou po dřevěné lávce přímo ze svého sídla. Ve 14. století byl prodloužen. Další změna byla po husitských válkách – z té doby je věž z lomového kamene, která sloužila i jako ochrana v době nebezpečí pro místní panstvo a obránce. Postupně byly prováděny další změny, r. 1794 byla zvýšena věž a přibyly věžní hodiny. Současná vnější podoba kostela je z r. 1862.
V těsném sousedství kostela je zámek, resp. starý zámek - dvoukřídlá jednopatrová budova s jednoduchým průčelím, který vznikl přebudováním původní tvrze. V současné době jsou nejstarší částí zámku pozůstatky mohutné obytné věže o stranách zhruba 10x10 metrů z pol. 14. století – najdete ji v dnešním východním zámeckém křídle. Až později byl k věži ze severu přistaven palác. Po r. 1562 byl zámek na severní straně rozšířen a získal renesanční podobu s psaníčkovými sgrafity. Dnešní podoba je přibližně z r. 1644. Později proběhly už jen udržovací činnosti. Koncem 60. let 20. století byl přestavěn na zdravotní středisko a služebnu Městské policie. Dnes je tam Dětský domov.
Na západ od tvrze stávaly objekty poplužního dvora, které byly pravděpodobně v 16. století zrušeny a na jejich místě vznikla okrasná zahrada se skleníkem. R. 1857 se začal ke starému zámku přistavovat nový zámek. Měl charakter pozdně klasicistní vily se symetricky dělenou fasádou. V suterénu byla kuchyně a obytné místnosti pro služebnictvo, v přízemí hostinské pokoje, salón, knihovna a sál s jídelnou se vstupem přímo z parku. V prvním patře bydleli majitelé. Menší opravy proběhly r. 1919 po požáru budovy. R. 1923 poslední majitel zámku a současně starosta zámek prodal za symbolickou 1 korunu městu Praze. Měl však podmínku, že zámek bude sloužit dětem jako útulek. Proto byl v zámku nejdříve tzv. Útulek padlých dívek, později zde žili těžko vychovatelní chlapci. Od r. 1954 je v zámku Dětský domov.
K zámku samozřejmě patří i zámecký park. Nejdříve zde byla bažantnice. Jeho úpravy se měnili dle potřeb a přání majitelů. Od r. 1923 vlastnila zámek pražská obec. Po r. 1987 probíhaly úpravy parku. Byly odstraněny náletové dřeviny, vytvořeny nové cestičky, včetně nových mostků a různých uměleckých prvků v té době bezvýznamných umělců. Na přelomu 20. a 21. tisíciletí byla provedena mohutná rekonstrukce, byly provedeny úpravy podle původních plánů z 19. století, je rozdělen na francouzskou a anglickou část a byl tam vybudován i přírodní amfiteátr. Slavnostně byl otevřen 2. 12. 2006. V parku je 1100 stromů, z nichž nejstarší jsou 30 metrů vysoké s obvodem kmenů přes 4 metry. Park je nepřetržitě přístupný veřejnosti. V bývalé oranžerii (vedle zámků) je mateřská škola. Součástí parku je i Počernický rybník, který byl založen kolem r. 1848. Byl jednak zásobárnou vody pro níže položené mlýny, byl využíván jako chovný rybník, ale také jaké zásobárna ledu pro hospody. V současné době slouží pro rekreaci.V letech 2004 – 2006 byla provedena jeho celková rekonstrukce, vč. odbahnění.
Na opačné straně od kostela je budova bývalého, ale i současného pivovaru. I když se v obci vařilo pivo již od 16. století, tato budova byla postavena až r. 1751 a r. 1855 přestavěna. Největšího rozkvětu dosáhl před 1. světovou válkou – zásoboval 28 hospod v Praze a řadu dalších v Dolních Počernicích a blízkém okolí. Od r. 1923 pivovar vlastnilo město Praha, které r. 1936 ukončilo svoji pivovarskou činnost. V 60. letech 20. století prostory sloužily Státnímu statku, který zde provedl řadu necitlivých úprav. Dne 3. 6. 2016 byl ve starém objektu otevřen pivovar s velkou restaurací a s venkovním posezením. Vaří několik druhů piv, ale 12° stupňový Počernický ležák se prý vaří podle původní receptury z 19. století. Ze všech piv, které jsme zde ochutnali, nám chutnal nejvíc. Zde jsem prvně pila kopřivové pivo, které nebylo zelené. A bylo dobré.
Poslední historický objekt v řadě v ulici Národních hrdinů, až téměř na hrázi rybníka je budova mlýna. Byl postaven r. 1862 ve stylu anglické novogotiky. Západní průčelí, které je nejvíce vidět z parku, které je postaveno z pískovcových kvádrů s ozdobnými prvky. R. 1953 byl poslední nájemce mlýna nuceně vystěhován. Následně prostory sloužily ke skladování, jako dílny a kanceláře Státního statku. R. 1995 mlýn vyhořel. V současné době je v budově mlýna italská restaurace Al Mulino. Interiér restaurace připomíná období konce 19. století. I před pizzerií je možnost venkovního posezení.
Ubytováni jsme byli v penzionu U Hastrmana, pravděpodobně v bývalé hospodářské budově, která k mlýnu patřila. Ve stejné budově jsou i lázně U Hastrmana.
Další možnost občerstvení v zámeckém parku je v restauraci Léta Páně, která je nejblíž přírodnímu amfiteátru. I tam je možnost venkovního posezení. Všechny tři restaurace, penzion a pivní lázně patří pod Panský dvůr Dolní Počernice. Kontakt a možnosti rezervace najdete na jeho stránce https://www.pddp.cz/
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Na jídlo jsme zašli přímo do pivovaru, který jako jediný ze tří uvedených nabízí kompletní nabídku vlastního točeného piva. Přespali jsme v penzionu U Hastrmana, kde jsme vyzkoušeli i pivní lázně. Na snídani jsme byli v pizzerii Al Mulino.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Celý areál a vlastně i celé historické centrum Dolních Počernic jsou skutečně moc hezké, upravené a na tabulích naučné stezky hezky popsané. Po příchodu na pokoj jsme byli mile překvapeni jeho vybavením a úpravou. Horší to bylo s obsluhou v pivovaře, ale dost možná to bylo tím, že to byl první krásný víkend, takže měli plnou venkovní terasu a ještě k tomu svatbu. Lze říct, že vůbec nestíhali. Ale jídlo i pivo bylo výborné, nejlepší však byla dvanáctka. Jen IPA nás nezaujala.
Ostatní informace
Když si budete chtít udělat větší výlet, tak doporučuju vyrazit z Klánovic – staví tam vlak i autobus. Můžete se pak vydat po modré směr Běchovice přes přírodní park Prameniště Blatovského potoka, přírodní rezervaci Klánovický les a přírodní park Xaverovský háj. V ulici nad rybníkem však neodbočit do Běchovic, ale po cyklostezce projít až k Počernickému rybníku, projít se parkem, zajít si na pivo a dojít na vlakovou zastávku do Dolních Počernic. V Dolních Počernicích i na konci parku zastavují i pražské autobusy – trať 224 a 208. Je to jen jedna z možností. Prochází tady i cyklostezky. Nám ten jeden den na takový výlet chyběl.
Jedna sportovní zajímavost na závěr - proti pivovaru jsou tenisové kurty, kde má svoji tenisovou školu naše známá tenistka Lucie Hradecká.
Jedna sportovní zajímavost na závěr - proti pivovaru jsou tenisové kurty, kde má svoji tenisovou školu naše známá tenistka Lucie Hradecká.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.088, 14.581)
Poslední aktualizace: 26.5.2018
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Příspěvky z okolí Dolní Počernice - historie, památky, pivovar
Zámecký areál v Dolních Počernicích.
Zámek
Zámek vznikl přestavbou středověké tvrze. Dnešní vzhled zámku pochází z období 1664-1769, kdy jej vlastnili hrabata z Colloredo-Wallsee. V polovině 19. století …
0.2km
více »
Dolní Počernice
Městská část
Stará část Dolních Počernic leží u Počernického rybníka - ten včetně přilehlého zámeckého parku je chráněný jako přírodní památka a staré Dolní Počernice jsou součástí přírodního parku Klánovice - Čihadla. Centrál…
0.2km
více »
Pěší trasa Praha - Počernice - Koloděje
Trasa
Co se děje v Kolodějích?
To se dozvíte na konci krátkého výletu po východním okraji Prahy. Ten vás provede okolo Počernického rybníka, kde na březích porostlý…
0.2km
více »
Geologická zahrada v Dolních Počernicích
Chodník, naučná stezka
V parčíku za hřbitovem v Dolních Počernicích byla vybudována naučná stezka nazvaná Geologická zahrada. Je zde umístěno 21 vzorků hornin pocházejících z území hl…
0.4km
více »
Černý most - golf
Golf
Nově vybudované krásné 18 jamkové hřiště. Drobným handicapem je blízkost dálnice (zvláště na 1. devítce). Zázemí je na velmi vysoké úrovni. Výborná restaurace s dobrou kuchyní. Trasa hriště viz https://www.turis…
0.6km
více »
Zámecký park Dolní Počernice
Park
Zámecký park v Horních Počernicích se nachází na východním okraji Prahy a jeho rozloha je cca 7 h.Najdete zde bývalý mlýn,bývalý pivovar,Počernický rybník,který je největší v Praze,krásný pískovcový most a největš…
0.6km
více »
Navštivte Dolní Počernice
Tipy na výlet
Praha Dolní Počernice je krásná městká část s bohatou minulostí a krásnou součastností ..
Původní obec Dolní Počernice je prastarého původu, i když první písemná zmínka o obci se poprvé…
0.6km
více »
Od vlaku ke vlaku přes zámecký park
Tipy na výlet
Vážení přátelé Turistiky i turistiky,tentokrát bych Vás rád pozval na krásný velice nízkonákladový výlet.Startem je Masarykovo nádraží-Praha nebo kterékoliv nádraží na trase Praha-Kolín-Pardubice.Dopravte se tedy…
0.6km
více »
Naučná stezka Dolní Počernice
Tipy na výlet
Na dnešní výlet se vydáme vlakem z Masarykova nádraží do Dolních Počernic. Cesta trvá 11 minut a platí ještě Opencard . Vlakem jsme jeli kvůli dětem, ale lze jet i autobusem. Po výstupu z vlaku projdeme koleje pod…
0.6km
více »
Bývalou periferií Prahy
Tipy na výlet
Místa, jež dříve byla nazývána pražskou periferií. I tam si lze udělat pěkný výlet a při něm navštívit i zajímavá místa. Naše putování začne na nádraží v Horních Počernicích. Od nádraží se vydáme k Chvalskému zámk…
0.9km
více »
Turistické stezky na dřevěných lávkách a super restaurace
Jezírko
Víte, že přímo v Praze můžete chodit na dřevěných turistických stezkách přímo nad mokřady, navštívit přírodní rezervaci s jezerem V Pískovně z jehož hladiny vyčuhují prapodivné kmeny, povozit se na koních, navštív…
1.6km
více »
Vrch Horka
Kopec
Tento kopec mezi Kyjemi, Hostavicemi, Černým Mostem a Hloubětínem, který má nadmořskou výšku 255 m n. m., je nejvyšším bodem Prahy 14 a leží v oblasti, kde se střídají droby, pískovce, prachovce a jílovité břidlic…
1.8km
více »
Praha 14 - rozhledna Doubravka
Tipy na výlet
Směřujeme na dovolenou do Jizerských hor. Máme rádi rozhledny. V červnu 2018 byla v severovýchodní části Prahy jedna nově otevřena. Máme to téměř při cestě, takže je jasné, že tam musíme zajet. Tato svojí podobou netradiční rozhledna byla postavena na návrší Horky (254 m.n.m.) v západní části přírodního parku Klánovice – Čihadla, který je největším přírodním parkem v Praze. Jej…
1.8km
více »
Rybník Aloisov v Praze
Rybník
Rybník Aloisov v Praze 6.12.2019 Rybník Aloisov vznikl přehrazením údolí Bezejmeného potoka při výstavbě sídliště Černý most na přelomu 80. a 90. let…
1.8km
více »
Svépravický a Xaverovský rybník
Rybník
Kaskáda čtyř rybníků a dalších dvou Rybníčků na Svépravickém potoce, založených v 19.století. Ve Svépravickém rybníce se chovali kapři. Dnes slouží jejich okolí jako odpočinkový areál pro svépravičáky, okolo hráze…
1.9km
více »
Ondatry v Kyjském rybníce
Rybník
V Kyjském rybníku se v posledních letech úspěšně množí ondatry. Žijí zde zcela volně a daří se jim zde. Jsou natolik zvyklé na lidi, že vás nechají přijít na méně než metr a můžete si je krásně prohlédnout, z čeho…
2.4km
více »
Farní kostel sv.Bartoloměje - Praha-Kyje
Kostel
Kostel sv.Bartoloměje je jednou z nejcennějších středověkých církevních památek v Čechách. Románské prvky stavby dokazují jeho stáří a výzdoba a stavební styl zase jeho důležitost. Kostel je spíše pevností, než je…
2.4km
více »
Rozhledna Doubravka XIV. v Praze
Tipy na výlet
Rozhledna Doubravka XIV. v Praze 6.12.2019 rozhledna v lesoparku Klánovice-Čihadla na kopci Horka, propojení se sídlištní zástavbou Černý most a z opačné strany s domkovou zástavbou v Kyjích Rozhledna Doubravka je po více než čtvrtstoletí nově postavená veřejně přístupná vyhlídka. Její výška je 23 metrů a až nahoru vede 98 schodů. Otevřená byla v roce 2018. Má tvar trojbokého jehlanu, z převážně a…
2.4km
více »
Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Chvalský zámek
Zámek
Chvalský zámek - městské centrum Prahy 20, Horní Počernice
Chvalský zámek je součástí nově zrekonstruovaného areálu v Praze - Horní Počernice blízko metra Černý Most. Zelené prostranství Chvalské tvrze obklopují restaurace, pizzerie, kavárna a Chvalský zámek. V okolí se nachází kaskády rybníků, pískovcové skály, cyklostezky a staré části obce. Na druhé straně Centrum Černý…
2.6km
více »
Chvalský lom - Horní Počernice
Přírodní památka
Chráněný přírodní výtvor Chvalský lom byl vyhlášen v roce 1988 na ploše 2,02 hektaru v katastru Horních Počernic.
Pískovec se zde začal těžit už v 19.století. Byl využíván při výstavbě komunikací mezi Prahou a ok…
2.6km
více »
Naučná stezka MČ Praha - Běchovice
Tipy na výlet
Vyrážíme na naučnou stezku Běchovice autobusem č. 240 z Hájů do zastávky Otakara Vrby. Stezka má 18 zastávek a začíná na křižovatce ulic Na Korunce a K Železnici u sportovního areálu Na Korunce. Končí u vodní nádr…
2.7km
více »
Soutěž 10
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Rozhledna Doubravka - Dolní Počernice
Tipy na výlet
Na dnešní výlet jedeme metrem na Opatov a odtud autobusem č. 181 na zastávku Kyje, která je na znamení. Dále pak pokračujeme Broumarskou ulicí po směru autobusu, po pravé straně se nachází fotbalové hriště, za kte…
2.8km
více »
Bílý kůň pod zemí. Podzemní Fejkova pískovna. Hloubětín, Praha.
Důl, štola, šachta
Zaparkovali jsme na určeném místě. Vystupujeme z auta. Dcerka už je po dlouhé cestě nasezená, teď nadšeně poskakuje po pěšině mezi domky a pouští do větru bubliny z bublifuku. Březnové slunce už se na obloze snaží…
3.2km
více »
Hloubětín
Městská část
Ves byla původně zvaná Hloupětín po vladykovi Hlupatovi. Do konce 13. století tato ves náležela řádu německých rytířů. Roku 1233 Hloupětín koupila královna Konstancie a darovala ji pro nový špitál Sv. Františka.…
3.4km
více »
Satalická bažantnice.
CHKO
Satalická bažantnice vznikla v 18. stol.,jako patnáctihektarová obora, kde majitelé pěstovali jeleny a daňky a pořádali zde lovy. Dnes je to chráněná přírodní rezervace se starými dubovými, bukovými i jehličnatými…
4.2km
více »
Letecké muzeum Praha-Kbely
Muzeum
Pro milovníky letectví a jeho historie je tu Letecké muzeum. Nachází se v Praze-Kbelích v areálu bývalého letiště Praha-Kbely. Nový areál se nachází hned vedle.
Muzeum je tvořeno čtyřmi hangáry. Každý z nich j…
5.1km
více »
Praha
Hlavní město
Praha je hlavním a největším městem České republiky. Leží na řece Vltavě, která protéká městem, v délce 30 km. Z Prahy je vzdušnou čarou přibližně stejně daleko k Jaderskému a k Baltskému moři.
Praha je…
10.8km
více »
Staroměstské náměstí
Městská část
Staroměstské náměstí, nejstarší a nejvýznamnější náměstí historické Prahy, se formovalo již od 10. st. jako tržiště na křižovatce evropských obchodních cest. Bývala zde celnice (Ungelt), kde se odedávna proclívalo…
11.3km
více »
Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Pražský Hrad
Hrad
Pražský hrad je největším klenotem hlavního města i celé České republiky. Pražský hrad je národní kulturní památkou a tradičně patří k našim nejnavštěvovanějším památkám. Pražský hrad tvoří rozsáhlý komplex palácových, církevních, úředních, obytných i obran…
12.2km
více »